3D (3 Boyutlu) Yazıcı

@Yusuf&CNC epeyi bir ilerleme kaydetmişsiniz maşallah. Uzun zamandır sümen altı ettiğim projeye sizden aldığım ilhamla bende başlamaya karar verdim elektronik aksamın gelmesini beklerken frame çalışması büyük bir titizlikle devam ediyor :)

Ekli dosyalar

• 20160218_195954.jpg
    20160218_195954.jpg
    275.2 KB · Görüntüleme: 95
  • 20160218_200225.jpg
    20160218_200225.jpg
    313.9 KB · Görüntüleme: 92
  • 20160218_203711.jpg
    20160218_203711.jpg
    310.4 KB · Görüntüleme: 93
yaptıklarını geri söküp tekrar yapmak istemeseler biterde bu iş eğlenceli geldi anlaşılan çocuklara

Abi maşallah ekip şahane çalışıyor. :)

Allah uzun ömür versin :)

• Beğen
Tepkiler: akg
Biraz ortalığı kartıştıralım :D :D :D

3d printer olayını bende seviyorum ama gıcık olduğum yönü ardunio kontrol sistemi. Değişik değişik kartlar rampsler falan filan :D Bu işi mach3 ile deneyipta başaran oldu mu ? Ben 2 sene kadar önce uğraştım aslında ama başarılı olamadım. Extruder kısmınıda kendimiz yaptık ama düzgün çalıştıramadım. Hem mach3 ile çalıştırsak daha hassas olmaz mı ? motorlara microstep sürücü falanda takıyoruz zaten.

Mach3 yanıtını bende merak ediyorum. Eğer yazıcının gövdesi rijitse hassasiyet sorunu olacağını sanmıyorum, kullanılan nozul (basınç memesi) çapı 0.3-0.5 mm civarında, CNC hassasiyetinden zaten uzak.

Kullanılan elektonik malzeme ise CNC'ye oranla ucuz (kalite daha düşük olabilir). DRV8825 sürücü ile 2.2 (2.5?) amper motorlar sürülebir, genelde 1-1.5 civarı step motorlar kullanılıyor. Benim Tabla 4 mm alü levha X=340 Y=280 mm (hafifletilebir) ve 1A lik paralel bağlı NEMA 17 (Şahin Rulman) step motor ile hareket ediyor. Bir örnek (23.6$);

http://www.aliexpress.com/store/pro...-DRV8825-Stepper-Motor/535576_1948008609.html

Yukarıdaki sette kontrol ekranı yok ancak PC'den ücretsiz yazılımla da komut verip aynı bilgiyi görebilisiniz. Mach3'de olsa, Isıtıcı tabla, ekstrüder vb. diğer parçalar yine gerekecek. Elektronik merakınız varsa, Arduino Mega kartı ile çok sayıda ve birbirinden farklı ilginç uygulama da yapılabilir.

Ramps 1.4 kartı Z ekseninde iki adet ve iki adet de ekstrüder olmak üzere 6 motor, 3 termistör ile sıcaklık ölçümü, 1 hız kontrollü fan ve 6 limit anahtarı destekleyebiliyor.

Son düzenleme:
Mach3 ile çalıştırılabilir bence.
Ama..
Bu işe özel tasarlanmış mikrodenetleyicili bir karta göre Mach3 ile daha hassas olacağını sanmam.

3D yazıcı raster tarama gibi çalıştığında kafa bir yönde hareket ederken nozlle sürekli açılıp kapanabilir. Üretilecek parçaya bağlı tabii.
Bunu sadece Gcode ile ifade edersek G1 lerle daire çizmeye benzer. Nozzle ın her ON/OFF olması bir-kaç g-code satırı demek mach3 de. Yani g-code boyutu iş parçasının şekline göre çoook artabilir.
G1 ile bir daire çizdiğimizde mach3 kesintisiz ve sabit hızla işleyebiliyormu. ?

3D yazıcıda flament sıcaklığı, akış hızı vs. anlık kontrol ediliyor. Hızlanma anlarıda dahil.
Akış anında eksen hızı sabit olmalı veya akış hızı, sıcaklık ta buna göre kontrol edilmeli.

Düşününce Mach3 ün ModbusIO su ile sıcaklık vs. parametreler kontrol edilebilir gibi geliyor.
Mach3 ün sabit hız modu(CV) da vardı, neden olmasın. Tabii makro da gerekebilir.

Ama 3D ye özel raster tarayabilen ve buna uygun g-code üretilmiş bir kontrol kartına göre mach3 kullanmanın hiç bir artısı yok.
Sadece nozzle takayım 3D olsun, spindle takayım router olsun gibi bir amaca hizmet eder.
Bu durumda da paralel port kablosunu PC den çıkarıp, Arduino vs. 3Dkontrol kartına eklenecek bir interface karta takmak yeterli olur. Elinizde Router varsa zaten gücü ve hassasiyeti 3D yazıcı ya zaten yeter.
Mach3 ün raster tarama modu olsa Router vs. yanında 3D yazıcı, Laser markalama gibi konularda da kullanılabilirdi.

mach3 gayet de hassas olur önemli olan,
extruder in filamenti itmesine olanak verecek gcode u mach3 ün tanıması.
şöyle söyleyeyim.
x ekseni belli y de belli. hadi z de tamam. geriye ne kaldı? extruder..
extruder i de spindle hızından alabiliriz. ufak bir denetleyici ile ayrı kontrol ederiz. pinlerden birini spindle hız için aldığımız değeri ayrı bir denetleyicide işler step sürücü ile hız kontrolü yapılır.
nozzle ısıtma fan bed control falan gene sensörlerle ayrı bir arduino ile ekranlı kontrol edilir.
geriye asıl önemli olan bu istediğimiz gcode u verecek program kaldı.
bu da olursa bitti gitti işte. varsa böyle bir program hem cnc hem 3d yazıcınız olur. ayrıca o dandik 3d yazıcı şaselerinden çok çok hassas işler çıkar.

Geçmiş bilgilerimi bi tazeledim. Biraz araştırma yaptım. Gnexlab ın mach3 için yaptığı bir wizard ile mach3ü printer programı olarakta kullanılıyor.

@asenyurt extruderı hiç makro değişik kod olmadan çalıştırıyor mach3 yani printer programları ile alınan kodu direkt çalıştırıyor mach3.

@Yusuf&CNC abi ardunio kartları TB6560 gibi düşünebiliriz. Microstep sürücü hassasiyeti yok arduniolarda. Ayrıca nema 17 ler bile 30 volta kadar beslemeyi destekliyor ardunio ile 12 volt besleme yapıyor. Step sürücü ve voltaj farkından dolayı bile makinenin hassasiyeti cörtler :D

Forum istatistikleri

Konular
128,815
Kullanıcılar
450,907
Son üye
saitdemircigil

Yeni konular

Geri