Aküden gelen fokurdama sesi

Piladam

Üye
Merhaba arkadaşlar,
Ben hobi olarak elektronik ile ilgilenen biriyim. Eski akümü eski laptop şarj aleti ile şarj etmeyi denedim(yeni şarj aletinde kısa devre koruması vardı) kutuplara bağlantı yapınca fokurdama sesi geldi. Anormal bir durum olduğunu düşünüp hemen bağlantıyı kestim.
1- adaptör 4,70 amper ve 19volt veriyor.
2- akü motorsiklet aküsü ve o anda 11,64 volt idi ve 7 amperlik bir akü.
Not: ince kablolu timsah ağzını takınca kablo eriyecek kadar ısındı. Normal kablo ile bağlayınca da fokurdama sesi geldi.bu aküyü bu adaptör ile şarj edebilmem için ne yapmalıyım?

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Akunuzde sorun var fokurdama sesi sulu tip aku oldugunu dusduruyor buda akunun saf su takviyesi istedigi sonucuna vardiriyor akunuze safsu ekleyin adaptorun voltaji yeter ancak akimi yetersiz akimi uygun bi adaptor ve kalin kablo ile sarj etmeyi deneyin

Akımı 4.7 A demiş arkadaş. Az demişsiniz ama aslında şarj için çok fazla değil mi . Akü 7A

Akımı 4.7 A demiş arkadaş. Az demişsiniz ama aslında şarj için çok fazla değil mi . Akü 7A
Kablolarin isindigindan bahsediyor 4.7 amp ile sarj olur ama sarj suresi uzar kanaatindeyim isinma amp den deyil aku kuru tip deyilse safsu azaldigi icin yapiyor olabilir dusuncesindeyim

Daha önce hiç akü şarj etmedim. Ancak, biraz bildiğim için öneride bulunabilirim.

Kaliteli bir akım şarj ünitesi kullanın. Değerlere dikkat edin. Laptop adaptörünüz fazla ısınp zarar görebilir. Ayrıca kalın akü şarj kablosu kullanınız.

Merhaba arkadaşlar,
Ben hobi olarak elektronik ile ilgilenen biriyim. Eski akümü eski laptop şarj aleti ile şarj etmeyi denedim(yeni şarj aletinde kısa devre koruması vardı) kutuplara bağlantı yapınca fokurdama sesi geldi. Anormal bir durum olduğunu düşünüp hemen bağlantıyı kestim.
1- adaptör 4,70 amper ve 19volt veriyor.
2- akü motorsiklet aküsü ve o anda 11,64 volt idi ve 7 amperlik bir akü.
Not: ince kablolu timsah ağzını takınca kablo eriyecek kadar ısındı. Normal kablo ile bağlayınca da fokurdama sesi geldi.bu aküyü bu adaptör ile şarj edebilmem için ne yapmalıyım?

Bu akü 12 volt 7 amper. saatlik jel bir akü ise laptoptaki 4.7 amper şarj akımı olarak çok yüksektir, çünkü akü amperinin sadece 1/10' u kadar bu olmalıydı, eğer tek bir akü olup grup aküler değilse aküleriniz. 6 adetlik grup akü 12 volt 7 amperlik seri bağlı olan akülerden oluşuyorsa örneğin ; bu gruba da 7 amperin 1/10'unu yine verirsiniz, yani max. 0.7 A (700 mA) ancak verebilirsiniz.

https://www.direnc.net/ataba-at-660...yspoaY69H5N0HSqHUAFrld9fbfXb2YtUaAl2qEALw_wcB

12 volt 7 amper. saat akü için üst linkteki 6/12 volt kademeli olan akü şarj adaptörünü 12 volt akü şarjına ayarlayarak bunu kullanırsınız. Elinizdeki laptop adaptörünün 12 volt 7 amper.saaatlik bu jel aküyü fokurdatıp kaynatması ise çok normaldir, bunu sakın kullanmayın, çünkü bu akü kısa zamanda elinizden çıkar, bu kadar yüksek amperle ileride hiç kullanılamaz bir duruma gelir. Dirençle veya diğer başka yöntemlerle amperi 4.7'den 0.7 A'ya düşürmeyi de (12 volt, 7 A'lik akü için) hiç tavsiye etmem. Kolay gelsin.

Son düzenleme:
Akü ve bataryalarda güvenli şarj akımı I/10 akımıdır.
Isınma fokurdama ses önemlidir. Dikkat edelim.

Forum istatistikleri

Konular
128,818
Kullanıcılar
450,908
Son üye
mert095

Yeni konular

Geri