24v 100 amper alternatörü kaç hp çalıştırır?

hknhc

Üye
24v 100 amper bir alternatörden enerji almak istiyorum. Bu alternatörü sürekli çalışabileceği maksimum yükte atıyorum 70 amperde çalıştırmak için kaç beygirlik benzinli motor kullanmak gerekir? Ve kaç devirde? Bilgisi olan var mı?

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
24*70=1680w

746w 1 B.Beygir ederse
1680 w yaklasik 2.25 Buhar Beygiri eder.
Alternatorun verimi %70 alinsa 2.25/0.7=3.2 B.Beygiri

3.5 - 4 Beygir motor kullanman gerekir.

Ancak Alternatorun 24v'u kac devirde verdigini ogrenmen gerekir. Motorla Alternator arasina kayis kasnak vs ile reduksiyon eklemen gerekecektir.

24*70=1680w

746w 1 B.Beygir ederse
1680 w yaklasik 2.25 Buhar Beygiri eder.
Alternatorun verimi %70 alinsa 2.25/0.7=3.2 B.Beygiri

3.5 - 4 Beygir motor kullanman gerekir.

Ancak Alternatorun 24v'u kac devirde verdigini ogrenmen gerekir. Motorla Alternator arasina kayis kasnak vs ile reduksiyon eklemen gerekecektir.
ustam yalnız küçük bir hata yapıyorsunuz. kağıt üzerindeki matematik hesabına güvenirim doğrudur ama içten yanmalı motorların verimi hp başına %30 dur. sizin + benim hesabıma göre de 4hp x en az 3 katı kayıbı hesap edersek 12 hp motor lazım. devir olayını ayarlamak ayrı konu.

Yok yanlis dusunuyorsun. 4 Beygir motor dendiginde milinden 4 Beygir guc ureten motor anlasilir.

Yok yanlis dusunuyorsun. 4 Beygir motor dendiginde milinden 4 Beygir guc ureten motor anlasilir.
ama verim olarak baktığınızda 1,2 hp tam güç alırsınız. bir araştırınız isterseniz. elektrik motorları ise %75-80 civarı verimi vardır. yeni fırçasızlarda biraz daha yüksek.
https://www.google.com/search?clien...ların+verimi&sourceid=opera&ie=UTF-8&oe=UTF-8
zam yapmışlar yeni nesiller % 35 diyorlar
yani üretilen güç ile alınan güç eşit değildir.
bakınız burada benzinli bir motordan bahsetmiş. matematiğinden ben anlamam ama verim etiket hp gücü değilmiş. yani benim otomobilin motoru 100 hp derken 2 kere düşünmek lazım.
https://www.muhendisbeyinler.net/icten-yanmali-motorlarda-verim-kavrami/

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
129,424
Kullanıcılar
451,967
Son üye
tesla196316

Yeni konular

Geri