ADC devresi kararlı çalışmıyor.

ramonn

Üye
arkadaşlar merhaba elimde max 10V çıkış veren bir sensör var. bu sensörün çıkışını 877 nin adc girişine bağlayıp sensördeki voltajı lcd ekranda okuyorum sorun yok. Yalnız lcd ekranda bu değer sürekli oynuyor. öyleki sensör çıkışı 7 volt olduğunda bile lcd ekranda anlık "0" görebiliyorum. bunu nasıl önleyebilirm? bu sorunu pratikte yaşıyorum. simaülasyonda doğal olarak sorun yok. kurduğum devre;

Yönetici Notu: Paylaşılan fotoğraf, fotoğraf paylaşım sitesinden silindiği için kaldırılmıştır.

0-5 volt sensör, rc donanım filtresi için en ideal direnç ve kondansatör degeri nedir?

ADC ile 5 volt'a kadar ölçüm yaparsın !! gerilim bölücü kullan ve beslemeye 100 uf kondansator bağla !!

ADC ile 5 volt'a kadar ölçüm yaparsın !! gerilim bölücü kullan ve beslemeye 100 uf kondansator bağla !!

hocam devrede gerilim bölücü var onun yanında daha net olsun diye opamp koydum. beslemeyi 7805 ile veriyorum. giriş ve çıkılarında filtre kondansatörleri de var. ama nafile...

arkadaşlar merhaba elimde max 10V çıkış veren bir sensör var. bu sensörün çıkışını 877 nin adc girişine bağlayıp sensördeki voltajı lcd ekranda okuyorum sorun yok. Yalnız lcd ekranda bu değer sürekli oynuyor. öyleki sensör çıkışı 7 volt olduğunda bile lcd ekranda anlık "0" görebiliyorum. bunu nasıl önleyebilirm? bu sorunu pratikte yaşıyorum. simaülasyonda doğal olarak sorun yok. kurduğum devre

Genelde Microişlemcilerin girişlerine analog devrelerde hatalı ölçüm yapmamaları için "ANTI ALIAS" filtreler kullanılır. microchip' in sitesinde bu filtreler için uygulama notları bulabilirsiniz.

Ayrıca opampın çıkışa basit bir RC de eklerseniz şu ankine nazaran daha iyi ölçüm yapacaktır.

Genelde Microişlemcilerin girişlerine analog devrelerde hatalı ölçüm yapmamaları için "ANTI ALIAS" filtreler kullanılır. microchip' in sitesinde bu filtreler için uygulama notları bulabilirsiniz.

Ayrıca opampın çıkışa basit bir RC de eklerseniz şu ankine nazaran daha iyi ölçüm yapacaktır.

Opampın çıkışına 33nf koydum salınımlar çok daha fazla oldu.. nasıl bir bağlantı yapmak lazım?

Dijital filtre denedin mi programında ?

ya benim başıma şöyle birşey gelmişti ADC li bir devre simule ettim proteusda ancak bir türlü çalıştıramadım çok vakit harcadım herşeyi düzgün yaptığım halde çalışmadı. Bende ya herru ya merru devreyi kurdum ve gerçek devre çok düzgün çalıştı.

Yazılım hangi dilde? kütüphaneleri kendiniz yazdıysanız VREF uçlarına dikkat edin. Referans geirilimi belirtilmezse analog okumada sürekli değişken değerler görürsünüz.

Forum istatistikleri

Konular
128,902
Kullanıcılar
451,050
Son üye
bayGizem35

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri