Abb Robot

kraldost

Üye
s 5 dokunmatik robotta oparatörüm hiç bi bilgim yok yeni nokta eklemeyi modpos yapmayı biliyorum ama ekledigim noktada ki verilerin ne oldugunu bilmiyorum robotumuz taşıma yapıyor ve sayenizde biraz bilgi sahibi olmak istiyorum

Öğrenmek istediğin tam olarak ne ?
satırda öncelikle hareketin türü ikinci olarak kordinat hız değeri sapma bilgileri ve hangi tool un kullanıldığı varsa work obje bigileri bulunur.
Normalde robot ekranı üzerinde 2. maddedeki rakamlar görünmez (*)olarak gösterilir.
1- MoveL --MoveC-- MoveJ--
2- [[832.34,418.18,-296.74],[0.219514,-0.241575,0.579552,0.74671],[0,1,-2,0],[9E+09,9E+09,9E+09,9E+09,9E+09,9E+09]],
3- v100, robotun noktaya gitme hızı
4- z20, robotun noktaya varmadan varmış kabul etme değeri
5- Tool_R1 robota tanıtılmış olan tool
6- WObj:=Wj_Traball_E2_R1; robot için belirlenmiş çalışma alanı

bu sadece basit bir örnek çok daha değşik komutlar olabilir
basitçe böyle .

çok tşk ederim açıklayıcı olmus bilgiler bizim robotumuz taşıma üstüne kurulu önce kaynaga verip sonra tornaya veriyor sonrasında da finiş olarak konveyore bırakıyor bizimkiler bunu tornalamadan finiş yapmasını istiyor benden istiyorlar bende bunu bu gün yeni noktalar ekleyerek tornaya degilde finişe bıraktırdım ama ekranda robot hala sinyal bekliyor tornadan hindular yaparken düşünmüş sanırım mandal var çevirdiginde tornadan sinyali kesiyor robot tornayı unutuyor ama onu kapatmama ragmen tornadan haber bekliyor acaba kod silmeyi mi unuttum sorusu geliyor aklıma.

ve bi sorumda ben routine üzerinde yaptım bunu ana çalısan programda bunu nasıl seriye dökerim ve esliden tornadan parça alma routine nin nasıl ana mainden çıkartırım

Call komutu girmeniz gerek. Bilmiyorsanız bence hiç kurcalamayın robot bir yere çakabilir. Teknik destek almanız gerekir. Bedeli ağır olabilir!

Instruction menüsünden Call Routine girilmeli. Yörünge programları yanlış bir hareket yapmayacak şekilde düzenlenmeli. Tekrarlıyorum teknik bilgi sahibi değilseniz operatör seviyesinde bunu yapmak biraz yanlış. İstenmeyen sonuçlar olabilir.

bizim basit sadece taşıma yapmakta ve çarpacak pek bi pozisyonu yok ayrıca ben routineden taşımasını ayarladım komple götürüp bırakıyor sadece basa dönmesi kaldı
routinele tasıttım bıraktırdım home pozisyonuna çektirdim tornadan sinyal bekliyor hala sanki taşıdıgı parçayı tornaya bırakacakmıs gibi ama ben finişe verdim onu bakımcılar halledecek yanılmıyorsam dogrumudur? ayrıca parçayı bıraktıktan sonra home komutuyla home a çektim çarpma riski yok ilk gitmesi gerektigi yere giderek döngüyü yapması kaldı

Program backupınızı bana gönderin.

hocam ben zaten sizinle görüşebilmek için üye olmustum sizde isterseniz msnden detaylı görüşebiliriz pm atamıyorum msj sınırı oldugu için msn adresi vermek serbestse verebilirmiym backuplar mevcut bende

Forum istatistikleri

Konular
129,311
Kullanıcılar
451,759
Son üye
pomeks

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri