Akülerin paralel bağlanması

Değerli kardeşim, tanıdığım çok sayıda meslektaşım var ama danışmaya ihtiyaç duymuyorum, şöyle ki: ilk kez ortaokul yıllarımda yani senin yaşın kadar yıl önce adım attığım bu meslekte temel elektronik konularını birilerine danışacaksam vay halime :)

Şemanın prensibini anlayamamanı tek yönlü düşünmene bağlıyorum, köprü diyot gördüğün her yerde ac-dc dönüşümü gerçekleştirilmek zorunda değil.
Köprü diyot bildiğin gibi özel bir şekilde birleşmiş 4 diyottan oluşuyor. Bizim de bu paralel bağlı akü devresinde, 2si şarj sırasında, diğer ikisi de devreyi enerjilendirme sırasında aküleri birbirinden izole etmek için gerek duyacağımız toplam 4 diyot var. Yukarıdaki çizimde bu ikisi birden köprü diyotla sağlanmış, hepsi bu.
Hala anlayamamış olduğunu tahmin ediyorum, o yüzden çizerek açıklamaya çalışayım:

Tek kaynaktan iki aküyü şarj ederken iki diyot kullanıyoruz, bu sayede şarj cihazını devreden çıkardığımızda aküler birbirleriyle alışverişte bulunamıyor:

İki aküyle tek motoru enerjilendirirken de iki diyot kullanıyoruz ki, motoru ayırdığımızda yine aküler birbiriyle alışverişte bulunmasın:

Bu iki devreyi kombine etmek istediğimizde dört diyodu tek tek de kullanabiliriz, ama köprü diyot tam istediğimiz şekilde dördünü birden içeriyor, bu yüzden kullanmamızda sakınca yok.
Ek olarak motora ve şarj cihazına da birer anahtar koyuyoruz:

Hocam 1N4001 max 1 Amper akım taşıyabiliyor.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
ya arkadaşım hiç kimseyle laf yarıştırmaya hevesim yok ama anlayamamışsın anlayamamışsın deyip durma. hele bana elektronik dersi de hiç vermeye çalışma . asıl sen daha bir köprü diyotun nasıl çalıştığını anlayamamışsın.
o kadar çok biliyorsan gel bu devreyi kuralım. kimin dediği çıkarsa burada özür dilesin. ayrıca bu işler yaşla falan olmuyor dahasıda ben her siteye doğum tarihimi doğru yazmam çünkü bu bilgiler başka amaçlar içinde kullanılabilir.

yada kimin dediği çıkarsa diğeri ona kocaman bir pasta ısmarlasın. ( bende pastanın resmini aha buraya koyayım) olurmu:)

Tamam deneyelim o zaman pasta yiyielim ehhe ehhe he!!!:D

Devreyi kurunca,benim söylediğim hususada bakıver lütfen.

ya arkadaşım hiç kimseyle laf yarıştırmaya hevesim yok ama anlayamamışsın anlayamamışsın deyip durma. hele bana elektronik dersi de hiç vermeye çalışma . asıl sen daha bir köprü diyotun nasıl çalıştığını anlayamamışsın.
o kadar çok biliyorsan gel bu devreyi kuralım. kimin dediği çıkarsa burada özür dilesin. ayrıca bu işler yaşla falan olmuyor dahasıda ben her siteye doğum tarihimi doğru yazmam çünkü bu bilgiler başka amaçlar içinde kullanılabilir.

yada kimin dediği çıkarsa diğeri ona kocaman bir pasta ısmarlasın. ( bende pastanın resmini aha buraya koyayım) olurmu:)

Çocukça tavırlarla, beylik laflarla forumu lütfen sulandırmayın. Burası saygın bir paylaşım platformudur, işine gelen paylaşılanı alır, işine gelmeyen almaz.

Ben itiraz ettiğiniz konuyu çizdiğim şemalar üzerinden gayet anlaşılır bir biçimde açıkladım, anlayamamanız tuhaf, bence bir önceki mesajımı tekrar inceleyin, kafanıza yatmayan her ne ise belirtin, tartışalım.

Bu tür anlaşmazlıklar pastayla börekle iddialaşmayla değil, ancak bu şekilde çözülür.

ben olayi atmel mikro kontrolcu kullanarak cozdum.. elimde tuncmatik ups var ve . analog sinyali alarak bir akunun gerilimi 10 volta dustugu anda direk rolelerle ikinci akuyu devreye sokup diger akuyu devre disi birakiyorum..
elimdeki akuler 3* 12 V - 7-A bir adette 9A 12 V var. / bazen sasma oluyor diye, bazi elektronik devreleride kullandim.

Ups kullaniyorsaniz 9A-12V verimli calisir. Akunun sifir birinci el saglam olmasina cok dikkat edin,

Ben devreye felan ugrasmadim.

Sunu da test ettim. 2 aku paralel baglandigi zaman. Diger aku birincisini cok pis somuruyor. yani ups hemen kapaniyor.

Kopru kullandigimdada tam verim alamadim. Enson mikri kontrol . analog sinyal. ve Rolelerle bu isi cozdum..

Diot yandi cok isindi. buda benim elimde diottan kaynaklaniyor. Amacim 8 adet akuyu islemci ile kontrol edip. bana 5 saat sunucuyu besleyecek bir ups sistemi yapmak. Normalde 1 adet Aku 30´-55 tl arasi
ama piyasada satilan ups ler cok pahali eger uzun sure dayanan ups istiyorsaniz.

Kapasiteleri ve voltajları aynı akularin paralel bağlanmasında bir mahzur olmaz

Köprü diyot iki akü kaynak ve şarj devresini birbirine bağlamanın en pratik yöntemidir. Böyle bir sistemde diyotlara gerek yok demek akıl işi deyil. Arkadaşları ciddiyetle uyarıyorum. Aküler birbirleri üzerinden akım dolaştırmaları engellenmeden kesinlikle paralel bağlanmaz. Akülerin zarar görmesini bir kenara bırakın yangına bile sebep olabilir. Şahsen kendim küçük bir yangına sebep olmuştum. Aküleri doğrudan birbirine paralel bağladığımı gören hocam kısaca şöyle demişti. DANGALAK kendini öldürecen bazi bizi öldürme. Ne akülerden yayılan asit kokusunu ve dumanı nede dangalak lafını hala unutmadım.

Kolay gelsin......

üstteki köprü diyot tamamen fuzuli bağlanmıştır , devreye de kesinlikle bir eksisi yada artısı yoktur. yani tamamen etkisiz bir şekilde bağlanmıştır.
ayrıca sayın calim sorduğunuz sorudan yola çıkarak şunuda ekleyeyim aküleri 13,7 v gibi bir voltajla şarj etmeniz gerekmektedir.

çok yerinde ve akilane düşünülmüştür.siz biraz daha düşünün derim

Forum istatistikleri

Konular
128,833
Kullanıcılar
450,929
Son üye
tuanayildiz

Yeni konular

Geri