Geniş ölçüm alanlı, ibreli, DIN PPM yapım ve notları

Yamyam hocam bizim buradaki sorunumuz diyot ters polarmada olduğu için ibreden geçen akım şaseye akamadığı için yine aynısı olacak ibre çalışmayacak.Yanlış mı düşünüyorum?Daha önce yaptık ibrenin bir bacağı şaseye gitmediği için şemadaki ibre bağlantısı ile ibre çalışmamıştı.

Ayrıca transistör beysine 1 V verdiğimizde emiter ucuna bağlı direnç 100 ohm dan fazla olunca ibreye 1mA gitmiyor.
Şaseye akım akmasın eksi tarafa akamaz mı ?
Benim şüphem kullandığın transistör. 30V olduğu belirtiliyor. +/-15V da yine bozulacak demektir.

Bu devre daha önce test edilmiş bir devre mi bilmiyorum.Transistörün yanması sorun olmaz.Önemli olan yanlışlıkla yüksek amper verir veya yanlış bir bağlantı ile ibre yanarsa kötü olur.

Bu devre daha önce test edilmiş bir devre mi bilmiyorum.Transistörün yanması sorun olmaz.Önemli olan yanlışlıkla yüksek amper verir veya yanlış bir bağlantı ile ibre yanarsa kötü olur.
Transistöre bağlı dirençler büyük olduğu sürece transistörde kısa devre halinde ibre zarar görmez. Dirençler küçük ise ibre zarar görebilir.

Bu ibreye bir şey olmaz garantisi üzerine çalışmaları yaptım.:pDevrenin üzerinde emiter çıkışına ve -15V girişine 4k7 dirençleri ayrıca diyotları bağladım.İbreyi de devreye bağladım.
Sonuç resimlerdeki gibi.PPM i açtığım zaman ibre -60dB i azıcık geçer konuma geliyor. Sonra 0dB verince ibre -33dB civarına geliyor.

Müzik verince ibre oynuyor.

O zaman daha önce emiter çıkışına 100 ohm direnç taktığımda 0dB alabilmiştim.Yine 100 ohm direnç takıp -15V girişine de 100 ohm direnç takarsam sorun olur mu?

Ekli dosyalar

• PPM açılınca ibre.jpg
    PPM açılınca ibre.jpg
    106.2 KB · Görüntüleme: 4
  • 0dB.jpg
    0dB.jpg
    58.3 KB · Görüntüleme: 4
  • 0dB ibre görüntüsü.jpg
    0dB ibre görüntüsü.jpg
    97 KB · Görüntüleme: 4
Bu ibreye bir şey olmaz garantisi üzerine çalışmaları yaptım.:pDevrenin üzerinde emiter çıkışına ve -15V girişine 4k7 dirençleri ayrıca diyotları bağladım.İbreyi de devreye bağladım.
Sonuç resimlerdeki gibi.PPM i açtığım zaman ibre -60dB i azıcık geçer konuma geliyor. Sonra 0dB verince ibre -33dB civarına geliyor.

Müzik verince ibre oynuyor.

O zaman daha önce emiter çıkışına 100 ohm direnç taktığımda 1mA alabilmiştim.Yine 100 ohm direnç takıp -15V girişine de 100 ohm direnç takarsam sorun olur mu?
Kafam şu anda turşu olduğu için analiz yapamıyorum. Ama 0db verdiğinde tr. çıkışı önemli. Bu çıkış akımla ilgili olduğu için doğrudan transistörün emiter direnci önem arzediyor. Ancak çözemediğim durum şu ki 1V verdiğinde transistörün hemen hemen tam iletime geçmesi gerekiyor. Eğer 1V ile tam iletime geçmiyorsa o zaman ecik mıncıklamamız lazım.
Şu an için tr deki 4k7 yi 1k yapıp bir bak. İbre nereye gelecek.

Yamyam hocam merhaba nasıl her şey yolundadır umarım.Dün seni rahatsız etmek istemedim.Bugün müsait olursan yorumlarını beklerim.
Dediğiniz gibi 1K dirençleri taktım.
PPM i açtığım zaman ibrenin konumu -50dB e yakın pozisyon alıyor. (Resim-1)
Sinyal jeneretöründen -3dB verdim ibre 0dB ye yaklaştı. (Resim-2)
0dB verdim.İbre +4 db ye yaklaştı.

PPM i kapatınca ibre yavaşça aşağıya iniyor sonra birden taakkk diye yukarı vurup yavaşça iniyor.

