74hc595 Gürültü Problemi YARDIM!!!

emrekansiz

Üye
Herkese merhaba pic18f4620 kullanarak tasarladığım bir sistemde 74hc595 ve uln2803 kullanarak role sürdüm. bu sistem bosta çalışırken problem yok gönderilen bilgiye göre röleleri açıp kapatıyor sıkıntısız. fakat kartı makinaya bağladığım zaman röleler kontaktörleri sürüyor ve kontaktörlerin bazıları ısıtıcı bazıları ise selenoid valf çektiriyor. Selenoid aç emrini verdiğimde sisteme yazılan 74hc595 verileri sapıtıyor. aklıma gelen her yolu denedim bir türlü çözüm bulamadım. daha önce böyle birşeyle karşılaşmış olan varsa lütfen deneyimlerini paylaşırsa çok makbule geçer. entegre bağlantısını resimde ekliyorum lütfen yardım :(

2rp2qoh.jpg

Çözüldü!!!

Arkadaşlar eğer AC ile çalışıyorsanız mutlaka ve mutlaka 74hc595'inizin data clock ve latch uçlarına pull-up atın (4k7-10k olabilir) ve en önemli ayrıntı ise latch ucuna atacağınız 1uF elektrolitik kondansatör. Kondansatörün eksi(-) ucu ground bağlantısına artı (+) ise latch pinine gelecek. entegrelerin besleme uçlarına hemen entegrenin yanına 100nf ve 10 uF kond. kullanmayı da ihmal etmeyin. Umarım faydalı olur. Herkese iyi çalışmalar.

Selenoid valflerin picleri etkilemesi ile ilgili bi başlık vardı forumda.. Ama TTL entegreyi etkilediğine rastlamadım.. İncelemek istersen bi arat forumda..

Forum istatistikleri

Konular
128,931
Kullanıcılar
451,107
Son üye
Xte13

Yeni konular

Geri