AKAI AM-U55 ampli tam modifiye çalışması

Geçen gün yaptığım LED&FAN hazır onu kullanırız.:DBu led&fan devresi her derde deva.
Gaç zamandır derim ki eliniz değince bu LED&FAN devresinden yapın. :D
Gabloların blendajlı olmasına gerek yok ancak bitişik iki renkli kablodan kullanılması işi kolaylaştırır. Bitişik temin edilemezse normal ince kablolar ile de yapılabilir.
Genel disiplinde GIRMIZI gablo sağ kanalı ifade eder. Beyaz veya siyah ise sol kanalı gösterir.
Loudness devresindeki tüm L ve R harflerini plakete yazarsan hıdırı uygun şekilde dürtmen yeterli olacaktır.
UNUTMA..!
Senin pot bağlantılarının sıralaması benim loudness devresindeki hıdırların sıralamasına uygun değil. Bu yüzden ikili kablolar halinde ikili hıdırlar ile bağlantı yapmalısın.
Ampliye gidecek uçlar zaten 3 uçlu olacak.

Gaç zamandır derim ki eliniz değince bu LED&FAN devresinden yapın. :D
Gabloların blendajlı olmasına gerek yok ancak bitişik iki renkli kablodan kullanılması işi kolaylaştırır. Bitişik temin edilemezse normal ince kablolar ile de yapılabilir.
Genel disiplinde GIRMIZI gablo sağ kanalı ifade eder. Beyaz veya siyah ise sol kanalı gösterir.
Loudness devresindeki tüm L ve R harflerini plakete yazarsan hıdırı uygun şekilde dürtmen yeterli olacaktır.
UNUTMA..!
Senin pot bağlantılarının sıralaması benim loudness devresindeki hıdırların sıralamasına uygun değil. Bu yüzden ikili kablolar halinde ikili hıdırlar ile bağlantı yapmalısın.
Ampliye gidecek uçlar zaten 3 uçlu olacak.
Gaç zamandır derim ki eliniz değince bu LED&FAN devresinden yapın.
Gerçekten çok önemli bir devre çok işe yarıyor.İyiki geçende yapmışız yine. :D

Sizin loudness devresindeki bağlantı şeklini ve pot ile nasıl koblolama yapılacağını iyice inceledim.Her şey kafamda daha iyi oturdu.Aslında zor değil tek yapmam gereken LOUDNESS devresindeki röle çıkışlarındaki L ve R ları takip ederek pota giriş ve çıkşların hangi headerlara bağlanmasını anlamak oldu.Devrenin sol tarafı header cenneti kafamı karıştırmıştı.:DTabi bu sizin bana yaptığınız çizimler sayesinde oldu.Teşekkür ederim hocam.Yarın görüşmek üzere iyi geceler.

Hocam ben POT ile LOUDNESS kablo bağlantılarını dediğiniz gibi yaptım.Önce her pinin altına L/R hangisi ise yazdım.Ona göre yaptığım kablolar ile bağlantıyı kurdum.

2. Led&Fan devresini SW devresinin arkasına koyabilir miyiz?SW ledler için. Diğer kartların durumuna göre 90 derece döndürebiliriz belki.

SW ledlerinin PCB sinde 12V daimi ledler şaseye göre yanıyor.Ben ledleri ters çevirsem sorun çözülür değil mi?Biz SW ile 12V vereceğimiz için.

Ekli dosyalar

• BAĞLANTI.jpeg
    BAĞLANTI.jpeg
    121.3 KB · Görüntüleme: 14
  • LOUDNESS POT BAĞLANTISI.jpeg
    LOUDNESS POT BAĞLANTISI.jpeg
    175.9 KB · Görüntüleme: 14
  • LED&FAN 2.jpeg
    LED&FAN 2.jpeg
    118 KB · Görüntüleme: 10
  • led.jpeg
    led.jpeg
    50.2 KB · Görüntüleme: 11
  • LED1.jpeg
    LED1.jpeg
    59.6 KB · Görüntüleme: 13
Hocam ben POT ile LOUDNESS kablo bağlantılarını dediğiniz gibi yaptım.Önce her pinin altına L/R hangisi ise yazdım.Ona göre yaptığım kablolar ile bağlantıyı kurdum.

2. Led&Fan devresini SW devresinin arkasına koyabilir miyiz?SW ledler için. Diğer kartların durumuna göre 90 derece döndürebiliriz belki.

SW ledlerinin PCB sinde 12V daimi ledler şaseye göre yanıyor.Ben ledleri ters çevirsem sorun çözülür değil mi?Biz SW ile 12V vereceğimiz için.
Kablolama biraz kaba gibi. Ama sonuca göre bakarız.
Orijinal devredeki kablolama gibi olmasını isterdim. Eğer gürültü olursa hallederiz.
PPM için LED&FAN devresi tam orada idealdir. PPM e mümkün mertebe yakın olmalıdır.
Kendi devresinde ledlerin ortak ucu şase ise ve ledlerin ortak uçları anod ise ledleri ters çevirmelisin.
Ortak uç katod ise o durumda zaten ledlere artı gelince yanması lazım.

Kablolama biraz kaba gibi. Ama sonuca göre bakarız.
Orijinal devredeki kablolama gibi olmasını isterdim.
Sıralama farklı olunca biraz karışık görünüyor.Loudness devresinin kutuya montajından sonra kobloları daha kısaltıp düzenleyebilirim.

Yamyam hocam kutu yerleşim planı bu şekilde olacaksa.Yükseltme aparatları ile devreleri kutuya monte etmeye başlayayım mı?Bu aşamada dikkat etmem gereken bir şeyler var mı?
Kendi devresinde ledlerin ortak ucu şase ise ve ledlerin ortak uçları anod ise ledleri ters çevirmelisin.
Ters çevirmem gerekiyor o zaman.Ortak uç devrede anod.

Sıralama farklı olunca biraz karışık görünüyor.Loudness devresinin kutuya montajından sonra kobloları daha kısaltıp düzenleyebilirim.

Yamyam hocam kutu yerleşim planı bu şekilde olacaksa.Yükseltme aparatları ile devreleri kutuya monte etmeye başlayayım mı?Bu aşamada dikkat etmem gereken bir şeyler var mı?

Ters çevirmem gerekiyor o zaman.Ortak uç devrede anod.
Ampli PCB sinin geldiği yeri şaseye marker kalemle çiz. Soğutucusunu da çiz.
12V regüleyi soğutucular SW tarafına gelecek şekilde yerleştir. Çünkü 12V lardan fazlaca kablo (5 er tane) bağlanacak. Bu kabloların rahatlıkla sökülüp takılabilmesi için mesafeyi iyi ayarlamalısın.
Gerekirse 12V çıkış klemensini bir numara büyük takmalısın.
GİDİŞAT:
Ampli montaj yeri çizilir.
Röleler için led fan devresi monte edilir.
12V regüle uygun şekilde şaseye monte edilir.
Ton kontrol ve SW takımı şaseye monte edilir.
LOUDNESS devresi yerine monte edilir.
Tüm devrelerin besleme kabloları hazırlanır. Usulen biraz uzun yapılmalıdır.
Arka paneldeki L/N op-amp beslemesi için şase kablosu da dahil 3 adet kablolu konnektör hazırlanmalıdır.
Ton kontrol ve loudness için besleme şase kabloları takılmayacaktır.
PPM ler için montaj ve şaseleme doğrultusunda şase kablosu takılacak veya takılmayacaktır.
Ton kontrol, loudness unit 12V led fan ünit devresi ve SW board'ın montajından sonra diğer devrelerin yerleri belirlenecek, montaja hazır hale getirilecektir.
Bu aşamalardan sonra sırayla...
INPUT devresi ölçümü.
Ton kontrol ölçümü.
Ve en son olarak ta loudness devresi ölçümü yapılacaktır.
İlk olarak SW devresini tüm bağlantıları yapılacak, her SW'in ilgili röleyi çektiği tespit edilecektir.
Test ve ölçüm prosedürleri için input devresindeki ek iki adet röle yardımcı amaçlar için kullanılacaktır. Bu sebeple bu röleler için de baştaki sonradan alınan SW ler kullanılacak, geçici olarak bu swlerden bu röleleri çalıştırmak için 12V bağlantıları yapılacaktır.

İş çok ben bu sıra ile başlarım artık😀 Teşekkür ederim hocam

Arka paneldeki L/N op-amp beslemesi için şase kablosu da dahil 3 adet kablolu konnektör hazırlanmalıdır.
op-amp besleme kablosu şaseli olarak uzunluğu 2x12V BESLEME devresine kadar mı olacak?3 adet mi olacak bu kablodan yanlış anlamadım değil mi?

INPUT devresindeki input konnektörü ile giriş konnektörü arsındaki L/R kablo bağlantısını blendajlı kablo ile yapacağım değil mi?(RESİM-1)

Ampli PSU nun montajını yapmıyor muyuz şimdilik?

Ekli dosyalar

• İNPUT LR BAĞLANTI KABLOSU.png
    İNPUT LR BAĞLANTI KABLOSU.png
    54.6 KB · Görüntüleme: 3
1 Hee
3 adet gablonun birisi PSU dan L/N in opampa
Diğer iki kablonun birisi ton gontrol diğeri loudness ünit. Bunlarda şase gablosu olmayacak.

2 Hee
O bağlantının şase ucu 3 lü header tarafında bağlı olacak. Line konnektör tarafındaki şaseler boşta kalacak.

3 Cıks

Son düzenleme:
Bugün çalışmalardan dolayı ampli ile ilgilenemedim.Ampli malzemelerinin bir kısmı geldi .Resimlerini paylaşıyorum.
STK4221 II Sanyo diye satılandan aldım .Umarım diğerlerine göre bir nebze daha iyidir.Sonuçta hiçbiri orjinal değil.
WIMA 470pFlar geldi.Nasıl sizce?

3pF yerine 3.3pF yollamışlar kalmamış diye.Bir de ampli PCB çiziminde bacak aralığını 10mm çizmişler.Bu pF lar olmayacaktır heralde.O çizime göre 10mm bacak aralığında 3pF var mıdır ki?Bu soruna bir çözümünüz var mı Yamyam hocam?
STK4221 in DATASHEET ine baktım.3pF kondansatör kullanmamış.Bu PCB de ne amaçla 3pF kullanmışlar acaba?

Ekli dosyalar

• stk4221-PCB Cli.png
    stk4221-PCB Cli.png
    240.3 KB · Görüntüleme: 6
  • 3.3pF.jpeg
    3.3pF.jpeg
    41.3 KB · Görüntüleme: 5
  • WIMA 470pFARKA.jpeg
    WIMA 470pFARKA.jpeg
    36.4 KB · Görüntüleme: 3
  • Wima 470pF.jpeg
    Wima 470pF.jpeg