Ekli dosyalar

• PPM acılınca.jpg
    PPM acılınca.jpg
    96.8 KB · Görüntüleme: 2
  • -3dB verince.jpg
    -3dB verince.jpg
    92.3 KB · Görüntüleme: 2
  • 0dB verince.jpg
    0dB verince.jpg
    86.8 KB · Görüntüleme: 2
Yamyam hocam merhaba nasıl her şey yolundadır umarım.Dün seni rahatsız etmek istemedim.Bugün müsait olursan yorumlarını beklerim.
Dediğiniz gibi 1K dirençleri taktım.
PPM i açtığım zaman ibrenin konumu -50dB e yakın pozisyon alıyor. (Resim-1)
Sinyal jeneretöründen -3dB verdim ibre 0dB ye yaklaştı. (Resim-2)
0dB verdim.İbre +4 db ye yaklaştı.

PPM i kapatınca ibre yavaşça aşağıya iniyor sonra birden taakkk diye yukarı vurup yavaşça iniyor.
Ne rahatsızlığı. Gıdıklayacakmıydın yani :p
Temel ayarlar ve kalibrasyon.
1k dirençler yerine mümkünse 2k civarı trimpot takılır. Güvenlik için bu trimpotlara seri 220 ohm direnç bağlanır.
Eksi voltaj trimpotu yanılmıyorsam -60db için ayarlanır. TR deki trimpot ile ise 0db ayarlanır.
DİKKAT!!!
Bu trimpotlarla her ayarlama diğer ayarı kaydırabilir. Bu sebeple birkaç kez yapılmalıdır.
1) PC den 0db 1kHz sinyal verilir. TP (Test Point) noktasında DC 1V tam olarak okunmalıdır. Okunamıyorsa PC ses seviyesi ile tam ayarlanabilir.
2) TP tam 1V iken ilgili trimpot çevrilerek ibre tam 0db ye ayarlanır.
3) Sinyal kesilir ve ibre boşta iken minumum seviyeye getirilir.
PPM kapatılınca ibre yukarı vurabilir. Bizim profeyonel PPM lerde de benzer PLOP oluyordu. Ama daha yumuşak idi. Sorun değil.
Ayarlar tam halledilince müziğe göre ibrenin düşme ve kalkma hızları kontrol edilir. Prensip olarak oldukça yavaş bir şekilde aşağıya düşmelidir. Bu devrenin amacı esasen budur. Düşme hızı kondansatör değerleri ve ibrenin iç direnci ile ilgilidir.
Bu uygulanan şema Rod elliod un projesi mi?
Bir zaman önce iyi bir siteden temin etmiştim. Güvenilir bir site idi.

Ne rahatsızlığı. Gıdıklayacakmıydın yani :p
Temel ayarlar ve kalibrasyon.
1k dirençler yerine mümkünse 2k civarı trimpot takılır. Güvenlik için bu trimpotlara seri 220 ohm direnç bağlanır.
Eksi voltaj trimpotu yanılmıyorsam -60db için ayarlanır. TR deki trimpot ile ise 0db ayarlanır.
DİKKAT!!!
Bu trimpotlarla her ayarlama diğer ayarı kaydırabilir. Bu sebeple birkaç kez yapılmalıdır.
1) PC den 0db 1kHz sinyal verilir. TP (Test Point) noktasında DC 1V tam olarak okunmalıdır. Okunamıyorsa PC ses seviyesi ile tam ayarlanabilir.
2) TP tam 1V iken ilgili trimpot çevrilerek ibre tam 0db ye ayarlanır.
3) Sinyal kesilir ve ibre boşta iken minumum seviyeye getirilir.
PPM kapatılınca ibre yukarı vurabilir. Bizim profeyonel PPM lerde de benzer PLOP oluyordu. Ama daha yumuşak idi. Sorun değil.
Ayarlar tam halledilince müziğe göre ibrenin düşme ve kalkma hızları kontrol edilir. Prensip olarak oldukça yavaş bir şekilde aşağıya düşmelidir. Bu devrenin amacı esasen budur. Düşme hızı kondansatör değerleri ve ibrenin iç direnci ile ilgilidir.

Bir zaman önce iyi bir siteden temin etmiştim. Güvenilir bir site idi.

Evet güvenilir ve denenmiş bir uygulama.

ÖNEMLİDİR:
Bu ibrenin skalası doğru taksimlenmemiş olabilir. +4db olan gösterge +3 db olabilir. Keza -10db seviyesi bile -3 veya -6 gibi olabilir.
İbrenin Çin işi çipindirik ürünlerden olması dolayısı ile bu ölçeklendirmenin doğru olması beklenemez.
Bu sebeple bizim için referans seviyesi olan 0db çizgisi önemlidir. En dip bölge -60 olmayabilir. Bu da önemli değildir. Ölçüm alanı istenirse proje tam ayarlandıktan sonra tam olarak belirlenir ve hatta istenirse ölçüm sonuçlarına göre yeni bir kadran etiketi oluşturulabilir.
Tabii ki bu etiketin baskısı olsun yerine yerleştirilebilmesi olsun son derece hassastır.

Forum istatistikleri

Konular
129,261
Kullanıcılar
451,664
Son üye
OGÜN TOPUZ

Yeni konular

Geri