3 Faz Trafoda Mıknatıslanma Akımı

a ve c fazı
birbirine eşit, b fazı daha küçük ? bu İKAZ AKIMI TESTİ sonucu değil mi?
İKAZ AKIMI TEST İLE İLGİLİ DÖKÜMANLAR İNCELEYİN

ikaz akımı testinde ( mıknatıslanma akımı ile aynı kapıya cıkar sayılır ) sargılara gerilim uygulanıp akan akımlar ölçülüyor

sadece nüve arızasına değil ;

spirler arası kısa devre ,kademe değiştirici arızası ,nüve arızalarına işaret eder.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Arkadaşım ikaz akımı ile mıknatıslanma akımı aynı yani nüvenin boşta çektiği akımdır. saygılar...

son düzeltmeyi görmediniz galiba ''ikaz akımı ile mıknatıslanma akımı aynı kapıya cıkar ''

bu arada hocam 1500 dağıtım ,72 güç trafosu olan işletme dediniz .imalat işinde misiniz? merak ettim .

tesla kardeşim iskenderun demir çelik fabrikasındayım kurulu gücü 800 MW üretci firma dediğin gibi trafo değil demir üretiyoruz arkadaşlar sadece trafo değil Gaz izoleleli sitemlede sorunlarada yardımcı olmaya çalışırım 380-154 ve 34,5 kV GIS merkezimiz mevcut.....
Saygılar.........

tesla kardeşim tarfolarda her test bir elemanın testini yapar ben ratıo testi ile nüvenin testini apamam ama ratıo testinde çıkn sonuçta ki % hata yüksek olur nüvede sorun varsa kesin sonucu Mıknatıslanma akımı ve sizin dediğiniz gibi ikaz akımı testiile aparız. yani şunu açık ve net bir şekilde diyebilirim mıknatıslanma akımı veya ikaz akımı testinde sadece ve sadece nüvenin testi yapılır.....

Moderatör tarafında düzenlendi:
büyük trafolarda a fazı ile b fazı her zaman aynı çıkmayabilir. hata olarak algılanmamalı çünkü trafo boşta çalışıyor yani denge hali yok. aynı çıkması istenir fakat çok az farklı da çıkıyorsa paniğe kapılmaya gerek yok.
Boşta çalışma durumunda denge hali yoksa yükte hiç olmaz diye düşünüyorum.

yanlış anlaşılmak istemem mesela 100 kVA Yzn 11 bir trafoda yapılan ölçümlerde akımlar a= 1.5A b= 0,9 A c= 1,4 A çıkabilir ki çıkıyor. yani tam tamına aynı olmayabilir. yükünüz zaten tek fazlı ise dengeli değişdir zaten.

Forum istatistikleri

Konular
128,826
Kullanıcılar
450,914
Son üye
tugbag

Yeni konular

Geri