3 fazlı elektronik sayaç bağlantı hatası ?

giriş faz yukarıdan gelen kıvrımlı kablo ise doğru bağlantı ( kablolarda ölçü aleti veya kontrol kalemi enerji göstermesi gerekir )
çıkışta alt yukarıya gelen kablolar ise bu da doğru .
L1 fazı çıkışında 2 kablo var kırmızı bantlı ? kablolar birleştirilmiş gibi .
niye böyle yapılmış ?

kırmızı bant.png

IMG_3428.JPG

Son düzenleme:
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
giriş faz yukarıdan gelen kıvrımlı kablo ise doğru bağlantı ( kablolarda ölçü aleti veya kontrol kalemi enerji göstermesi gerekir )
çıkışta alt yukarıya gelen kablolar ise bu da doğru .
L1 fazı çıkışında 2 kablo var kırmızı bantlı ? kablolar birleştirilmiş gibi .
niye böyle yapılmış ?

Ekli dosyayı görüntüle 57190

Ekli dosyayı görüntüle 57189
O ek kısa devre sonucu kablo hasar gördüğü ve kısaldığı için dağıtım şirketi elemanı tarafından yapıldı. Elinde uygun kalınlıkta kablo olmadığı için 2 kabloyu birleştirerek yaptı diye açıklamıştı. Ben o sırada adamın başındaydım.

Oklarla işaretlediğiniz benim de her yerde okuduğum olması gereken bağlantı şekli.

"L1 fazı çıkışında 2 kablo var kırmızı bantlı" diyorsunuz ya , işte sorun orada , aslında orası L1 fazı girişi , adam tüm fazları ters bağladığı için. Sizin kırmızı oklarla işaretlediğiniz giriş fazı olması gereken klemenslere adam çıkışları bağlamış , mavi oklarla işaretlediğiniz çıkış olması gereken klemenslere de giriş fazlarını bağlamış.

Muhtemeldir ki bu şekilde bağlayınca akım düşürücü trafolar devre dışı kalıyor ve sayaç fazla yazıyor. Yukarıda linkini verdiğim sayaç sökme videosunun yaklaşık 6. dakikasındaki açıklamaya göre bu mantığı yürütüyorum. Orada diyor ki bu trafoların akım düşürme oranlarına göre yukarıda bir yerlerde aynı oranda akım arttırıcı devreler var. Şimdi bu akım düşürücü trafolar ters bağlantı yüzünden bypass oluyorsa geriye akım artırıcı düzenek kalıyor ki bu da sayacın fazla kaydetmesine neden oluyor.
Şimdi burada şöyle bir çelişki yok mu ?

Yukarıda bir yerlerde "polarite tersliğinde sayaç doğru ölçecektir" diyor , aşağıda da "polarite tersliği hatasını kaydedecektir" diyor.

Sayaç polarite tersliğine rağmen doğru ölçecekse neden "polarite tersliği hatası" diyor ki ? O zaman polarite tersliği hatası diye bir şey söz konusu olmamalı aslında.

Son düzenleme:
selamün aleyküm

kablonun hangi yönde olduğunu anlayacak ( enerjiyi test edecek ) açıkta bir yer varmı ?
ve
yoksa sayaç öncesi siğortadan enerjiyi kesip ,
sıraya konup test diyelim .
temazsız kontrol kalemi ile bir bama test edebilirsiniz .
yön tahini ve çıkış ters bağlamış mı ?
bu durumu videoya alısınız . beyanınızda yardımcı olur .

hayırlı cumalar kolay gelsin ,sağlıcakla kalın .

not : foto temazsız kontrol kalemi ( yandık olursa daha iyi olur ) alğıama az iyidir .
çok alğılıyorsa ucuna bantama yapıması gerekir ( alan azalsın net test olsun )

tkk.png

selamün aleyküm

kablonun hangi yönde olduğunu anlayacak ( enerjiyi test edecek ) açıkta bir yer varmı ?
ve
yoksa sayaç öncesi siğortadan enerjiyi kesip ,
sıraya konup test diyelim .
temazsız kontrol kalemi ile bir bama test edebilirsiniz .
yön tahini ve çıkış ters bağlamış mı ?
bu durumu videoya alısınız . beyanınızda yardımcı olur .

