17 V AC yi Nasıl 13,8 V 30 A DC ye Dönüştürebilirim?

sayın tandoğan.ben burada bir aile olduğumu düşünüyordum.özür dilerim. ayrıca orda kelime hatası yapmışım çıkıştaki kondansatöre parele DİRENÇ Yazmam gerekiyordu.yanlışlıkla kondansatöre parelel kondansatör yazmışım.siznde elektronik bilginizin sınırlı olduğunu düşünüyorm.soruyu soran kişinin o kadar tümleşik bir devre oluşturmak değilde konuyu kısa yoldan nasıl çözerim di.ben bunu anladım siz bir sürü uzun yollara teşvik etmenize şaşırdım.tamam fazla bilgi vermek istiyorsunuz belki ama o kadar bilginin arasında boğulabileceğini tahmin etmelisiniz
ben sizin yazmış olduğunuz yoruma sadece elektronik ekipman kullanılmasının yanlış olduğunu belirtiğiniz için cevap yazmıştım. diğer konularda verdiğiniz cevaplar sizin elektronik konusundaki bilginizi ortaya koyuyor. ben elektronik konusunda kendimi ben en mükemeliyim diye ortaya atmıyorum fakat 20 yıllık bir elektronik mühendisi olmam ve ayrıca çıraklıktan gelen ve meslek lisesi,meslek yüksek okulu ayrıca mühendislik fakültesi eğitimim elektrik ve elektronik konusunda yapılan yorumların en az ne kadar doğru olduğunu ayırabilecek bilgiyi veriyor. forumda soru soran arkadaşlarımıza çeşitli altenatif cevaplar verilebilir bu cevaplar ileride konu ile ilgili araştırma yapan kişiler için ayrıca kaynak oluşturduğundan farklı cevapları hoşgörü ile karşılamanız gerekir.

merhaba ustam dedığın doğru katılıyorum benım eleştırım kullandığı kelımeyeydı size karşi bende de yaş :)yarım asırı geçtı tecrubesız bırıne tavsıyenız guzel mantıklı ama profosyonelce guç katı yapılacaksa ben yarı iletkenlı istedığım voltajı akımı alacağım güç katı yapmak ısterım buda yarııletkenlerle olur trafo sargısıyla oynamakla sabıt volt ve akim elde edemezsınız

sayın tekin126. soruyu soran genç basit bir amfiyi çalıştıracak.hemen hemen yük sabit demektir.elektrik kaynağı yada motor falan çlıştırıp durdurmayacak ki.ben onun için bu yola sevk etmek istedim.zaten kendide istiyordu. merakla trafoyu sökmek takmak isteyişinden anladım.
söksün taksın baksın deneyim kazansın istedim.
saygılarımla

merhaba ustam dedığın doğru katılıyorum benım eleştırım kullandığı kelımeyeydı size karşi bende de yaş :)yarım asırı geçtı tecrubesız bırıne tavsıyenız guzel mantıklı ama profosyonelce guç katı yapılacaksa ben yarı iletkenlı istedığım voltajı akımı alacağım güç katı yapmak ısterım buda yarııletkenlerle olur trafo sargısıyla oynamakla sabıt volt ve akim elde edemezsınız

ustad o çok eskidendi sende bilirsin yağmur yağmıdı elektrikleri keserdi tedaş.ama şimdi öle değilki.voltaj eğer köylerde değilseniz sabittir.220 deki 240 a çıktı sekonderden alacağın voltaj veya 220v 180v düştü sekondere ne kadar yansır benim iddiam her cihaz %10 kadar toleransı vardır.18 voltun % 10 toleransı 1.8 volt eder.18+1.8=19.8.yani20 volt eder.dimi.13.8 volt nire 20 volt nire.feedback sinyal devresi gecikme yaptığını düşün oldu ya olmaz demeyelim olur nolcak o zaman.ineklermi kurtaracak devremizi.pardon.ben garantiden yanayım.12 voltun dalgalanması %10 1.2 volt toplam 13.2 volt eder.bunun hiç bir cihaza zaraı olurmu üstadım.zaten cihaz 13.6 volt istiyor.13.2 volt bulmuş otursun masasında çalışsın

:)benım için 0.7 volt dalgalanma işimi engellyor mesela GSM modul 3.7 voltla çalişiyor max.4.2 volt pik kullanıyorum kontrol için oda 4.5 volt altına duşunce sorun çıkarıyor her yiğidin yoğurt yıyışı başkadır :) sen trafonun sipiriyle oynıyarak ıstedığın voltu bulursun ben koyarım bir regule entegre 4 tane power transistor bloğunu surerek 20 Amper çekerım

Doğrulma katından sonraki kondasatör en az 35V olmalı. Çekilen Akım dolayısıyla da paranın yettiği kadarıyla büyük bir kondanstör seçmende fayda var.. bu da yetmez ama 6800mF x 2 gibi birşey olsun en azından..

Arkadaşlar bu forumda bizler ne kadarda "Bizler bir aileyiz" desek te aile fertlerinin de birbirlerine her zaman saygılı olması gerektiğini unutmamak gerekir hatırlatmasıyla yazıma başlayayım.

Daha önceki yazıların tamamını okudum ve bunca yıllık tecrübelerime dayanarak burada bana yalnış gelenleri düzeltmeye çalışayım.

