AC Kontaktörlerin Akım Kapasitesi

Ben sadece yanlis bilgi veriyorsunuz seklinde ani cikisiniza uzuldum. Dedigim gibi internetten arastirip cevap verdim.

Sigorta ve kontaktorlerin terminallerine vida ile sikistirilan kablolarin pvc izolasyonunun renk degistirdigine, gevreklestigine hatta komurlestigine cok tanik oldum. Bu duruma neden olmak istemiyorsak akimi Ith degerine yaklastirmayacakmisiz. Ben de yeni ogrendim.
Yanlış bilgi Ith kısmına değil 115A den fazlasıyla kullanamazsınız demenize. E yanlış bilgi olmuyor mu ama? Haksızsam özür dileyeyim haklıysam siz özür dileyin.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Merhaba @Bunalmis ve @fgencal,
Sonuç olarak ilk mesajda verdiğim katalogdaki NC2-115M ürünüyle 200A akım çeken güç kaynağımı (0.99PF, <%5 THDi) besleyebilir miyim?
Ortam sıcaklığım kaç dereceye kadar çıkabilir?
50C ortam sıcaklığında kontak sıcaklıkları ne olur?

Datasheet bilgilerine göre evet kontaklardan 200A akıtabilirsiniz ama ben olsam datasheette öyle yazıyor diye limitleri zorlamazdım, akacak akım 200A ise kontaktörün uzun ömürlü olması için NC2-185M seçerdim. Sıcaklığın ne olabileceğine dair bir bilgim yok. İsterseniz detaylı bilgi almak için Chint ile iletişime geçip sorabilirsiniz.​

Referans gosterdigim dokumana gore 200A akim 65 derecelik sicaklik artisine neden olacak.

Kablolarin kontaktore vidalandigi kisimlari, ortam sicakligi +65 dereceye maruz kalacak.

50 derece ortamda 115 derece olacak.

Teknisyen vidalari biraz da gevsek sikarsa ya da vidalar gevserse bu sicaklik daha da artacak.

Simdi kafam ding etti.

Haberlerde yangin haberlerinde "yetkililer yanginin elektrik kontagindan ciktigini belirtti" aciklamalarina cok kafa yormaz faz notur kablolari bir yerde acik kalmis birbirine dokunup kontak yapip ark olusturmus ve o yangini baslatmis diye dusunuyordum.

Halbuki Kontak arizasi ile vidalari gevsemis elektrik tertibatindan bahsediliyor.

Referans gosterdigim dokumana gore 200A akim 65 derecelik sicaklik artisine neden olacak.

Kablolarin kontaktore vidalandigi kisimlari, ortam sicakligi +65 dereceye maruz kalacak.

50 derece ortamda 115 derece olacak.

Teknisyen vidalari biraz da gevsek sikarsa ya da vidalar gevserse bu sicaklik daha da artacak.
Bence o doküman yanlış. Dokümanda 65 derece yazmamış 65 K diye yazmış. Başka kaynaklarda Ith için 40 C yazıyor.

Simdi kafam ding etti.

Haberlerde yangin haberlerinde "yetkililer yanginin elektrik kontagindan ciktigini belirtti" aciklamalarina cok kafa yormaz faz notur kablolari bir yerde acik kalmis birbirine dokunup kontak yapip ark olusturmus ve o yangini baslatmis diye dusunuyordum.

Halbuki Kontak arizasi ile vidalari gevsemis elektrik tertibatindan bahsediliyor.
Daha dün söküldü. Gevşek bağlantının sonu bu. Plastik erimiş kabarmıştıda ben kırıp attım çoğunu. Malzemenin kalitesi burada ortaya çıkıyor. Adi bir ürün olsaydı tutuşabilirdi.
1728045337528.png

Son düzenleme:
65 Kelvin sicaklik farki ile 65 derece sicaklik farki ayni sey degil mi?

Tamam ağada sensin paşada sensin. Tekrar bir tartışmaya girmeyelim şimdi.

Forum istatistikleri

Konular
129,455
Kullanıcılar
452,011
Son üye
mehmetözkan1976

Yeni konular

Geri