hayırlı cumalar kolay gelsin ,sağlıcakla kalın .

not : foto temazsız kontrol kalemi ( yandık olursa daha iyi olur ) alğıama az iyidir .
çok alğılıyorsa ucuna bantama yapıması gerekir ( alan azalsın net test olsun )

Ekli dosyayı görüntüle 57192
Çok teşekkür ederim ancak sayaç kapağı ve plastik klemens kapağı mühürlü. 3 adet mühür var. Ben dün tüketici hakem heyetine yazdım ve bağlantının bilirkişi bir elektrik mühendisi gözetiminde talimatlara uygun yapılmasını ve bunun tutanağa geçmesini istedim. Avukatım böyle önerdi. Eğer ben haklıysam sonra fazla ödediklerimi talep edeceğim.

Çok teşekkür ederim ancak sayaç kapağı ve plastik klemens kapağı mühürlü. 3 adet mühür var. Ben dün tüketici hakem heyetine yazdım ve bağlantının bilirkişi bir elektrik mühendisi gözetiminde talimatlara uygun yapılmasını ve bunun tutanağa geçmesini istedim. Avukatım böyle önerdi. Eğer ben haklıysam sonra fazla ödediklerimi talep edeceğim.

Boşa kürek çekiyorsunuz.Ben şimdi emin olmak için luna sayaçlarının müşteri hizmetlerini aradım teknik destek kısmından görüştüğüm yetkili kişiye sizin sayacın durumunu anlattım söylediği şey ölçümde hata olmayacağını sadece ekranda uyarı göstereceğini söyledi.Boşuna avukat bilir kişi parası vermeyin çünkü sonuçta haksız çıkan siz olacaksınız.

Boşa kürek çekiyorsunuz.Ben şimdi emin olmak için luna sayaçlarının müşteri hizmetlerini aradım teknik destek kısmından görüştüğüm yetkili kişiye sizin sayacın durumunu anlattım söylediği şey ölçümde hata olmayacağını sadece ekranda uyarı göstereceğini söyledi.Boşuna avukat bilir kişi parası vermeyin çünkü sonuçta haksız çıkan siz olacaksınız.
Avukat para almadı , bilirkişi de bildiğim kadarıyla tüketici hakem heyetinden ücretsiz. Öyle bir durumdayım ki ya bir kere bazı masraflara katlanacağım , ya da her ay 2-3 kat fazla elektrik parası vereceğim vazgeçersem. Sonuçta bir şey değişse de değişmese de sayacın kullanım klavuzuna uygun bağlanması gerekir.

Avukat para almadı , bilirkişi de bildiğim kadarıyla tüketici hakem heyetinden ücretsiz. Öyle bir durumdayım ki ya bir kere bazı masraflara katlanacağım , ya da her ay 2-3 kat fazla elektrik parası vereceğim vazgeçersem. Sonuçta bir şey değişse de değişmese de sayacın kullanım klavuzuna uygun bağlanması gerekir

Aslında onlarada gerek yok elinizdeki cihazlarda toprağa sızıntı v.s durum varsa fazla tüketime neden olabilir.Sayac bağlantısı ister ters ister duz olsun sonuç değişmeyecek şunu yapabilirsiniz.Sayaciniza ikinci bir süzme sayaç bağlayın tüketimi gözlemleyin arada fark varmı yokmu bunun yanında herhangi bir cihaz veya tesisat da herhangi bir noktada toprağa sızıntı varsa sayaç bunu tüketim olarak yazacaktır.Bunlara ek olarak talep etmeniz halinde dağıtım şirketi sayacinizi test etmek zorundadır arızalı olma ihtimali ne karsi

Attığınız bağlantı resimleri ne bakınca iki faz doğru bağlanmış üçüncü faz giriş çıkışı hatalı buda yazmada hataya neden olmuyor.

