Adaptör nasıl çalışıyor?

1) Analog elektronik konusunda daha çok bilgi sahibi olmanı öneririm.....

1 :) adaptörün arızalı olduğunu biliyorum. İncelediklerimin arasında yapısı bana en anlaşılır ve basit gelen bu olduğu için fotosunu paylaştım.
2 Projemde güç kaynağı değil akü kullanıyorum.

Aküden alınan 12v yi speed down devresi kullanarak 8 e indirip arduinoyu besliyorum.
Başka bir speeddown devresi ilede 5v elde edip röle kartını besliyorum.
https://goo.gl/84C1Pu
Bu hazır devre tam izoleli değil + devreden geçip düşürülüyor - direkt çıkışa veriliyor...

Bir süre ara vermiştim kısa devrenin tam sebebini bulunca tekrar buraya yazacağım.

Akü gibi tamamen bağımsız bir güç kaynağının neyini izole edeceksin? Ortak şasesi olmayan bağımsız (-) kutbu olan regülatör devresi bulamazsın. Gerekte yok.

Ayrıca ''speed down'' diye bir devre yoktur.

Saygılar....

Akü gibi tamamen bağımsız bir güç kaynağının neyini izole edeceksin? Ortak şasesi olmayan bağımsız (-) kutbu olan regülatör devresi bulamazsın. Gerekte yok.

Ayrıca ''speed down'' diye bir devre yoktur.

Saygılar....

ustam sen cidden speed down a mı takıldın. Step Down demek istedim.

yani diyorsun ki 2 ayrı stepdown ile arduino ve röleyi(- tetikli) aynı aküden beslersek bir sorun olmaz mı?

ustam sen cidden speed down a mı takıldın. Step Down demek istedim.

yani diyorsun ki 2 ayrı stepdown ile arduino ve röleyi(- tetikli) aynı aküden beslersek bir sorun olmaz mı?

Zaten röle süreceksin, gürültü gibi bir sorunla uğraşmıyorsun ki. Neden sorun olsun?

Valla kafam iyice karıştı benim arduino neden yandı o zaman?

Peki ahtapotun çalışması içintetik uçları arasında çok azda olsa dirençtende geciyor olsa kısa devre olması gerekmez mi? yani ahtapottaki led yansın diye. ana güç aynı olduğundan arduino tarafındada bir yük oluşmaz mı?

İlk fotodaki adaptör arızalı onunla denediysen bozmuşsundur. Yanan kısım mikroişlemcinin kendisi mi yoksa üzerindeki gerilim regülatörü mü?

Ahtapot nedir? Bilmiyorum... Oyuncak robot mu? Röle ile sürüyorsan rölenin beslemesini Arduino üzerinden yapma. Öyle yaparsan ısınır ve arıza yapar.

Yok üstad onla denemedim. AKüdeyken yandı. Kartın sadece 3 bacaklı 5vlik regülatörü yandı. Yenisini sipariş edip değiştirdim çalıştı. ahtapot derken opto coupler demek istedim. ismini unutunca ahtapot geldi aklıma

Bu arada robot değil akü şarj diyelim ama akü şarj etmeye falan kalkmadım sadece röleleri sürdüm bir düre çalıştı sonra durdu. Baktım regülatör gitmiş....

Arduino üzerinde ters kutup koruması var mı bilmiyorum, eğer ters kutup bağladıysan regülatör yanmıştır. Yalnız öyle olsa hiç çalışmazdı.

Bana kalırsa sen yükü arduino kartı üzerindeki regülatöre verdin, tüm akım onun üzerinden çekildiği için yanmış. Röle kartınıda Arduino 5 volt bağlantısından aldıysan, o da kart üzerindeki regülatörden beslenir.

Akü şarj?? O nereden çıktı??

Aküyü şarj edecek dolunca şarjı kesecek bişey yapıyorum.

Forum istatistikleri

Konular
129,261
Kullanıcılar
451,664
Son üye
OGÜN TOPUZ

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri