İzolasyon trafosu ve işletme-koruma topraklamaları

Öğrenmek için mi soruyorsunuz yoksa uygulama yapmak için mi anlayamadım. Eğer uygulamak için soruyorsanız cesaretinize hayran kaldığımı belirtmek isterim.​

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Öğrenmek için mi soruyorsunuz yoksa uygulama yapmak için mi anlayamadım. Eğer uygulamak için soruyorsanız cesaretinize hayran kaldığımı belirtmek isterim.​
Aslında her ikisi. Yakın zamanda izolasyon trafosunun kullanıcağı bir santral kuracağız. Bu konuda eksiğim. projesini çizebilmek için Bağlantısını öğrenmeye çalışıyorum. Uygulandığı zaman bu topraklama bağlantıları nasıl yapılmalı?

Mesleğe başladığım yıllarda bir çok kurs almıştım. Katıldığım kurs hocaları ise çoğunlukla yabancı idiler.
Bizlere anlatılan teknikleri o yıllarda anlamakta güçlük çektiğimizi, hatta arkadaşlar arasında ''Bu HOCA BİZİMLE EYLENİİR'' dediğimizi de hatırlıyorum.
Ama yıllar geçtikçe edinilen tecrübeler de eklenince o yıllarda almış olduğumuz kurs eğitimindeki bilgilerin de ne denli doğru olduğunu anlamakta zor olmadı.
Anti parantez belirtmem gerekirse, kurs hocası için ödenen binlerce dolarlık ücretleri de duymuştuk da ''VAH TÜÜHH'' bile demiştik.

Çoğu arkadaşlar izolasyon trafosunda topraklama yapılmaması gerekliğini öğrenmişler, bu fikirlerinden de asla dönmemektedirler.
İzolasyon trafoları sadece hayat koruma amacıyla kullanılmaz. Sadece bu amaç için kullanılacaksa o takdirde topraklama kullanılmaz. Bu durumda bu gibi trafoların kullanım şekli ve hatta tesisatı bile değişiklik gösterecektir.
@arkaplan arkadaşın paylaşmış olduğu ''diğer'' linkte bu mevzu çok güzel anlatılmış. Öyle sanıyorum ki bu kaynak da yabancı bir kaynaktan Türkçeye çevrilmiş bilgilerden oluşuyor.
Zamanında kurslarda anlatılıp da kabullenmediğim bazı teknikler şimdi bile kafama KÖTEK olarak DANK ediyor :D

NOTR.png
Esasen bir elektrik sistemini ele aldığımızda taa ilk üretim tesisinden itibaren kullanılması gereken, OG-YG den YG-OG ve devamında AG ye kadar tüm trafolar prensip olarak izolasyon sağlamaktadırlar.

Çoğu arkadaşlar izolasyon trafosunda topraklama yapılmaması gerekliğini öğrenmişler, bu fikirlerinden de asla dönmemektedirler.
Esasında oto trafosu hariç bütün trafolara izolasyon trafosu denilebilir fakat izolasyon trafosu denilince benim zihnimde primer ve sekonder gerilimleri genellikle birbirine eşit olan ve sekonder tarafın toprakla irtibatlanmamış olduğu trafo canlanıyor. Evet sekonderi toprakla irtibatlandırırsak trafo yine izolasyon trafosu oluyor ama zihindeki izolasyon trafosu ile çelişince fikirlerden dönülemiyor.​

Beynim buruştu. Anlamaya çalıştım ama kapattım.
FF.png

Öyle karıştırmış ki nötrün nötr olabilmesi için ne şart gerektiğini anlatamıyor.
Teknikte nötrün nötr olabilmesi için toprağa bağlı olması gerekmektedir. Çünkü sadece toprak referansı sıfır kabul edilebilir.
Aksi takdirde toprağa irtibatlı olmayan hiçbir potansiyel farka sıfır denilemez.
Bir pilin bile herhangi bir kutbunu toprağa bağlamadan NÖTR denilemez.
Burada arkadaş farkında olmadan fazı toprağa bağlıyorsa ve sistemde nötr hattı oluşturulmuş ise o durumda kısa devre olan o faz aşırı yüklenir.

