16F84A Ve 7447 0-9 Sayıcı

Boysfunny

Üye
16F84A ve 7447 ile display 0-9 sayıcı yapmak istiyorum fakat 7447 nin ne şekilde kodlanıp bağlanacağı hakkında bir bilgim yok.Programın isisini çizebilecek ve yazabilecek varsa sevinirim.Basicle yazabilirseniz sevinirim.

neden picle uğraşıyorsun ki hazır sayıcı entegreler var onları kullanırsan hem kolay hem ekonomik olur.hem sıkıntın olmaz

yanlış anlaşılma olmasın uğraş ben uğraşma demiyorum canım kardeşim zamannın kısıtlı olduğunu tahmin ederek yazmıştım özür dilerim.

datasheetleri araştır. mantık şu=> B portuna binary olarak 0-9 arasında veri yollayacaksın yada a portuna

yanlış anlaşılma olmasın uğraş ben uğraşma demiyorum canım kardeşim zamannın kısıtlı olduğunu tahmin ederek yazmıştım özür dilerim.

Estafurullah hocam.

@seckinalan

Hocam mantığı biliyorum.İsisi çizemediğimden programı yazmaya başlayamıyorum.Garip bi durum bilmiyorum ama başından beri önce programlayacağım devrenin simülasyonunu çizdim.

ccs de istersen göndereyim basic bilmiyorum

Devreyi basicle yazdım fakat 7447 yi nasıl kodlayacağımı bilmiyorum :S

Merhaba
7447'nin kodlanması diye bir şey yok.BCD giren değerleri ortak anotlu displayleri 0-9 arası gösterir.Siz sadece PIC'ten BCD çıkışları 7447'nin 1-2-6-7 nolu ayaklara verin displayde rakkamları görün.Kolay gelsin.

Forum istatistikleri

Konular
128,818
Kullanıcılar
450,908
Son üye
mert095

Yeni konular

Geri