250w civalı ampül yerine 150w yb sodyum buharlı nasıl olur ?

arkadaşlar verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim ledli armatürleri de tabiki araştırdım elimsan ın ledli armatürlerini inceledim. 150w sodyum buharlının yaptığı işi 40w ledli aramtür yaparmı bilmiyorum. 150 w sodyum buharlı ampülün 17000 lümen ışık şiddeti var. elimsan kataloğunda ise 40w ledli armatür için 26-30 lüx civarında yazıyor. araştırdım lümen ile lüx ilişkisini lüx=lümen/metrekare olarak verilmiş. ama 17000 lümen ile 26 lüx arasında yine de ilşki kuramadım...

sayın volcanoos böyle bir ilişki kurulabilir ama bunu ancak deneme ve hesap ile yaparsınız, katalog bilgisi olmadan yapabileceğiniz pratikte çok şey yok.
Şöyle ki lümen ışık akısıdır yani kaynaktan çıkan ışık çizgilerinin nicel ölçütüdür. Lüx ise ikiye ayrılır (beni bağışlayın bildiğimi söylüyorum yanlışsa lütfen biri düzeltsin çünkü iddia etmekten hoşlanmam) biri kaynağın ışık şiddeti ikincisi alanın aydınlık seviyesi, Birinci durumda bir top düşünün güneş gibi mesela bu kaynaktan çıkan tüm ışık akısının bu güneşin radyal açı cinsinden meydana getirdiği (belli bir kabullenme ile belirlenen bir mesafede olmak üzere )alana bölünmesidir. Yani ne kadar ışık o kadar aydınlık şiddeti. Diğeri ise uygulama alanı ile alakalı, yani ışık nereye düşecek mesela dünyaya , o zaman bu ışık akısının miktarı dünyanın bu akıya dik alanına bölünür ki bu da aydınlık seviyesini belirtir. Dolayısı ile armatürün şekli ve aydınlık şiddeti belirleyicidir bu durumda ve bunu hesapla ve öyle kolay kolay olmasa da buluruz..

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
400 w metal halide armatürde 400 w sodyum buharlı lamba çalışırmı?teşekkürler

Merhaba arkadaşlar eğer kamera sistemi var ise 400 Watlık metal halide armatür kullanmanızı tavsiye ederim.Sarfiyat yönünden biraz fazla ama kamera sistemi için en iyi verimi alabilirsin.Ben başımdaki sorunu böyle çözdün.Saygılar

klasik armatürlerde verdikleri lümen değeri lambanın yarım metre etrafına yaydığı ışık şiddetidir. bu bağlamda led ürünlerin lümen değerleri ve klasik ürünlerin lümen değerleri arasında çok büyük farklar vardır. örnekleyecek olursak 400 w civa buharlı lamba yerine 100W lık led armatürler kullanıyoruz. 100W lık led armatürün lümeni yaklaşık 8.000 ila 10.000 arasında ama 7 metre mesafede led lambanın verdiği ışık 300 lux civarındayken 400W lık civa buharlı lamba sadece 180- 200 lux ışık vermektedir. Bu nedenle lumen ve lux birbirinden farklı olmakla beraber kalsik ürünle led ürün arasındaki lümen ve lüx kıyaslaması mantıksız olacaktır. bazı diğer arkadaşlarında dediği gibi siz dış aydınlatmada led ürün kullanarak daha çok verim elde edebilirsiniz. www.akenled.com

Sodyum lambalar metal halidelerden farklı olarak sarı ışık verir.Ayrıca led ile aydınlatmada dikkat edilecek husus led ampullerin sığası yüksek yoğunluğu düşüktür.(Direk led ışığına bakamassınız ama yinede aydınlanamassınız)Bu sebeble uzun mesafelerden randıman alamassınız.Yni sodyum yada metal halideden aldığınız ışığı alamassınız yada bir servet harcayarak alabilirsiniz.

bence en ıyısı 1000w metal halıde projektorler super bır ısık alırsın 85000 lumen aydınlatma proplemın cozulur kolay gelsın

Forum istatistikleri

Konular
128,920
Kullanıcılar
451,086
Son üye
micromaster39

Yeni konular

Geri