5kva 48v invertor ve 4 adet 550w gunes paneli sistemi

D@nger

Üye
Arkadaslar merhaba. Arada sirada hafta sonlari gittigimiz bir yerimiz var. Buraya ufak tefek ihtiyaclarimizi karsilamak icin gunes paneli sistemi kurmak istiyorum.elektrik olmadigi icin nadir gidiyoruz ancak elektrik olursa daha sık gideriz diye dusunuyorum. Az cok elimden geldigi icin sistemi kendim yavas yavas kurmayi dusunuyorum. Surekli yasanmadigi icin sistemin guvenli olmasi benim icin onemli.
Kullanacagim bazi cihazlar
Buzdolabi A+++ (24 saat)
7 adet led ampul (geceleri)
4 kamera + kayit cihazi (24 saat)
Access point ile internet baglantisi (air fiber 24 saat)
Elektrik supurgesi (gunduz 1 kere 10dk)
El aletleri (ara sira gun icinde matkap, hilti, testere, taslama vb gibi)

Bunun icin elimde bazi urunler mevcut Ancak ilave yapabilir durumdayim.

1 adet Tommatech 5kva 48v mppt tam sinus inverter
4 adet Tommatech 24v monokristal half cut 550w gunes paneli (iki adet daha eklemeyi dusunuyorum)
4 adet orbus 100ah derin dongu jel aku (dort adet daha eklemeyi dusunuyorum)
32 ah dc sigorta ve surucusu (inverter panel arasina)

Aku ve inverter arasi 100ah bicak sigorta da almayi dusunuyorum. Bu sistem saydigim cihazlari calistirmada sorun yasatir mi? Yada ne gibi eklemeler yapmaliyim, nelere dikkat etmeliyim… Bu konuda fikir verirseniz sevinirim.
Birde 4 ve 6 paneli 48v cikis verecek sekilde invertore nasil baglayabilirim ?

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Bu hesaplar forumda defalarca yapıldı. Özet geçelim;

4 adet 550 watt panel yaz mevsiminde günlük yaklaşık 5-7 kw enerji üretir. Kış aylarında düşer, ihtiyaç da düşer. Bulunulan bölgeyi bilmiyorum. İstanbul'da normal low-flost buzdolabım, wattmetre ile ölçtüğümde 24 saatte 1kw'ye yakın enerji tüketmişti. Kış aylarında enerji üretimi dramatik şekilde düşer. Kış döneminde enerji tüketiminize göre panelleri güneşi görecek şekilde daha dik hale getirmelisiniz. Yetmezse sistemle dengeli ek paneller ilave edilmeli. Yani 2 adet daha olabilir. Böylece 3 grup panel olur.
Bahsi geçen paneller 24 volt'luktur ve 48 volt'luk inverter için ikişer halde seri grup bağlanmalı ve bu 48 volt gruplar birbiri ile paralellenmeli. Bu sebeple mc4 paralelleme konnektörleri üçlü ya da dörtlü seçilebilir. Daha sonra üçüncü ve dördüncü grup panel kolayca ilave edilebilir.
Akülere gelince, 400Ahx12x0.80=3840 watt teorik kullanılabilir enerji depolayabilirler.
Özetle elinizdeki malzeme ile kurulacak sistem işinizi görecektir. İlaveye gerek yoktur.
Bunlar düşünülerek akü ilave edilecekse 48 volt için 4 akü daha alabilirsiniz. O halde uzun süre lebeke ulaşmazsa bile ihtiyacınızı görür. Tabi solar sistemde, ketil, fırın, klima, elektrikli soba gibi yükseksek akım çeken cihazları kullanmazsanız!

İyi ki özet dedik ha. :rolleyes: ;)

Bu hesaplar forumda defalarca yapıldı. Özet geçelim;

4 adet 550 watt panel yaz mevsiminde günlük yaklaşık 5-7 kw enerji üretir. Kış aylarında düşer, ihtiyaç da düşer. Bulunulan bölgeyi bilmiyorum. İstanbul'da normal low-flost buzdolabım, wattmetre ile ölçtüğümde 24 saatte 1kw'ye yakın enerji tüketmişti. Kış aylarında enerji üretimi dramatik şekilde düşer. Kış döneminde enerji tüketiminize göre panelleri güneşi görecek şekilde daha dik hale getirmelisiniz. Yetmezse sistemle dengeli ek paneller ilave edilmeli. Yani 2 adet daha olabilir. Böylece 3 grup panel olur.
Bahsi geçen paneller 24 volt'luktur ve 48 volt'luk inverter için ikişer halde seri grup bağlanmalı ve bu 48 volt gruplar birbiri ile paralellenmeli. Bu sebeple mc4 paralelleme konnektörleri üçlü ya da dörtlü seçilebilir. Daha sonra üçüncü ve dördüncü grup panel kolayca ilave edilebilir.
Akülere gelince, 400Ahx12x0.80=3840 watt teorik kullanılabilir enerji depolayabilirler.
Özetle elinizdeki malzeme ile kurulacak sistem işinizi görecektir. İlaveye gerek yoktur.
Bunlar düşünülerek akü ilave edilecekse 48 volt için 4 akü daha alabilirsiniz. O halde uzun süre lebeke ulaşmazsa bile ihtiyacınızı görür. Tabi solar sistemde, ketil, fırın, klima, elektrikli soba gibi yükseksek akım çeken cihazları kullanmazsanız!

İyi ki özet dedik ha. :rolleyes: ;)
İnsanlar bu malzemelerin peşindeyken ben deniz ise lavabonun altına gırtlak boru alsammi diye düşünüyor ve yerinden çıkan 2 prizi yerine takmaya üşeniyorum:) boşa mı geçti ömür ne

Forum istatistikleri

Konular
129,142
Kullanıcılar
451,476
Son üye
peekyblinderss

Yeni konular

Geri