2,5 Nya kablo şofben çalıştırırmı?

Hocam bende biliyorum olmaz ama dedimki belki biri ucu ucuna kurtarır falan der. Bi umut sordum işte bu kadar sert cevap vermenize gerek yoktu.
kurtarır oğlum, çalışır hiç merak etme hem de uzuuuuun yıllar kullanırsın. hem de çok sağlıklı olur sen hiç merak etme. nasıl olsa ALLAH sizleri koruyor. yukarıda konularda arkadaşın biri de topraklama yok sonlandırma yapsam sorun olur mu diye soruyor. hiç merak etme onu da ALLAH koruyor. sonra bir kaza oldu mu, fıtrat, mukadderat deriz. biz de burada duyacak olursan "ona olmaz diye söylemiştik deriz"

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
kurtarır oğlum, çalışır hiç merak etme hem de uzuuuuun yıllar kullanırsın. hem de çok sağlıklı olur sen hiç merak etme. nasıl olsa ALLAH sizleri koruyor. yukarıda konularda arkadaşın biri de topraklama yok sonlandırma yapsam sorun olur mu diye soruyor. hiç merak etme onu da ALLAH koruyor. sonra bir kaza oldu mu, fıtrat, mukadderat deriz. biz de burada duyacak olursan "ona olmaz diye söylemiştik deriz"
La dayı bir ev yaptırıyorum usta şerefsiz çıktı diye bir çözüm bulmaya çalışıyorum. Bütün alt katı 2 tane nya dan beslemiş. Faz nötr bağla götür yapmış ben ne bxx yiyim. Bi şekilde çözmem gerekiyor belki biri bi çözüm önerisi sunar diye yazdım. Şeytan diyo çek at bütün kabloları giden 40 bin lira parama yanarım diye yapamıyorum.

La dayı bir ev yaptırıyorum usta şerefsiz çıktı diye bir çözüm bulmaya çalışıyorum. Bütün alt katı 2 tane nya dan beslemiş. Faz nötr bağla götür yapmış ben ne bxx yiyim. Bi şekilde çözmem gerekiyor belki biri bi çözüm önerisi sunar diye yazdım. Şeytan diyo çek at bütün kabloları giden 40 bin lira parama yanarım diye yapamıyorum.
bak güzel insan, ev yaptırıyorsun güle güle oturmak nasip olsun. yahu sizlerin başınızda hiç mi büyüğünüz yok? bir işi yaparken ya başını bekleyeceksin yada adamına yaptıracaksın. ev bir kere yapılır, elektrik su tesisatı bir sefer yapılır. kılı kırk yaracaksın. 40 bin lirayı çöpe at demiyorum. o elektrikli ısıtıcı yerine bir tane termosifon al. benim termosifon delindi. tamir edebilirdim (kendim) yapmadım gittim yenisini almaya, paramın da kıt olduğu dönem. marketteki kasiyer "ev senin mi?" diye sordu "evet" deyince "alma bunu abi dedi. git termosifon al" dedi. yani ev senin evin iade et, hurdaya ver termosifon al. bana dua etmesen de olur.

Şofben için panodan hepsi 2,5 nya lık (faz-nötr-toprak) kablo çekildi ve ayrı sigortaya bağlandı ama bi şofbenin sitesinde (ani su ısıtıcı) 8000W çektiği yazıyor. yani son güçte 8000/220=36A güç çekiyor. 2,5 lar max 20 A kaldırı diye biliyorum sizce sorunsuz çalıştırımı?

elektrikçi misin?

Zamanında internetten 4lük kablo gerektiğini öğrenip nalbura gitmiştim, naburda 2,5luk tek damar nya vardı. Dedim 4lük olması gerekiyormuş bu sıkıntı çıkarmasın. Yok ben sürekli bundan veriyorum, olması gereken bu falan filan savunmaya geçti. Pek ikna olmasam da mecburiyetten aldım oradan. Kaldırmaz belki diye Fazı 2x2.5 yapmıştım nötr tek 2.5luk. İhlas aura şofben (7000w) bağlamıştım. Hatırladığım tek 2.5luk bayağı ısınıyordu ama kablolar tek damar olduklarından ve havada birbirlerinden ayrı gittiklerinden soğuyabiliyorlardı. Borudan gitse çok daha fazla ısınırdı kablolar. Şebeke voltajı yüksekse yine daha fazla ısınma olur. Ayrıca 3. kademedeki ısıtma performası düşer, gerilim düşümü olur 2.5luk ile. En az 4lük kullanmak gerekir, hatta boru içinden gidecekse 6lık olmalı. Tabi kolon hattı da en az 6lık olmalı bu durumda.

8000w/230v=34.78a
7000w/230v=30.43a

Neden 220ye değilde 230a bölüyoruz çünkü şebeke voltajı 230v ve cihaz değerleri de 230a göre yazılır artık şunu 220ye bölmekten vazgeçelim lütfen veya 220v-240v 6500w-7500w gibi yazılır.

Ülkemizde sebekemiz voltajımız pek sağlıklı olmadığından ve kolon hattı kesitlerimiz de düşük olduğundan yukarıdaki 34.78a, 30.43a akımları genelde göremeyiz daha altında kalır çekilen akım ama trafoya yakinsak 240-250 voltları görüyorsak o zaman 2.5luk kablo çok dayanmaz.

Hocam bende biliyorum olmaz ama dedimki belki biri ucu ucuna kurtarır falan der. Bi umut sordum işte bu kadar sert cevap vermenize gerek yoktu.
Size önceki konuda da olmayacağı söylenmişti ama demek ki ikna olmamışsınız. İktisat bitirmiş, işletme bitirmiş vs. ama elektrik işi yapanlar forumda çokça var biraz daha sabrederseniz birileri konuyu görüp size kurtarır diyecektir, hiç dert etmeyin. Zaten sizde ufaktan ufaktan hesap kitap kablo kesiti falan işlerine girmişsiniz ya anlaşmanızda kolay olur. Onca verilen tavsiyeyi görmezden gelip sizi rahatlatıcı cevabı alınca uygulamaya geçersiniz. Derdimiz canınıza malınıza zarar gelmesin. Yoksa isterseniz 1.5 kullanın 1.5 ta çalıştırır ama ne kadar süre? Çokta tın... Cevaplarımı çok sert buluyorsanız bundan sonra sizin açacağınız hiçbir konuya cevap yazmam benim için hiç sıkıntı değil.Bundan sonra cevap yazma demeniz yeterli.

Son düzenleme:
Bari arkadaş duşsuz kalmasın. 3. Kademeyi iptal ettirip kullanın. Sadece 2. kademe çalışsın. 3. Kademe de kullanmanın sonuçlarını arkadaşlar izah etmiş. Suyu fazla açmazsanız 2. kademe idare eder .

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,818
Kullanıcılar
450,908
Son üye
mert095

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri