24vdcgiriş 12vdcçıkışlı entegre

değerli arkadaşlar 24vdc giriş 12vdc çıkışlı entegre hangisidir. sitede bir arkadaşa sormuştum henüz ulaşamadım. 7812 entegreyle 0.14amper çeken bir fan çalıştırcam.fakat 7812 çok ısınıyor .fan 12vdc. ne yapmamı önerirsiniz. saygılarımla.

dostum 7812 yi aleminyum soğutucuya bağlarsan ısınmaz.o entegreden 1-1.5 ampere kadar akım çekebilirsin.

akin 999kardeşimkatoloğa bakıyorum 7812ningiriş gerilimi19v ben 24volt verip 12volt almam gerekiyor. 7812 24volta dayanırmı saygılarımla.

Alacağın 24v düzenliyse tekrar düzeltmeye gerek yok 12V veya 13v luk zener diyot bağlayıp 12v alırsın, tek zener 2watt olacak veya 4 tane yarım watt, hepsi aynı voltajda tabii..
eğer lm7812 kullanacaksan modeline dikkat etmelisin,hem farklı amperajlarda modelleri vardır, hemde farklı firmalar

Son düzenleme:
7812 diyen arkadaşım, ezbere cevap vermiş biraz, 78 serinde maksimum giriş voltaı çıkış votajın yaklaşık olarak en fazla 5 volttur.o yüzden çok basit birşey de kullanacaksın elinde zaten 7812 var birde 7818 al 7818 çıkışını 7812 ye bağla.

Veya 1 watlık direnç kullanarak iki tane eşit direnci kullanarak gerilim bölücüde yapabilirsin.

Yada 24 voltluk bir fan al gitsin :) sana en fazla 10 TL patlar kazıkcı birine denk gelirsen de 15 ister...

Ya da Fan hıznıda ayaralaycaksan Lm317 al birde pot tak.Pot un önünede bir direnç ekle maksimum pot voltajı 12 volt yapacak şekilde direnç değerini seç.İLk baş potu dirençsiz bağla 12 volta gelince direnç değerini oku, okuduğun değerdeki dirençi pota seri bağla.böylece hızı ayarlanan bir fan olur.Ama kendi deneylerimde fan 15-18 voltta kadar kısa süreli çalıştırmalarda dayanabiliyor.Maksimum 10 dakika

Son düzenleme:
7812 diyen arkadaşım, ezbere cevap vermiş biraz, 78 serinde maksimum giriş voltaı çıkış votajın yaklaşık olarak en fazla 5 volttur.o yüzden çok basit birşey de kullanacaksın elinde zaten 7812 var birde 7818 al 7818 çıkışını 7812 ye bağla.

Veya 1 watlık direnç kullanarak iki tane eşit direnci kullanarak gerilim bölücüde yapabilirsin.

Yada 24 voltluk bir fan al gitsin :) sana en fazla 10 TL patlar kazıkcı birine denk gelirsen de 15 ister...

Ya da Fan hıznıda ayaralaycaksan Lm317 al birde pot tak.Pot un önünede bir direnç ekle maksimum pot voltajı 12 volt yapacak şekilde direnç değerini seç.İLk baş potu dirençsiz bağla 12 volta gelince direnç değerini oku, okuduğun değerdeki dirençi pota seri bağla.böylece hızı ayarlanan bir fan olur.Ama kendi deneylerimde fan 15-18 voltta kadar kısa süreli çalıştırmalarda dayanabiliyor.Maksimum 10 dakika

Caner bey,

Arkadaşa 7812 serisini ben önerdim.

İşte size aşağıda kataloğu.

http://www.datasheetcatalog.com/datasheets_pdf/7/8/1/2/7812.shtml

National Semiconductor LM7812
Bakmanızı rica ediyorum. Max: giriş gerilimi kaç V?

Son düzenleme:
Maksimum 19V gözükmekte.Burada arkadaşımız giriş voltajı 24 volttan bahsediyor yoksa ben mi yanılıyorum.Input Voltage (unless otherwise noted) 19 V gözükmekte ve grafikleri ben mi yanlış yorumluyorum acaba diyorum.Vin 19V ta çalışma sıcaklığından 70 derece sınırları içinde kalmakta.24V ise 120 dereceye kadar uzanmakta bu da Operating Temperature Range lineer çalışma sıcaklığını aşmakta.Çalışır çalışmaz demiyorum ama 3 günde bir yenisini alman gerekir.

Evet teorik olarak entegreyi biraz zorlamayacak değil. Ama bu kısımda şu var ki yük fazla değil. Bende ilgili arkadaşa soğutma yapmasını söyledim zaten. Fizibilite olarak 24V kullanılması bana göre zaten sakıncalı ama amaç sorunu çözüme ulaştırmak, fizibilite değil. Soğutucu takıldığı zaman 24V üzerinde problem yapacağını ve bozulacağını sanmıyorum.

Saygılarımla.

Forum istatistikleri

Konular
129,022
Kullanıcılar
451,271
Son üye
gpoint

Yeni konular

Geri