24 vdc bobinin daha hızlı çekmesini ve bırakmasını istiyorum

aslında benim düşüncemde bu yönde ama bu pimi çekecek parçaya yay bağlamayı düşündüğüm için.yay pime esneklik kazandıracak.bu nedenle gücü yeterli olabilir diye umudum var.eğer röle bobiniyle bu işlemi yaparsam tristörde dahil bana 1 tanesinin maliyeti 20 tl geçmeyecek ama valf bobini bağlarsam en az 30-35 tl vemem gerekecek.bire hızlı çalışmasını isediğim için özel imalata girerse maliyetim oldukça artacak.
şunuda yapabilirim yine valf bobini kullanırım ama standart değerlerdekini kullanırım ve hızlanması için tristör bağlayabilirim.buda özel imalata girmediği için maliyeti aşağı çeker ama benim korkum makinanın çalışma hızına yetişemezsem bu büyük sorun olur.bu nedenle bu bobinlerin ucuna tristö bağlayarak çalşma hızını aşağı çekmeye niyetim var bunu yapabilirmiyim?

tristörü siz bir anahtar olarak düşünün. Bobine verdiğiniz 24vdc yi tristör anahtarlamasıyla yaparsam bobin tepki süresini etkilermi diyorsunuz.
Cevabım : tepki süreniz değişmez.
Ha butonla röleye 24vdc vermişsiniz ha tristörle vermişsiniz. Rölenin tepki süresi değişmez. Fakat tristörü sıralı sistem elektronik tetikleme devresi yardımıyla röleler arası hızlı geçişlerde kullanabilirsiniz.
Röle bobinine yay kullanıp açma veya kapama hızını değiştirebilirim belki diyorsunuz peki nereye kadar sağlıklı çalışır dersiniz? 5-10 tl belki fazla verirsiniz valf bobinine ama sisteminiz istediğiniz gibi olur ve uzun süre problem çıkarmaz başınız ağrımaz.
Karar sizin tercih sizin saatte baya geç oldu diğer arkadaşlarda daha uygun bir zaman diliminde yorumlarını yapacaklardır size iyi geceler diliyorum.

anladım.sizede iyi geceler bu konuyu sabah inceleyecek arkadaşklara bir sorum olacak peki bunu hızlandıracak başka bir yol varmı?yoksa özel imalat bobinler mi kullanmalıyım?ve bu bobinleri nasıl bulabilirim bilgisi olan arkadaşlardan yardım ederlerse sevinirim.

bana rölenin bobini lazım.bildiğim kadarıyla solid state rölelerde bobin yok.yanılıyormuyum?

benim elimdeki program videoda görünen plc ye yazılı.sanırım bu plc'yi bir kaç bin liradana aşağı alamam ama ben bunu daha ucuz bir plc ye aktarmak istiyorum.ister aynı yazım diliyle çalışsın ki böyle olursa benim için aha kolay lay ister buradaki programa bakarak yeni bir program yazarak olsun.bunu nasıl yapabilirim.görrenler anlayacaktır ama sanırım modeli AS ile başlıyordu bu plc'nin

bu yazıyı yanlış yere yazmışım.

Yönetici Notu: Paylaşılan fotoğraf, fotoğraf paylaşım sitesinden silindiği için kaldırılmıştır.

haklısınız.ben sorunuzu yanlış anlamışım.
sn. greenyucel'in de dediği gibi sanırım radikal bir değişiklik yapmadan röleyi hızlandırmak mümkün değil.yani siz 24 V'u tristör veya triyak üzerinden vermeniz durumunda çekiş zamanlaması farkı olacağını sanmıyorum.sanırım bunu ancak nominal çekme geriliminden biraz daha fazla gerilim vererek yapabilirsiniz.yani kısa bir zaman diliminde ,mili saniyeler içinde, bobine -atıyorum- 48 volt verip daha sonra nominal geirlimine düşürürseniz daha hızlı çeker.zira nominal gerilimin üzerinde verilen gerilim daha kuvvetli bir manyetik alan yaratacak mıknatıslanma daha kuvvetli olacak hareketli kısım daha çabuk tepki verecektir.ama bu doğru zamanlama ile yapılmalı yoksa bildiğiniz gibi bobininiz nominal gerilim üstünde falza dayanamayıp yanacaktır.
bu şekil bir devre yapabilmek için bir tristörden yaralanılabilir.
bana rölenin bobini lazım.bildiğim kadarıyla solid state rölelerde bobin yok.yanılıyormuyum?