Son düzenleme:
Aslında onlarada gerek yok elinizdeki cihazlarda toprağa sızıntı v.s durum varsa fazla tüketime neden olabilir.Sayac bağlantısı ister ters ister duz olsun sonuç değişmeyecek şunu yapabilirsiniz.Sayaciniza ikinci bir süzme sayaç bağlayın tüketimi gözlemleyin arada fark varmı yokmu bunun yanında herhangi bir cihaz veya tesisat da herhangi bir noktada toprağa sızıntı varsa sayaç bunu tüketim olarak yazacaktır.Bunlara ek olarak talep etmeniz halinde dağıtım şirketi sayacinizi test etmek zorundadır arızalı olma ihtimali ne karsi

Attığınız bağlantı resimleri ne bakınca iki faz doğru bağlanmış üçüncü faz giriş çıkışı hatalı buda yazmada hataya neden olmuyor.
Resim yanıltıyor olabilir , 3 faz da çapraz bağlı. Okuduğum kadarıyla bir ya da iki faz çapraz bağlansa zaten eksik ölçermiş. Ona da zaten benden önce onlar uyanırdı.

@emodiyator arkadaşımıza katılıyorum, herhangi bir cihazdan olabileceği gibi tesisatın herhangi bir noktasında da faz toprak teması olabilir, en kısa zamanda tesisatı ve cihazları kontrol ettirin. Aklıma gelen en basitinden kendinizin yapabileceği kontrol olan kontrol kalemiyle tüm metal gövdeli cihazlara bakmanız, gerçi kaçak olsa temasla his ederdiniz bugüne dek, diğer yöntem evdeki tüm cihazları fişten çekin çalışan hiç birşey kalmasın saatteki değerleri kaydedin bir kaç saat sonra yeniden değerleri yazdılarınızla karşılaştırın ancak bundan sonra teşhis koyulabilir, buzdolabını fişe takmayı unutmanyın :).

@emodiyator arkadaşımıza katılıyorum, herhangi bir cihazdan olabileceği gibi tesisatın herhangi bir noktasında da faz toprak teması olabilir, en kısa zamanda tesisatı ve cihazları kontrol ettirin. Aklıma gelen en basitinden kendinizin yapabileceği kontrol olan kontrol kalemiyle tüm metal gövdeli cihazlara bakmanız, gerçi kaçak olsa temasla his ederdiniz bugüne dek, diğer yöntem evdeki tüm cihazları fişten çekin çalışan hiç birşey kalmasın saatteki değerleri kaydedin bir kaç saat sonra yeniden değerleri yazdılarınızla karşılaştırın ancak bundan sonra teşhis koyulabilir, buzdolabını fişe takmayı unutmanyın :).

Şimdi şöyle bir geçmişe bakıyorum fazla tüketime başka ne sebep olabilir diye :
( Ev müstakil olduğu için komşudan filan bir şey karıştı durumu söz konusu değil ).

1 ) 23.07.2019 günü sayaç okundu ve fatura 280 KWh tüketim gösteriyordu.
2 ) 25.07.2019 günü sayaç arızalandı ve değiştirildi.
3 ) 26.07.2019 günü 2 adet kaçak akım koruması taktırdım ( biri bahçe lambaları diğeri ev içi için ).
Bir önceki ay ile yegane fark sayaç değişmesi ve bu iki kaçak akım koruması.
4 ) 22.08.2019 günü fatura geldi ( okuyup hemen kapıdan teslim ediliyor ) , tüketim 724 KWh
5 ) Kaçak akım korumalarını kapatıp sayaca baktım , hiç bir şey yazmıyor.
6 ) Her sabah saat 09:30 civarı sayacın T değerini not ediyorum ki sayaç fazları düzeltilince bir şey fark edecek mi göreyim diye.

Şimdi sayaç usulüne uygun bağlanmadığı için tesisatta başka araştırma yapmak yanıltıcı olabilir ve yanlış sonuç verebilir diye düşünüyorum. Tüketici hakem heyetine yazdım birkaç gün önce , onlar da dağıtım firmasına iletmiş. Bir şey düzelir ya da düzelmez bilemiyorum , ancak açık ve gözle görülen bir şey var ki sayaç üreticinin talimatına göre bağlanmamış , fazlar çapraz bağlanmış giriş-çıkış olarak. ...sonrasına bakacağız.

Benimle birlikte kafa yorduğunuz için teşekkür ederim.

Forum istatistikleri

Konular
128,818
Kullanıcılar
450,908
Son üye
mert095

Yeni konular

Geri