2 Button 500ms Ara ile Tetikleme

cqylqk

Üye
Bir motoru çalıştırmak için 2 adet start 1 adet stop butonu vardır 2 butona aynı anda basıldığında yada en fazla 500ms zaman farkıyla basıldıgında motor çalışacaktır 500ms den daha fazla zaman farkı olduğunda 2 butınuda bırakıp tekrar basılmalıdır.bunu sağlayan plc kumanda devresi

arkadaslar bunu saglayan plc semasını cızebılıcek varsa lutfen yardım etsın:)

Moderatör tarafında düzenlendi:
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
arkadaşlar indirdiğim driverler saçma sapan şeyler getirdi pc. ye. 3 aydır bır çözüm bulamadım, wındows 7 64bit te çalıştığından eminmisiniz, 64 bıtte çalışmaya bilir diye duydum, ben halledemedim, istanbuldayım bu konuda yardımcı olacak arkadaş varsa bana adresini versin iş yerine getireyim. bunu çözeyim artık. herkese hayırlı çalışmalar

arkadaşlar ben hale bu zelio kablo sorununu çözemiyorum. yardım edersenız çok memnun olurum.

Moderatör tarafında düzenlendi:
abicim arkadasıma yapmısın saolasın ben bunu derledım fakat olmadı cunku basıyorum aradan 5 sanıye gecıyor ama calısıyor bıde butonları bıraktıgımız zaman q0.0 hala calısıyor butonu bıraktıgımız zaman q0.0 calısmaması lazım degılmı?

ıkısınede verılen zaman aralıgında basarsan Q0.0 calısır butonları bıraksan dahi Q0.0 nın muhurlemesı oldugu ıcın sureklı calısır tabi ki stop butonuna basılana kadar

abicim arkadasıma yapmısın saolasın ben bunu derledım fakat olmadı cunku basıyorum aradan 5 sanıye gecıyor ama calısıyor bıde butonları bıraktıgımız zaman q0.0 hala calısıyor butonu bıraktıgımız zaman q0.0 calısmaması lazım degılmı?

haklısınız sayın uye burada gırılen sure 50*10=500 ms yaparki oda 0,5 sn demektir ama siz bunu kazara 500 girdiyseniz yada 10 yerine 100 msn girdiyseniz elbette 5 sn yapar
buradaki programda q0.0 cikisini sadece I0.2 girisinin acik devre yapilmasiyla calismasini kesmektedir.bu sistem pres vb sistemlerde iki el guvenlik sistemi uygulamasidir

programın çalışmasında hata yok acaba siz yanlış bir şeyler yapmış olabilirmisiniz. ayrıca butondan elinizi çekince çalışmasın diyorsanız q0.0 mühürleme kontağını kaldırın.

krhn19 kullanıcı isimli arkadaş gayet pratik bir yolla güzel bir şekilde nasıl yapılacağını göstermiş de nerede böyle bi sistem kullanılabilir?
benim aklıma pek mantıklı bir sistem gelmedi fakat tabi alıştırma olsun diye güzel bir örnek.

krhn19 kullanıcı isimli arkadaş gayet pratik bir yolla güzel bir şekilde nasıl yapılacağını göstermiş de nerede böyle bi sistem kullanılabilir?
benim aklıma pek mantıklı bir sistem gelmedi fakat tabi alıştırma olsun diye güzel bir örnek.

Preslerde ve tehlıke arz eden makınalarda calısırken tehlıkelı durum bıtene kadar operatorun ellerının ıkı butonda olması ıstenır bunun ıcınde cıft el rolelerı kullanılır; bu yazılım bu tıp yerlerde kullanılabılır.
Tabıkı guvenlık rolesı kullanıldıgında bu tıp programa ihtıyac duyulmaz ayrıca bu programların hiçbiri CE ye uygun guvenlık röleli sistemler yerine gecemez.

Son düzenleme:
Bencede cift el röleleri, acil stop röleleri, bariyer güvenlik röleleri en sağlıklı yöntem.
Kumanda devreleri ilede çözülebiliyor ama güvenlik röleleri bu işler için düsünülmüş ürünler oldukları için maximum güvenlikte düşünülmüş!

Açıklamalar için çok teşekkürler,

Demek ki tehlikeli sistemlerde (kesme,presleme,doğrama,parçalama...) operatörün herhangi bir çılgınlık yapmaması için bu tarz çift el emniyet röleleri kullanılabilirmiş.

Forum istatistikleri

Konular
128,815
Kullanıcılar
450,906
Son üye
Ümitgüçlü71

Yeni konular

Geri