7805 entegresi ile bilgi talebi

Kondansatörler elektrik akımı içindeki elektrik yüklerini kullanarak dolar,ama bu elektrik yükü güç kaynağının (Örneğin bir pilin) amperine bağlıdır,pil çok zayıf amper veriyorsa,daha uzun sürede,daha çok ampere sahipse,daha kısa sürede doldurur kondansatörü.Voltaj değeri kondansatörün üzerinde yazan değerleri(Örneğin 16 volt/watt gibi) göz önüne alırsak,16 volta kadar güvenle doldurup,16 watt.'dan büyük güç değerini aşacak güç vermememiz gerektiğini,bu üzerindeki watt.değeri ile uyarıyla belirtilir.Watt değeri volt*amper karşılığı olan güç değeridir,16 volt/watt olanı,örneğin 16 volt,1 amperi depolayıp,toplamda 16*1 = 16 watt.lık bir max gücü depolamış olur.Ama bu direk watt. ile doluyor anlamını taşımaz,voltajın birlikte belirli bir amper değerindeki elektrik yükünü içinde şarj edip depolaması ile kondansatör şarj olur.Verilen bu akım sızıntı akım gibi çok zayıf da olsa yine
daha uzun sürede,çoksa daha kısa sürede şarj eder.

Kondansatörlerin ayrıca 1.41 katsayı değeri ile çarpılan uygulama voltajını arttırabilme,çoğaltabilme özellikleri vardır.Örneğin 16 voltluk kondansatöre,10 volt elektrik yükü uygulandiğında,10*1.41=14.1 volt uçlarında birikerek,artarak oluşur.Ancak uçları bir deşarj direnci,lamba,7805 girişi,vb.direk olarak bağlı ise,bu defa kondansatöre uygulanan gerilim değeri 1.41 kat yükselemez,hangi voltaj değeri uygulanmışsa,o değerde kalır.Yani 10 volt uygulanmışsa yine 10 voltta sabit kalır,14 volta kadar yükselemez,16 voltluk bir kondansatörün uçları.

İşte bu nedenle,sizin sözünü ettiğiniz ve 5-6 volta yükselmesini düşündüğünüz 2-3 voltluk voltaj,bu kondansatöre giriş voltajı,lm 7805'e direk bağlı olduğundan,iç yapısındaki zener,transistör,direnç yükü nedeniyle,bir deşarja uğrar ve 2-3 voltta hep sabit kalır,5-6 volta çıkamaz.Ama hiçbir yük değeri bağlı olmayan,ancak sizin sözünü ettiğiniz ve sallamalı tip mıknatısla şarj olan kondansatör örneğinde ise,zorlayıcı olmayan bir yük vardır,kondansatörün uçlarında.Dirence bağlı yanan ledler,çok fazla deşarj olarak,kondansatörün boştaki yükünü çok fazla da düşüremezler,belirli bir giriş volt değerinden kondansatör,daha yüksekte bulunabilir,yani direkt 7805'e bağlı olup daşarj olabilmesindeki gibi değildir buradaki durumu.

Yani sonuç olarak,boştaki uçlarındaki max.geçici bir değer,yani 1.41 kat arttırılmış voltaj değeri,kondansatör bir yükle beraber çalışırken paralel olarak,bu boştaki yükün max değerine ulaşmasına izin vermeyecek,onu sürekli besleme voltajı (örneğin 2-3 volt dc.'de) değerinde tutacak,boştaki gibi uçlarında 5-6 volta kadar yükselmesi,bu paralel bağlı kullanım durumunda da olmayacaktır.Kolay gelsin.

Bu binbaşı Mesajı yeniden değerlendirebilmeniz için başka Üyelerin Mesajlarınıda değerlendirmeniz gerekmektedir.

11 kişiye daha + rep verdim hala bu yazı çıkıyor anca beğenebiliyorum.

Aynı uyarı ile bende karşılaşıyorum! Ne yapmak gerek?

Aynı uyarı ile bende karşılaşıyorum! Ne yapmak gerek?

Sana da veremiyorum bak böyle diyor. " Bu by lent Mesajı yeniden değerlendirebilmeniz için başka Üyelerin Mesajlarınıda değerlendirmeniz gerekmektedir." baya da kişiye de verdiğim halde hala böyle diyor sanırım 10 15 kişiden sonra tekrar verebiliyorsun. binbaşına dün gene verebildim.

Arkadaşlar bendede böyle oluyor yönetici arkadaşlardan bu konu hakkında yorum bekliyorum

Merhaba Bir konuda 1 kişi 10 cevap yazsa ve farkli cevaplarin sadece 1ine pop verilebiliyor enterasan

GT-I9100 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

bir fıkırde ben vereyim hidrojen regulatorunden universıtede 0.7 volt regülatöre gore yüksek akim çıkışı vardı bunu tam tersi yapmamız gerekıyordu yarı iletkenlerle olacak gıbı değil bende bır firçalı motor sargısını 0.7 volta uygun hale getırdım motor miline kaplinle elektrik uretebılecek dinamo dıyeyım bunun çikişi 24 volttu sonuçta bu devreden verım aldık ama endüstriyel değildı sadece denemelerde kaldı

kısaca sabit gerilim vermek icin diye biliyorum kendi güç kaynağımı yaparken kullanmıştım zaten adındanda belli 7805v

Hocam ben internetten bakarak telefon şarz aleti yaptım fakat terettütlerim var araya sadece 7805 koyum yani kapasitör direnç ya da diyot kullanmadım. sadece 9Volt un + sını sol ucuna - sini ortaya ve çıkışa da ortadan ve sağdan aldım telefon için bir problem oluşturur mu?

ben de yaptım çok yavaş şarj ediyo öyle yavaş ki telefon açılırken kapanıyo. amperi mi düşük geliyo 9v pil bağladım 11liralık pil marka vermiyim

aynı işlemleri 2800mah 5adet şarjlı kalem pil ile de denedim yine aynı yavaşlıkta.
seri bağlı 2tane9v pili araba çakmak aparatından telefon şarj eden cihaza bağlayarak da denedim yine aynı şarj ediyor fakat telefon pilini bitirip yaptığım devrelerle telefonu şarj ettiğimde inanılmaz yavaş şarj ediyor

telefon n8

Ekli dosyalar

• 2013-09-13-2092.jpg
    96.3 KB · Görüntüleme: 19
Son düzenleme:
Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…