TN.png

TN-C deki C ibaresi COMMON yani ortak anlamına gelir. Bir sisteme TN-C diyebilmek için, işletme topraklamasından ayrı bir toprak hattı çekilmelidir.
Eğer koruma amaçlı yüksek empedanslı ayrı bir toprak hattı kullanılırsa, buna TN-S (Terrastiel Nötr-Slient ya da Secure) denilmektedir.
İşte TN-S için basit bir uygulama.
TT_scrot.png

Arkadaşın kafası öyle karışık ki buradaki empedans faktörünü bile açıklayamıyor.
Bu mevzu yanlış hatırlamıyorsam usta TV tartışmalarında gündeme gelmiş idi. Bir konuda yazmış olduğum KAR testi için herhangi bir musluk veya benzeri bir aparattan alınacak SLIENT GROUND bile KAR akımı için yeterli olacağından bahsetmiştim sanırım :D
Esasında oto trafosu hariç bütün trafolara izolasyon trafosu denilebilir fakat izolasyon trafosu denilince benim zihnimde primer ve sekonder gerilimleri genellikle birbirine eşit olan ve sekonder tarafın toprakla irtibatlanmamış olduğu trafo canlanıyor. Evet sekonderi toprakla irtibatlandırırsak trafo yine izolasyon trafosu oluyor ama zihindeki izolasyon trafosu ile çelişince fikirlerden dönülemiyor.​
KÖTEK
emoji-hammer.gif
Tüm trafolara izolasyon trafosu demek hakaret sayılır. Bir trafonun izolasyon özelliği vardır ki hala yeri doldurulamamıştır. Buradaki izolasyon kelimesi sizleri yanıltmasın.
Kısaca şöyle anlatayım.
20kV-220V bir trafomuz var. Bir tarafı 20.000V diğer tarafı 220V.
220V ucu bizi ilgilendiriyorsa bu trafonun sekonder tarafında asla yüksek gerilimden bahsedilemez. Yani tamamen bağımsız bir 220V umuz vardır ve yüksek gerilimden tamamen izoledir.
Bir trafonun izolasyon prensibi asla değiştirilemez, tartışılamaz ve yerine muadil konulamaz. Benim ve arkadaşlarımın yaptığı amplilerimizde kullanılan trafolar bile izolasyon trafosu demektir.
Bu amplilerin bazıları topraklı bazıları ise topraksızdır. Önemli olan burada trafonun karakteristiğidir.
Ancak bir trafonun çıkış gerilimine ve toprağa karşı olan akımlarından kaçınmak için toprakla irtibatının kesilmesi yeterli olacaktır. Çünkü insanların toprakla daimi bir ilişkisi vardır.
Bilimsel bilmece :D
Bu trafonun bir ucunu sen tutsan, diğer ucunu da @fgencal tutsa, çarpılırmısınız çarpılmazmısınız?

Son düzenleme:
KÖTEK
Ekli dosyayı görüntüle 109776
Tüm trafolara izolasyon trafosu demek hakaret sayılır. Bir trafonun izolasyon özelliği vardır ki hala yeri doldurulamamıştır. Buradaki izolasyon kelimesi sizleri yanıltmasın.
Kısaca şöyle anlatayım.
20kV-220V bir trafomuz var. Bir tarafı 20.000V diğer tarafı 220V.
220V ucu bizi ilgilendiriyorsa bu trafonun sekonder tarafında asla yüksek gerilimden bahsedilemez. Yani tamamen bağımsız bir 220V umuz vardır ve yüksek gerilimden tamamen izoledir.
Bir trafonun izolasyon prensibi asla değiştirilemez, tartışılamaz ve yerine muadil konulamaz. Benim ve arkadaşlarımın yaptığı amplilerimizde kullanılan trafolar bile izolasyon trafosu demektir.
Bu amplilerin bazıları topraklı bazıları ise topraksızdır. Önemli olan burada trafonun karakteristiğidir.
Ancak bir trafonun çıkış gerilimine ve toprağa karşı olan akımlarından kaçınmak için toprakla irtibatının kesilmesi yeterli olacaktır. Çünkü insanların toprakla daimi bir ilişkisi vardır.

Bilimsel bilmece :D
Bu trafonun bir ucunu sen tutsan, diğer ucunu da @fgencal tutsa, çarpılırmısınız çarpılmazmısınız?
Niye kötekledin şimdi :) bende farklı birşey söylemedim ki. Primer ile sekoder arasında elektriki bağlantı yoksa primer ve sekonder birbirinden izoledir. Oto trafosu haricinde primeri ve sekonderi galvanik izoleli olmayan trafo çeşidi var mı?

Sekonder gerilimine bağlı olarak iki durumda gerçekleşebilir.

Forum istatistikleri

Konular
129,143
Kullanıcılar
451,476
Son üye
peekyblinderss

Yeni konular

Geri