AC VE DC ARASI FARK nedir?

Merhaba elektrik elektronik mühendisliği öğrencisiyim bir sorum olacaktı
bir pili veya adaptörü ac ve dc ile ölçtüğümüzde neden farklı değerler çıkıyor ve neden her seferinde 1.5 2 katı gibi bir fark oluşuyor

bir pili veya adaptörü ac ve dc ile ölçtüğümüzde neden farklı değerler çıkıyor ve neden her seferinde 1.5 2 katı gibi bir fark oluşuyor
Ölçü aleti AC için efektif (rms), DC için ortalama değeri gösterir. Osilaskop kullanılsa maksimum (tepe) değer bilgisi elde edilebilir.
Bu değerler arasında matematik ilişkileri mevcut olup AC ve DC scala ile ölçülen farklı değerler birbiriyle tutarlıdır.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Şimdi burada ana konu/soru nedir?

AC ve DC arasındaki fark ve nereden geldiği mi, yoksa multi metre'nin neden farklı değerler gösterdiği mi?

@M E H hocanın dediği gibi siz konuyu anlayabilmek için öncelikle AC ve DC arasındaki farkı ve elektrikte tepe değer, etkin değer ifadelerini araştırın. Özellikle grafikleri inceleyin yada osiloskop örneklerini, daha anlaşılır gelecektir. Böylece cevap kendiliğinden ortaya çıkmış olacaktır.
multimetrenin neden farklı gösterdiini soruyorum
Ölçü aleti AC için efektif (rms), DC için ortalama değeri gösterir. Osilaskop kullanılsa maksimum (tepe) değer bilgisi elde edilebilir.
Bu değerler arasında matematik ilişkileri mevcut olup AC ve DC scala ile ölçülen farklı değerler birbiriyle tutarlıdır.
çok teşekkür ederim
bak güzel insan, ben elektrikten-elektronikten fazla anlamam. kendi çapımda elektronik kart tamircisiyim alaylı olarak. ölçüm yapmayı ustadan öğrendim. ne diye sormadım. hangi konum doğru-sağlam, hangi konum bozuk-arıza onu öğrendim. bu arada kendi satın aldığım ucuzdan kaliteliye doğru en az 5-6 tane cihazı kötü yola düşürdüm.
senin soru kafama takıldı digital ile 1,5 v kalem pili dc olarak ölçtüm, 1,314 v gösterdi. ac olarak ta 0,00 v.
analogta ölçtüm + + - - pil ve cihaz probu + + da 1,3 v pili ters kutupla ölçtüğümde 0,5 v gibi bir değer gösterdi. ama benim bildiğim okuduğum ve öğrendiğim 1,5 - 2 kat yukarı göstermez ne kadar hassas olursa olsun. cihazın davranışına ters. yanlışım varsa ustalarım düzeltsin.
doğru söylüyorsun ben babama sorduğumda o da sizin gibi söyledi göstermez dedi fakat bu multimetre ölçüyor size markasını da yazim

SpeedUF Dijital Multimetre Ölçü Aleti Dt 830D​

Son düzenleme:
multimetrenin neden farklı gösterdiini soruyorum

çok teşekkür ederim

doğru söylüyorsun ben babama sorduğumda o da sizin gibi söyledi göstermez dedi fakat bu multimetre ölçüyor size markasını da yazim

sadece bir multimetreden aldığınız ölçümü referans alarak anlamaya calışırsanız bi gun insaa ettiğiniz yapıyı yıkmak zorunda kalırsanız. babanızı haklı çıkaracak multimetreler de mevcut...

Son düzenleme:
AC olcumde DC olcumden daha dusuk olcuyorum deseydin anlardim ama tam tersi daha yuksek olcuyorum diyorsun. Burda bir terslik var.

Ayrica yaptigin olcume ait bir video yayinlasan iyi olur.

