aşırı ısınma

boştayken ısınıyor kondansatörü değiştirdim yine aynı 7812 var eLimde onunLa değiştirsem nasıL oLur
Entegreyi yakmışsın bozuk kondansatörle çalıştırdığın için entegreyide yenilemen lazım. Çıkışta kondansatör kullanman şart değil.

7805'in dc besleme voltajı girişi daha düşüktür,7812'ninki ise daha yüksektir.Ayni kaynakla 13.5 volt ac.den doğrultmayla 7805'in biraz daha fazla ısınması gerekiyordu.Çünkü mantıken daha fazla bir voltaj farkıyla regüle işini yapmakta.Burada bir anormallik var gibi görünüyor. Ama 7805'in çıkışında da net 12 dc. voltaj olduğunu belirtiyorsunuz.Entegre bozulsaydı herhalde net olarak da bu voltaj da çıkmazdı diye düşünüyorum.Ne girişte ne çıkışta kondansatör kullanmadan okulda yaptığınız gibi 7812'yi bir çalıştırın bakalım,yine aşırı ısınma olacak mı?Belki de elektrolitik kondansatörünüz entegrenin girişinden önce çalışma düzenini bozup fazla ısınmasına yol açabiliyor olabilir,her olasılığı da düşünmek gereklidir.Bu şekilde de ısınırsa ya fabrikasyon hatası olarak bozuktur(Bu biraz zor gerçi,kalite kontrolden geçip satışa sunuluyor) veya sonradan kendi içinde gelişen bir bozukluktur büyük olasılıkla.Kolay gelsin.
7805 normaL görevini görüyo 5 volt gerilim veriyor benim sorunum o değil 7812 nin aşırı ısınması oda görevini görüyo sorunsuz ama tek ısınma sorunu var dokunduğumda el yakıyor 1 saniye tutamıyorum parmağımı ona değdirip

7805 normaL görevini görüyo 5 volt gerilim veriyor benim sorunum o değil 7812 nin aşırı ısınması oda görevini görüyo sorunsuz ama tek ısınma sorunu var dokunduğumda el yakıyor 1 saniye tutamıyorum parmağımı ona değdirip

Boştayken mi ısınıyor yükteyken mi?

Sevgili darrk74,az önce 7812 ile ilgili nette bir ön araştırma yaptım,7812'ler hakkında tecrübesi fazla olan bir arkadaşımız bir sitede,donanımhaber sanırım,bazı 7812 entegre tiplerinin çok fazla ısındığını,yani imitasyon(taklit) ve çalışma özellikleri açısından da gerçeğinden epeyce kötü olabildiğini,çok fazla ısınıp yandığını,bozulduğunu söylemiş bir tartışmasında.Bir bilinmeyen markanın 7812CV yazan versiyonuydu yanlış hatırlamıyorsam.Yani demek istediğim böyle kalitesiz bir ürünle karşı karşıya kalmış olabilirsiniz,çıkışta 12 v.dc.'de gayet normal alabilirsiniz,ama aşırı ısınma problemi de yaşayabilirsiniz söylenenlere göre.Entegreyi bildiğiniz,tanınmış bir satıcıdan mı,yoksa gelişigüzel bir yerden mi satın aldınız.Öncelikle bunu ifade edin bize,bu sonuca göre belki daha iyi bir yorum da yapabiliriz.Kolay gelsin.

bende bu (çakma) :) entegrelerden kullandım ama orjinalleri gibi çalışıyordu demekki çakmadan çakmaya farkediyor :D

Çok güzel espri bayıldım doğrusu:Dekspiritüel yanınız oldukça da kuvvetliymiş!

emrettiğiniz gibi komutanım :D teşekkür ederim

Sevgili darrk74,az önce 7812 ile ilgili nette bir ön araştırma yaptım,7812'ler hakkında tecrübesi fazla olan bir arkadaşımız bir sitede,donanımhaber sanırım,bazı 7812 entegre tiplerinin çok fazla ısındığını,yani imitasyon(taklit) ve çalışma özellikleri açısından da gerçeğinden epeyce kötü olabildiğini,çok fazla ısınıp yandığını,bozulduğunu söylemiş bir tartışmasında.Bir bilinmeyen markanın 7812CV yazan versiyonuydu yanlış hatırlamıyorsam.Yani demek istediğim böyle kalitesiz bir ürünle karşı karşıya kalmış olabilirsiniz,çıkışta 12 v.dc.'de gayet normal alabilirsiniz,ama aşırı ısınma problemi de yaşayabilirsiniz söylenenlere göre.Entegreyi bildiğiniz,tanınmış bir satıcıdan mı,yoksa gelişigüzel bir yerden mi satın aldınız.Öncelikle bunu ifade edin bize,bu sonuca göre belki daha iyi bir yorum da yapabiliriz.Kolay gelsin.
okulda yapmıştık devreyi malzemelerin tümünü okul tarafından toptan alındı o konuda bilgim yok

birde burada paylaşımlar çok az oluyor yaw facebooktan daha çok tuttum burayı ama keşke kişi çok olsa demi :)

Forum istatistikleri

Konular
128,904
Kullanıcılar
451,054
Son üye
delibal
Geri