19 volt 3 amper 100 watt güç kaynağı

tahir549

Usta Üye
merhaba arkadaşlar başlıktaki özelliklere göre ben bir lap top adaptörüne benzer (özellik olarak aynı ama devrenin büyüklüğü önemli değil trafolu güç kaynağıda olabilir)bir güç kaynağı gerekiyor bir türlü bilgi bulamadım bulduklarımda smps tip bana trafolu 100watt 3 amper çekebilecek 19 volt sabit akım ve gerilim verebilen bir adaptör şeması lazım ben 350 watt 12 volt bilgisayar power ı ile devreyi denedim ama çalıştıramadım,

ben bu şekildeki gibi bir devre yapmak istiyorum elimde buna uygun malzemeler mevcut bunla 19 volt 2 -3 amper 100 wattlık bir kaynak olarak devamlı kullanabilirmiyim

power transistörlerini arttırarak güç ve akımıda arttırabilirmiyim yardımlarınızı bekliyorum

19 volt ve 3 amperlik bir yükünüz varsa , güç 57 VA eder. Neden ısrarla 100wattlık olması gerekiyor?

Hayır watt demek istemedim :)
19 volt ve 3 amperi çarpınca volt*amper yani VA kullandım. Trafodan bahsettiğim için, özellikle VA dedim. Cosinüsfi yi bilmediğimden VA birimini kullanmak zorundayım. Her ne kadar arkadaşımız bilgisayar güç kaynağı dediyse ve bilgisayar güç kaynakları DC gerilim verse de, sonuçta 220 volttan, 19 volta düşürecek olan aygıt trafodur ve trafolar ac ile çalışırlar.

merhaba arkadaşlar başlıktaki özelliklere göre ben bir lap top adaptörüne benzer (özellik olarak aynı ama devrenin büyüklüğü önemli değil trafolu güç kaynağıda olabilir)bir güç kaynağı gerekiyor bir türlü bilgi bulamadım bulduklarımda smps tip bana trafolu 100watt 3 amper çekebilecek 19 volt sabit akım ve gerilim verebilen bir adaptör şeması lazım ben 350 watt 12 volt bilgisayar power ı ile devreyi denedim ama çalıştıramadım,

Hayır watt demek istemedim :)
19 volt ve 3 amperi çarpınca volt*amper yani VA kullandım. Trafodan bahsettiğim için, özellikle VA dedim. Cosinüsfi yi bilmediğimden VA birimini kullanmak zorundayım. Her ne kadar arkadaşımız bilgisayar güç kaynağı dediyse ve bilgisayar güç kaynakları DC gerilim verse de, sonuçta 220 volttan, 19 volta düşürecek olan aygıt trafodur ve trafolar ac ile çalışırlar.

üstad burada bahsedilen trafo değil güç kaynağıdır. Bu çok önemli değil zaten sen farklı taraftan bakmışsın olaya. Zaten W=VA dır aynı zamanda ama kullanılmaz VA AC de W DC de kullanılır. Burada problem yok. Önceki mesajımda da belirttiğim gibi burada önemli oln 19 V 3A nasıl 100W olacak.

konuyu, arkadaşımızın sorunundan uzaklaştırmak istemiyorum.Ama sizin yazdıklarınıza da cevap vermem lazım. Konuyu açan arkadaşın hoş görüsüne sığınarak,
1-Trafolar da güç kaynağıdır. Ama AC güç kaynağıdır.
2-DC güç kaynağı da olsa, gerilimi düşüren kısım olan trafo ac ile çalışır
3- Watt= VA değildir
P=UxI formülünden, U nun birimi volt ve I nın birimi Amper olduğundan, birim Voltamper dir.
Ancak, kapasitif ve endüktif sistemlerde ve, belirttiğiniz üzere AC devrelerde, işin içine bir de reaktif güç girdiğinden, cosinüsfi de hesaplanır. O zaman güç formülü şu şekilde yazılır ( aslında güç formülü hep bu şekildedir ama, omik devrelerde ve DC devrelerde, cosfi olmadığından, yani 1 olduğundan yazılmaz) : P= UxIxcosinüsfi ve bunun birimi de Watt dır.
Örneğin, 100 VA lık bir transformatörün, cosinüsfi değeri, 0,80 ise Bu transformatör: 100*0,8 = 80 Wat tır. Yani w=VA değildir.

konuyu, arkadaşımızın sorunundan uzaklaştırmak istemiyorum.Ama sizin yazdıklarınıza da cevap vermem lazım. Konuyu açan arkadaşın hoş görüsüne sığınarak,
1-Trafolar da güç kaynağıdır. Ama AC güç kaynağıdır.
2-DC güç kaynağı da olsa, gerilimi düşüren kısım olan trafo ac ile çalışır
3- Watt= VA değildir
P=UxI formülünden, U nun birimi volt ve I nın birimi Amper olduğundan, birim Voltamper dir.
Ancak, kapasitif ve endüktif sistemlerde ve, belirttiğiniz üzere AC devrelerde, işin içine bir de reaktif güç girdiğinden, cosinüsfi de hesaplanır. O zaman güç formülü şu şekilde yazılır ( aslında güç formülü hep bu şekildedir ama, omik devrelerde ve DC devrelerde, cosfi olmadığından, yani 1 olduğundan yazılmaz) : P= UxIxcosinüsfi ve bunun birimi de Watt dır.
Örneğin, 100 VA lık bir transformatörün, cosinüsfi değeri, 0,80 ise Bu transformatör: 100*0,8 = 80 Wat tır. Yani w=VA değildir.
bunların tersini söyleyen mi var olay sadece şu : ycmy arkadaşında dediği gibi burada bahsedilen trafo deil dc çıkış gücüdür yani arkadaşın elinde belkide 200 va bi trafo vardır ama 57 wattlık bi dc çıkışa ihtiyacı olduğu görülüyor tabi 100 wattlık olursada daha güzel olur...

kısa devre arkadaşın dediği gibi ben trafo hesabını istemiyorum lütfen likteki devreye bakınız

Yönetici Notu: Paylaşılan fotoğraf, fotoğraf paylaşım sitesinden silindiği için kaldırılmıştır.

buradaki devreyi 19 volt 3 ampere sabtlesek smps gibi temiz bir çıkış alabilirmiyiz alamıyorsak neler yapmalıyız (filtreleme v.s işlemler mi yapılmalı) bu devreden bu akım çekilecek diye bir şey yok bana lazım olan 70-90 watt ama ben 100 wattlık bir şey elde edeyim uzun vadeli kullanabileyim diye yada aynen şu özellikte bir lap top adaptörüne eşdeğer bir devrede olabilir

Input Frequency 50 ~ 60Hz
Input 100-240V
Output 19V
Output Current 4.74A olarak 90,6 watt eder ki bu değerlerdede olabilir bana öenerebileceğiniz sağlıklı çalışan akımda gerilimde çökme yaşatmayacak bir devre arıyorum

lm 2576 ile yaparsan 0.2-45 volt arası ıstedığın gerılımı alırsın çikiş akimidas 3 A

bu bahsettığım entegreyle voltajda dengesızlik olmaz pdf den kopyaladım

EASY SWITCHERE
3.0 A STEP–DOWN
VOLTAGE REGULATOR

Forum istatistikleri

Konular
128,827
Kullanıcılar
450,915
Son üye
snapthreads

Yeni konular