benim elimdeki program videoda görünen plc ye yazılı.sanırım bu plc'yi bir kaç bin liradana aşağı alamam ama ben bunu daha ucuz bir plc ye aktarmak istiyorum.ister aynı yazım diliyle çalışsın ki böyle olursa benim için aha kolay lay ister buradaki programa bakarak yeni bir program yazarak olsun.bunu nasıl yapabilirim.görrenler anlayacaktır ama sanırım modeli AS ile başlıyordu bu plc'nin

bu yazıyı yanlış yere yazmışım.

haklısınız.ben sorunuzu yanlış anlamışım.
sn. greenyucel'in de dediği gibi sanırım radikal bir değişiklik yapmadan röleyi hızlandırmak mümkün değil.yani siz 24 V'u tristör veya triyak üzerinden vermeniz durumunda çekiş zamanlaması farkı olacağını sanmıyorum.sanırım bunu ancak nominal çekme geriliminden biraz daha fazla gerilim vererek yapabilirsiniz.yani kısa bir zaman diliminde ,mili saniyeler içinde, bobine -atıyorum- 48 volt verip daha sonra nominal geirlimine düşürürseniz daha hızlı çeker.zira nominal gerilimin üzerinde verilen gerilim daha kuvvetli bir manyetik alan yaratacak mıknatıslanma daha kuvvetli olacak hareketli kısım daha çabuk tepki verecektir.ama bu doğru zamanlama ile yapılmalı yoksa bildiğiniz gibi bobininiz nominal gerilim üstünde falza dayanamayıp yanacaktır.
bu şekil bir devre yapabilmek için bir tristörden yaralanılabilir.

şimdi alştık peki böyle bir devre nasıl yapabilirim.hazır yapılmış devreler bulabilirmiyim.yada birine yaptırabilirmiyim.gerçi bu makina tasarım aşamasında oluru alınca yapmaya başlayacağım.doğabilecek sorunları daha önceden çıkarıp nasl çözümler bulabilirim onu araştırıyorum şuan.

Kontrol sisteminiz nedir. PLC mi? Yoksa özel tasarlanmış kart mı?. Hızı etkileyen 2 etken var. Birincisi yeteri hızda sinyal verme. İkincisi ise hareket ettireceğiniz pimin ataleti (kütlesiyle orantılı) . Siz bobininizi istediğiniz kadar arttırsanız dahi çektireceğiniz pimin hareketi için bir süreye ihtiyacı vardır.

Kontrol sisteminiz nedir. PLC mi? Yoksa özel tasarlanmış kart mı?. Hızı etkileyen 2 etken var. Birincisi yeteri hızda sinyal verme. İkincisi ise hareket ettireceğiniz pimin ataleti (kütlesiyle orantılı) . Siz bobininizi istediğiniz kadar arttırsanız dahi çektireceğiniz pimin hareketi için bir süreye ihtiyacı vardır.
PLC olacak ve hareket ettireceğim pimin boyutları uzunluk:20 cm(200 mm)
en :4 mm
birde bu pimde 3 santim yay olacak.aslında pimin hareket etmesi değil yerinde sabit kalması önemli.bobin enerjilenince içinden geçen pimin hareket etmesini engelleyecek

Forum istatistikleri

Konular
128,826
Kullanıcılar
450,914
Son üye
tugbag

Yeni konular

Geri