Son düzenleme:

bak evlat, piyasada bulunan, kontrol kaleminden bir tık yukarıda bir cihazın var. sadece volt okusun diye kullanayım dedim elimde kaldı, zaten bozduklarım içine onu hiiiiiç dahil etmedi. şimdi buradaki arkadaşlarım benden de profesyonel, tabii ölçü aletleri de, büyük değer göstermesi kalitesini gösterir. ben biraz kalın (şimdi aptal-salak yazacağım ayıp olacak) olduğum için üç tane ölçü aleti kullanırım. bir digital avometre, bir tane de analog, bir de yanında pens ampermetrem var (multi) ölçerken tereddüt edersem diğer ikisiyle de test eder tekrar ölçerim.
senin amca biraz amatör, doğruya yakın değerler verir ama eğer bu işten ekmek yiyeceksen ve yiyenler kesinlikle bunu ellerine almazlar. bak kötü demiyorum. başlangıç seviyesi için ideal. hani kötü yola düşerse kesinlikle üzülmeyeceğim(n) bir alet. sen de benim gibi yap tek aletle test etme.

AC olcumde DC olcumden daha dusuk olcuyorum deseydin anlardim ama tam tersi daha yuksek olcuyorum diyorsun. Burda bir terslik var.

Ayrica yaptigin olcume ait bir video yayinlasan iyi olur.
siizn multimetrede büyük ihtimalle 0.24 çıkıyordur benim multimetrede ac kademesi var kademeyi 200vye getirdiğimde büyük çıkıyor ve öğretmende bunu soruyor nedeni nedir diye
bak evlat, piyasada bulunan, kontrol kaleminden bir tık yukarıda bir cihazın var. sadece volt okusun diye kullanayım dedim elimde kaldı, zaten bozduklarım içine onu hiiiiiç dahil etmedi. şimdi buradaki arkadaşlarım benden de profesyonel, tabii ölçü aletleri de, büyük değer göstermesi kalitesini gösterir. ben biraz kalın (şimdi aptal-salak yazacağım ayıp olacak) olduğum için üç tane ölçü aleti kullanırım. bir digital avometre, bir tane de analog, bir de yanında pens ampermetrem var (multi) ölçerken tereddüt edersem diğer ikisiyle de test eder tekrar ölçerim.
senin amca biraz amatör, doğruya yakın değerler verir ama eğer bu işten ekmek yiyeceksen ve yiyenler kesinlikle bunu ellerine almazlar. bak kötü demiyorum. başlangıç seviyesi için ideal. hani kötü yola düşerse kesinlikle üzülmeyeceğim(n) bir alet. sen de benim gibi yap tek aletle test etme.
estağfurullah ustam zaten mühendislik 1.sınıfım ömrü hayatım boyunca bunu kullanmicam testi zaten tek multimetre ile yapmadım ayrı olarak babamdan 2 tane daha istedim onlarla da yaptım ve sonuç hep 0.24 ve 0 çıktı çünkü onlarda ac kademesini değiştiremiyrosun fakat benim multimetrede ac kademesini 200vye alabiliyorsun

Bu sorunun cevabini ogrenmek istiyormusun?

Pilin voltajini olcu aletinin DC ve AC konumlarinda olcerken video cek. (Toplamda 1dk surmez.)

Ardindan da bunu Youtube'a yukle.

Son düzenleme:
Elma ile armutun karşılaştırması olmuş. İkisi de elektrik akımı fakat yapıları farklı. Üstelik hiç aklıma gelmeyen bir şey söz konusu! Multimetrelerde AC gerilim AC kademesinde, DC gerilim de DC kademesinde ölçülür. Hatalı davranışa açıklama getir demek mantıksız olmuş. Mantıklı hale getirmek için öncelikle AC gerilimin yapısına, davranışına bakmak gerekiyor.

AC Gerilim de RMS (efektif/etkili) değer nedir? (Video anlatımı sahibine teşekkürler)

Bu soru mantiksiz degil. Hic bir soru cevapsiz kalmamali.

üstadım bu farklı ölçümlerin kaliteden önce tasarımla ilgili olduğunu düşünüyorum. şimdilik video çekme imkanım yok ama asağıdaki gibi bi set kurdum sorularınız olursa cevaplamaya çalışayım.

ölçümlerde dizüstü bilgisayarın şarj adaptorunu kullandım.

adaptor.jpg

DC1 kademe.jpg

AC1 kademe.jpg

DC2 kademe.jpg
AC2 kademe.jpg

DC3 kademe.jpg
AC3 kademe.jpg

DC4 kademe.jpg
AC4 kademe.jpg

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular