220 V ile Led Yakmak.

teşekkürler araştırmaya devam :D

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Arkadaşlar , mesajların bir çoğunu okudum.Herkes 220 yi veriyor lede . fakat, konunun uzmanı olmamamla beraber,forumumuzda başka konularda takip ettiğim kadarıyla, yanlış bir iş yapılıyor.Bu konuda araştırma yapan kişiler ve uzmanları derler ki; led diyotlara vereceğimiz nerji ,regüleli , düzgün bir enerji olmalıdır, aksi taktirde ömürleri azalıyor, üç gün sonra bozuluyor. Led de bir diyor olduğuna göre, kendisi zaten tek yönde akım geçirir , işi budur , neden düzgün regüle eder bunu bilmiyorum ama, bazı üyelerimiz bunu , test ortamında test etmişler.Bununla ilgili yüksek maliyetli işler yapacak arkadaşlara hatırlatmak istedim.

Arkadaşlar bende elektrik faturasının yüksek gelmesi sebebiyle daha az enerji harcayan ancak aynı ışık şiddetinde ışık yayan alternatif aydınlatma teknikleri aramaya başladım çözüm ledler gibi görünüyor. Odaları salonu mutfak banyo tuvalet evde nerede ampul,flörasan vs. var onları bu yapacağım ledli aydınlatma ile değiştirmek istiyorum. Normal duya takacağım için trafo koymamak ve ledleri mümkün olduğunca yüksek mcd değerli seçerek ledleri az tutmak istiyorum. Bunun doğrultusunda ac gerilimi 4 diyotla doğrultup yüksek kapasite ile parazitleri süzüp ledlere dirençler üzerinden paralel bağlantı ile bağlamak istiyorum. Tabi daha işin başındayım, bu ledlerden ne kadar gerekli ve ışık şiddeti tüm odayı aydınlatabilecek mi? En boy 3*3,5 yükseklik 3,0 metre bir oda için mcd değeri 3000-4000 olan ledleri kullansam bu ledlerden ne kadar gerekir? Bunların matematiksel hesaplama yöntemleri var sanırım bu konuda bilgisi olan paylaşırsa sevinirim.

arkadaşlar bende kuçukbi tabala yapmayı düşünüyorum 40 tane led kulanmak istiyorum 220v çalıştırmayı düşünüyorum kaçlık drenç kulanmam lazım vebaşka bi malzeme gereklimi direnç dışında sizden yanıt bekliyorum şimdiden teşekurler

ben yaptım çalışmadı.devredeki parçaların aynısını kullandım

ben bu şemayı kullandm..sonuç mükemmel..canavar gibi çalışıyor..ayrıca piyasada bu şekilde hazırda satılan led aydınlatma yok..sadece 5 mm lik led ler var.onlarında merkez açıları dar ve msd leri az..power ledler var fakat maliyetleri yüksek.bu devreyi ben 5 tl ye mal ettim.max.tasarruf.max.uzun ömür.max.verim.min.maliyet.....

Şemayı kullandım çok güzel çalışıyor. Emeği geçenlere teşekkür

yaptığınız hesabı anlamadım. 7*3.5=24.5V eder ki buda akımın 30ma olduğunu düşünürsek 22W lık bi güce ihtiyacımız var buda en az 22Wattlık bir direnç kullanmamızı gerektirir ayrıca 6.5K lık bir direnç bağlarsak çok büyük güç kaybımız olur.Bu konuda yanılıyorsam lütfen ikaz ediniz.Bence en mantıklı yöntem adaptör kullanmak.24Vluk bir adaptör güç kaybı en az olacak şekilde işini görür. 24V luk adaptöre bu ledleri seri bağla direnç kullanmak kayıbı artıracağından dirençsiz bu şekilde yapılabilir

direnc uzerinde ısı olarak heba edecegimize led sayisini artirip ışığa dönüştürmek daha iyi değilmi?

Forum istatistikleri

Konular
128,826
Kullanıcılar
450,914
Son üye
tugbag

Yeni konular

Geri