24 vdc adaptör yardım

Arkadaşlar elimde 220 ac / 24 vdc 2,5a lik metal kasalı güç kaynagı var

bu güç kaynagında kendi üzerinde ufak bir potla 20-25 v arası ayar yapılabiliyor 20v asagıya düşünce cıt cıt ses yapıyor elimde 3 adet var ve hepside posetinden cıkma

ben bu güç kaynagının ayar aralıgını nasıl yükseltebilirim amacım 1,5v - 24v arası bana yeterli cihazın orjinalligini bozmadan ek bir devre ile yapılabilicek bir dizayn varmıdır acaba

önerilerinizi ve yardımlarınızı bekliyorum

kk.jpg

elektroni55 den alıntıdır

çok teşekkür ederim peki bu devrede kaç a lik kontrol yapabilirim çünkü 3 güç kaynagını paralel baglayıp 7,5 a lık bir kapasiteyi kaldırırmı 1,2v ile 24v devre

Lm338K datasheette yazdığına göre 5 amper'e kadar akım sağlayabiliyor fakat çok iyi soğutulması gerekir.
Kullandığınız güç kaynaklarını paralel bağlamayı düşünüyorsanız bence çıkışlarını diyotla birbirinden ayırın.

devreyi kurdum yanlız pot hiçbir degeri deiştirmiyor cıkıs girise verdigim 27dcv 25 olarak sabit tutuyor problemi anlıyamadım

Pot'un veya regülatörün bacaklarını karıştırmış olabilirsiniz.

0,1 lik kondansatörü kutupsuz olan 250v olması sakınca yaratırmı acaba

0,1 lik kondansatörü kutupsuz olan 250v olması sakınca yaratırmı acaba
Sorun olmaz, daha önce de söylediğim gibi regülatörün ve potun bağlantılarını tekrar kontrol edin. Potu yerinden sökmeden, devreye bağladığınız iki ucunun arasındaki direnci ohmmetre ile ölçün, potu çevirdiğinizde değer değiştirdiğinden ve sağlam olduğundan emin olun. Lm338'in pinleri, alttan görünüşe göre aşağıdaki gibidir, tekrar bağlantınızı kontrol edin:

Ekli dosyalar

• 338.gif
    338.gif
    6.1 KB · Görüntüleme: 9

Forum istatistikleri

Konular
129,173
Kullanıcılar
451,523
Son üye
emreokyy

Yeni konular