ac matkaplar

alaaddin

Üye
arkadaşlar ac matkap motorlarının çalışma sistemini açıklar mısınız örneğin darbede yada normal olarak nasıl çalışıyo veya devir yönünün değişmesi nasıl gerçekleşiyor herkese teşekkür ederim

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
darbe ve normal çalışma olayı matkabın içindeki şanzımanla alakalı

peki devir yönünün değişmesi nasıl oluyo

matkap motoru üniversal motor olduğuna göre endüvi uçlarını veya kutup sargısı uçlarını değiştirerek devir yönü değişir.
endüvi veya kutup uçları ikisi aynı anda değiştirilmez değiştirilirse devir yönü aynı olur

Son düzenleme:
benim anlatmak istediğim şu matkabın üzerindeki anahtara bağlı 2 adet kömüre benzer parça var kollektöre temas ediyo bu şekilde yöndeğişimi nasıl gerçekleşiyo

Son düzenleme:
kutuplardan geçen akımın yönü ile endüvideki akım yönü aynı ise manyetik alan tarafından endüvi iletkenlerinin itilme yönleri değişmediği için endüvi aynı yönde dönmeye devam eder. kutupdan gecen akımla endüvideki akım yönü farklı olursa manyetik alanın tersine dönmeya başlar
senin baksettiğin olan endüvideki akım yönünü değiştiriyo e bunuda ancak anahtar ve fırçalar ile yapar

Son düzenleme:
sn kormaz_design açıklamalarınız için çok teşekkür ederim ilk başta olayı anlamamıştım ama şimdi anladım çok sağolun Allah razı olsun

Son düzenleme:
terse dönme işlemi çapraz anahtarlama ile yapılmakta.6 uclu bi anahtar.ortada boş

Forum istatistikleri

Konular
129,047
Kullanıcılar
451,315
Son üye
gurbgurb

Yeni konular

Geri