1. 17 Vac olan bir trafonun sargılarıyla oynayarak gerilim düşürelebilir ancak çıkış gücü de o oranda düşecektir.
2. 17 volt 13 luk bir AC gerilime bile düşürülse boştayken gerilim yaklaşık 18 Volt DC olurki malum 16 Voltluk kondansatörler patlar. burada kullanılacak en uygun kondansatör voltajı 25 Volt DC olmalıdır.
3. daha önceden de dediğim gibi köprü diodun çıkışına bir şok eklenmelidir. bu şokun görevi besleme trafosundan nonliner akımların geçmesini azaltmak içindir. Aksi taktirde kondansatörün kapasitesine göre devrenin şebekeden sadece akımları sinüsün tepe noktalarına yakın yerlerde şekmesinden ve nominalin (yani hesaplanandan) çok üzerinde akım çekilerek hem trafonun, hemde diodların daha yüksek streste çalışmasına sebep olur.
4. 12 Voltluk anfilerde özellikle 6800 uF kondansatörden çok daha fazla DC kondansatör kapasitesine ihtiyaç duyarlar. Bunun hesabıda anfinin en düşük frekansta ne kadar süre ile kaç amper akım çektiğini tespit ederek (yani Di/Dt süresini) buna uygun akım kapasiteli kondansatörler eklenmelidir. Ayrıca bir tane 6800 yerine 7 tane 1000 uF kondansatör içdirencin azaltılması için daha da iyi bir çözümdür. Hemde ısınmaları da paylaşmış olurlar.
5.Oto tipi anfilerin besleme devrelerinde birçok entegler vardır. bu malzemeler ise kararlı enerjileri severler. Oysaki regülesis bir anfi beslemesinde yük te kararsız olduğundan ani gerilim yükselmelerinden dolayı anfinin arıza yapması bile olasılıklar dahilindedir. Bu yüzden besleme trafosunu 10 volt yapıp ta, devreden DC kaç volt elde edilebileceği düşünülmekte bunuda merak ediyorum.

Burada, özellikle bu konuya yazı yazanların mesleki tecrübe ve bilgilerinden en ufak bir süphemin olmadığını tekrar ifade edeyim. ancak bu yazdıklarım da meslekteki yaklaşık 27 yıllık güç elektroniği üzerine çalışmamdan dolayı verdiğim önerilerdir.

ekteki devrede çok küçük değişiklerle istenilen gerilim ve akım sorunsuzca elde edilebilir.

Turn-On Switching Loss of An Asynchronous Buck Converter - Maxim

ustad o çok eskidendi sende bilirsin yağmur yağmıdı elektrikleri keserdi tedaş.ama şimdi öle değilki.voltaj eğer köylerde değilseniz sabittir.220 deki 240 a çıktı sekonderden alacağın voltaj veya 220v 180v düştü sekondere ne kadar yansır benim iddiam her cihaz %10 kadar toleransı vardır.18 voltun % 10 toleransı 1.8 volt eder.18+1.8=19.8.yani20 volt eder.dimi.13.8 volt nire 20 volt nire.feedback sinyal devresi gecikme yaptığını düşün oldu ya olmaz demeyelim olur nolcak o zaman.ineklermi kurtaracak devremizi.pardon.ben garantiden yanayım.12 voltun dalgalanması %10 1.2 volt toplam 13.2 volt eder.bunun hiç bir cihaza zaraı olurmu üstadım.zaten cihaz 13.6 volt istiyor.13.2 volt bulmuş otursun masasında çalışsın

Türkiyemizde halen daha böyle yerler var.

Merhalar Değerli forum sakinleri

Benim Problemimde buna yakın

Türbin gücü 1000 w yaklaşım 0 dan - başlayıp devrini aldığında 30 volt gibi bir gerilim üretir.
Bu gerilimi Tam doğrultup sonrada 24 volt a sabitleyerek regüle etmem gerekiyor..bu 24 volt dcakımı ile 4*90 amp lik aküleri şarj ederek 2000 w inverter ile 220 volt ile dağ evindeki ihtiyacımı gidermek istiyorum..
Elektrik mezunuyum . elektronik bilgim çok değil ama devre elemanlarına yabancı değilimi..yardımlarınızı bekliyorum

Kusura bakmayınız ama
koca forumda arkadaşa tam net bircevap verecek işin ehli yokmu...

Merhalar Değerli forum sakinleri

Benim Problemimde buna yakın

Türbin gücü 1000 w yaklaşım 0 dan - başlayıp devrini aldığında 30 volt gibi bir gerilim üretir.
Bu gerilimi Tam doğrultup sonrada 24 volt a sabitleyerek regüle etmem gerekiyor..bu 24 volt dcakımı ile 4*90 amp lik aküleri şarj ederek 2000 w inverter ile 220 volt ile dağ evindeki ihtiyacımı gidermek istiyorum..
Elektrik mezunuyum . elektronik bilgim çok değil ama devre elemanlarına yabancı değilimi..yardımlarınızı bekliyorum

En az 100 amperlik bir köprü diyot alın soğutucu ve fan kullanın direk 24 voltluk batarya gurubunuza bağlayın regüle etmenize gerek yok köprü diyottan önce 30 amperlik sigorta kullanın bataryanız köprü diyottan geri besleme yapmaz. 24 voltluk akü gurubunuzun maksimum şarj voltajı 28.8 volttur. 1.4 ila 2 volt arasında köprü diyotta gerilim düşer. Bataryanız güvenlik sınırları arasında kalır.
Selamlar.

sn.tossun2008 cevap vermiş ayrıntılı neden hala başa dönülüyor.yeterli açıklama var şemada var.bide rica edin devreyi yapıp göndersinler oldu olcak.

Forum istatistikleri

Konular
129,312
Kullanıcılar
451,760
Son üye
urasrahmi74

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri