5Vdc giriş, 220Vac çıkış röle

bodemin

Üye
Merhaba,
Bir projede kullanmak üzere 5Vdc girişi ve 220Vac çıkışı olan bir röle arıyorum.
Tavsiyede bulunur musunuz?
Teşekkürler

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
ne dir bu rölemi trafomu? anlayamadım
eğer röle ise nasıl bir röle amacınız nedir acaba

Röle.
Amacım 5 VDc çıkış üreten Siemens RF Reader ile röleyi tetikleyip 220 VAc ile çalışan lambaları yakmak.
İlk etapta bunu yapmak istiyorum.

anladığım kadarı ile rolenin bobin gerilimi 5v dc olcak ama rölenin kontağından 220 v geçireksin .röleyi enerjilendirip kontaklarından lambaları yakacaksın...doğrumu

Bobin ve kontaktör kavramlarını karıştırıyor olabilirim.
Yani şöyle söyleyim:
Siemens bana 5Vdc çıkış veriyor. Ben bu 5Vdc'yi kullanarak 220Vac ile çalışan lambaları yakmak istiyorum.
Genel olarak bu şekilde söyleyebilrim.
Terminolojiyi siz düzeltin lütfen.

transistör kullansan daha kolay olur arkadaşım..bu arada bende bi soru soriiimde proteus ta röle kullanmak istediiğimiz zaman bağlantıları nasıl yapıyoruz..röle bağlantılarını

evet tamam sizi anladım.bu olayı 2 şekilde yapabilirsinz
1-5v dc rolenin kontakları üzerinden 220 v geçirip lambaları yakabilirsiz.ama şu var piyasada 5v dc röle bulmak biraz zor gibi.bulabileceğiniz yer olarak karaköyde selanik pasajında bulursunuz.bunu böyle yapabilirsiniz
2-soli state role dediğimiz elektronik role.anahtarlamada kullanır.girişine 4-32v dc verdiğinzde çıkış kontaklarından 220v ile 380 kadar voltaj geçirebilirsiniz .25 ampere kadar yük geçirebilirsiniz üzerinden.yani 1 ampulu 60w olarak değerlendirir isek bu ssr role yaaklaşık monofazede 6000w kadar yükü kaldırabilir.6000/60=100 adet ampul bağlaya bilirsiniz.bunuda karaköyde selanik pasajında bulabilirsiniz.yaklaşık fiyatı:1 ad 30 ytl civarında.
3-aslında bu yukarıda bahsettim birazada opto kuplore benzer ama içinde tristörü sürersiniz.
bir başkada optokuplör ile sürebililirsiz.yukarıdaki çalışma nantığı aynıdır fakat çekeceği güç farklıdır dikkat edin.alırken.bunlar işiniz görecektir..
saygılar .iyi çalışmalar..
sedat

Solid state röle daha esnek gerilim aralıklarını desteklediği için daha mantıklı geldi.
Belki biraz basit bir soru olacak ama şunu sormak istiyorum:
Solid state röle'nin kaç girişi kaç çıkışı oluyor?
Yani girişe 5Vdc + ve - uçlarını bağladığım zaman, çıkıştan 220Vac'yi Faz ve Nötr uçlarından direkt alabilecek miyim?

magi8503 ' Alıntı:
transistör kullansan daha kolay olur arkadaşım..bu arada bende bi soru soriiimde proteus ta röle kullanmak istediiğimiz zaman bağlantıları nasıl yapıyoruz..röle bağlantılarını
PROTEUSLA ilgili olan sorunuzu ilgili konu başlığı altına yazarsanız iyi olur.Hem ben de merak ettim cevabını.
Ben şunu merak ettim.Transistör ile 220 volt lambayı nasıl çalıştıracaksınız?Röle ya da SSR daha kolay olmaz mı?
OMRON un 5v dc bobinli rölesi var.Sayın sedat.otomasyon un dediği gibi bulması zor olabilir.

gelen sinyal uçları +5v(A1) UCUNA 0V(A2) ucuna bağlanacak.yani 5v sinyal geldiği zaman ssr rolemiz çalışacak.zaten ssr role kareküp kibi birşeydiğer uçlarıda L1 ve T1 ÇIKIŞIDIR.l1 ucuna 220v verirsiniz.T1 ucundan faz gerilimi 220v alırsınız.zaten nötürüde lambaya direk verirsiniz yani faz ucunu anahtarlama yaparsınız.burda 2 gerilime ihtiyacınız var.
1)+5v kontrol voltajı ssr roleyi süreceğiniz voltaj
2 ) 220v lambaları yakacağınız voltaj .

Forum istatistikleri

Konular
128,871
Kullanıcılar
450,990
Son üye
Batuhan_77600

Yeni konular

Geri