24 v dc 12 v dc 10 a cevirici?

arkadaşlar denendi çalışıyor

Sn. efe43;

Her devre bilgisayarda sorunsuz çalışabilir ancak gerçeğini denemek lazım. birde potans yerine bi adet ters diod da koyabilirsiniz ama yinede söylüyorum 24 voltada bir ampermetre koyup bir daha ölçüm yaptığınızda sonucu bizimle paylaşırmısınz.

3055 leri çok iyi soğutmayı sakın unutmayın
:confused:

sayn arkadaşlar 7812 ayağı pot le ayar yapılabiliyo çıkış voltajını 3 volt aşağı yukarı ayar yapılıyo ancak 3055 ler çabuk ısınıyo ve devrede 3055 yerine geç ısınması için 3773 kullandım onlar biraz daha geç ısınıyo ama buda erken benim için dediğniz gibi giriş çıkış akımlarını olçtüm akımlar aynı bağladığım yük ise 12v 55 w lık ampul görülen akımda 3.6 3.7 civarı arkadaşlar

syn elektronik ustaları bu devrede üzerinde biraz daha çalışıp değişik ve basit bir şey yapılabilir gibi me geliyor
mesela 3773 lerin collektörüne artı 24 bağlamak zorundayı ve soğutucuyaa monte etitiğimzde collektörünüde soğutucuya monte ediyoruz mecburen yani soğutucunun üzerinde artı dolaşıyo bunu nasıl değiştirebiliriz saygılar

Sn. efe43;

Yaptığınız devrenin ısınması doğası gereğidir. bu şekilde ısınmayan bir alet yapmak zordur. yapılmaz değil ama zordur. Sen gel birde swicth mode olan tipi bir dene bakalım hangisi daha az ısınacak.

Transistörlerin altlarına izolatör takabilirsin ama sıcaklığı arttıran bir sebep olur.

peki tossun2008 swicth mode olan tip nasıl oluyor..bide bu konu hakkında korkmaz desing gin bana onerdiği devreler vardı peki onlar hakkında bilgisi olan varmı bide ayrıca benim yaptığım devrede ilgimi çeken bir konuda giriş v çıkş taki akımların aynı olması ilgimi cekti olması gereken girişteki akımın çıkıştakinin yarısı olamsı gerekmiyomu?

Sayın Korkmaz arkadaşımızında verdiği devre mutlakaki çalışıyordur. (şahsen ben öyle devre hiç yapmadım) Yanlız seri regülatör tarzında üretilmiş olan güç kaynaklarının handikapı şudur ki, aşırı ısınırlar. 12 volttan 10 A güç çektiğinizde (devrenin zaten adı üstünde seri regülatör) giriştende 10 amper akım çekecektir. dolayısıyle yaklaşık %50 verimle belki daha da kötü bir verimle çalışacaktır. Ancak PWM tekniği ile yapılmış bir güçkaynağında durum epeyce farklıdır. örnekle açıklayayım. çıkıştan çektiğiniz 10 Ampere karşılık olarak girişten daha az akım çekersiniz. yaptığınız konvertörün akım ve anahtarlama kaybı kadar kaybınız olurki bu da genelde SMPS lerde %80-92 arasında değişirler. dolayısıyla girişten tam güçte çalışırken 6-6,5 Amper civarında akım çekmeniz demektir.

Daha önce yazdıklarımı hatırlarsanız bunu olacağını daha önceden söylemiştim:(
Sn. korkmaz kardeşimin bahsettiği malzemeler piyasada son derece rahat bulunabilir.

Son düzenleme:
sayın korkmaz desing benim açmış olduğum 24 dc regülatre 7812 ile parelel bağlanmış devrenin denre elemanları hakkınız da bilginiz var mı birde benim sizeyolladığım devrede npn tipi transistörer kullnılmış bu devreyi pnp ye cevirme imkanımız varmı acaba

arkadaşlar acil yarıdm beklıyorum bilgisi olan paylaşsın lutfen ...

Forum istatistikleri

Konular
128,929
Kullanıcılar
451,100
Son üye
smtyzc

Yeni konular

Geri