Allen bredley plc lerin yaygın olmasının nedeni ne olabilir

tüm yorumlar için teşekkür ederim.Ab plclerin programlama editörleri oldukça fazla ilk bakışta karmaşık gibi geliyor.(rs linx-rs logix gibi )Bu durum programlama açısından karmaşa yaratmıyormu.

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
RS linx PLC'lere değişik protokoller üzerinden online olabilmek için, RS logix ise uygulama programını oluşturmak için kullanılır. Öğrendiğin zaman hiç te karışık değil. Mesela RS linx' 10 dk. ayırman yeterli.

arkadaşlar siemes plcler iyidir fakat ben şimdiya kadar olan tecrübelerime dayanarak azda olsa sobete katılmak isterim. bence her plcyi yerine göre seçmek lazım mesela siemens iyidir fakat performans yerlerde geziyor komplex olmayan işlerde kullanılır ama plc markalarına bakarsak daha schnaieder electrik !! asla unutmayın. mitsubishi omron allen bradley ...

aslında size anlatmak istediğim allen bradleyin herkezce kabullenilen bir özelliği var ki bu da matematik işlemcisi çok kuvvetlidir ve ağır matematik işleri gerektiren işlerde vazgeçilmez. schnaider electric plcleri ise sonderece esnektir ama çok pahalıdır .mitsubishi plcler , proses otomasyonu ve uzak cpu işlemleri için vazgeçilmezdir,omron ise özellikle cjh cpu 12 ve ust modelleri pid ile ilgili işlemlerde sonderce kuvvetlidir ve hızlıdır tamamen local modül ve kanal tarama özelliği ise son derece mükemmeldir fakat omron plc yi diğer bütün plc lerden ayıran özellikği ise ladder programı bile asmbler mantığıyla işler.yani bilgisayar programlama diline yakın olan programcılar daha iyi programlama yapabilirler.bu son söyelediğim yadırgana bilir ama omronun bu farkı 12000 - 13000 satırlık program yazımından sonra daha iyi anlaşılıyor ama bu plcyi de hızlı yapan özellik assebler diline yakın olması yani makina diline pc programlama işleriylede uğraşan arkadaşlar bu konuyu daha iyi anlıyacaklardır çünki makina dili hangi işlemcide olsa hızlı çalışıyor .

saygılar

500 de süperdi ama 5000 de resmen aşmışlar.
Çok büyük kolaylıklar var.Function Block'ların çoğu hazır halde,
Mesela bir flowmetrenmi var ? senden toplama yapmanı mı istiyorlar ? yapacağı şeyler sadece şunlar

1- flowmetrenin range'ini ve çıkış sinyalini öğren
2- flowmetreyi bağlattığın analog inputun configurasyonunu gir ve engineering unit'ini ve sinyali anında scalala. mesela 200 kg/h range in var alet 4-20. hemen orda 4-20 yazıncan ve minimum 0 max 200 işte config bitti bile
3- Function Blockla işleyeceğin sayfanda koy bir Totalizer modülü. range'in saat bazında oldugu modül içinde timebase'i 2 sec, start bitine 1 ver hepsi bu kadar başlasın hatasız şekilde toplamaya, istedigin zaman resetle eski degeri başka bir worde atsın.

üstelik bütün bloclar için kendi kendine tag database e ekleme yapıyor ve bir modüle ait yüzlerce özelliği burdan alabiliyorsun. Yani mesela totalizörün için tot1 diye bir tag ekliyor. içine girdiginde hersey var. mesela toplama yaptıgı sürece scadanda bir lamba indikasyonumu yapacaksın. hemen ordan toplama sırasında 1 olan biti al kullan

bu kadar kullanıcı dostu ve cok özellikli plc hicbir sekilde bulamazsınız.

Allan Bradley i denemeden kesinlikle karar vermeyin

en basitinden örnek verecek olursak bosch firmasının gıda sektörüne yaptığı makineler ve robotlatlarda hep allen bradley kullanılmış..bir hikmeti vardır elbet:)..kulllanım olarak bi omron kadar kolay

Avantajlarını sıralayacak olursak:
*Multi tasking çalışması. 32 adet task oluşturabilirsiniz ve bu taskların herbiri ayrı PLC gibi çalışır.
*Her türlü haberleşme platformuna kolaylıkla çıkabilirsiniz. Hatta üçüncü parti üretici firmaların ürettiği Siemens'in profibusuna çıkmak için kart bile var. Online olabildiğiniz her yerden progran yükleyip alabilirsiniz. RS232, Cnet, Enet... fark etmez.
*Motion kontrol entegre olarak sunuluyor. Ayrı program yada ayrı controller almanıza gerek yok.
*Kullanıcı dostu, komut zenginliği çok fazla.
*Diğer PLC'lerde olduğu gibi slot sınırlaması yok. İstediğin kartı istediğin slota takıyorsun.
*Cnet üzerinden diğer PLC'lerle konuşması çok kolay.
*Analog girdileri kullanmak çok kolay. Yukarıda Sweden arkadaşımın verdiği örnekte olduğu gibi.
Daha önce de belirtmiştim. Siemens S5 ve S7'lerle AB'den çok önce tanıştım ve kullanmaya başladım ama bu PLC'yi gördükten sonra arada ne kadar fark olduğunu anladım.
Herkese selamlar.

Programlanmasının kolay olduğunu söyleyen arkadaşlara katılıyorum, eklemek istediğim donanım yapılandırmasının da daha kolay olduğu. RSlogix5000 in aynı ekranından donanım yapısını da oluşturabiliyorsunuz ve görebiliyorsunuz. Programda kullanıcı hakimiyeti daha fazla. Program içerisinde kendi tasarladığınız blokları yerleştirebiliyorsunuz. Anlaması ve kullanması kesinlikle kolay. Driver yada dieğer modulleri birkaç tıkla donıma ekleyebiliyorsunuz.

Bir avantajı da enerji altında tüm kartları slotlardan çıkarıp takabiliyor olmanız.

AB PLC Ülkemizde yaygın kullanılmazki yaygın kullanılmasının nedenleri olsun,

AB ürünlerini yaygın görüyorsan yabancı yatırımcıların getirdiği makinalar ile haşır neşirsindir çünkü 1-2 yıl öncesine kadar AB ürünlerini rockwell direk satardı daha doğrusu ofis vardı ama satardı demek yanlış olur, sen müşteri olsanda satmamak için elinden geleni yapardı bence bu yüzden bu ürün grubu yaygınlaşmadı

şu anda satışı distribütörler yapıyor ve artık satış yapmaya çalışıyorlar,

Allen bradley grubu plc leri teknik olarak eleştrien arkadaşları ise ancak cahillikle açıklayabiliriz, teknik olarak en ileri çözümleri bu marka verir çünkü

Allen bradley yetkili bayisiyim. Ve zannedildiği gibi fiyatları yüksek değil arkadaşlar. Ayrıca allen bradley oemax serisi plc ler çok giriş çıkış olan yerlerde çok hesaplı. Ben 100 lerce uygulamada kullandım. Tavsiye ederim

Forum istatistikleri

Konular
128,865
Kullanıcılar
450,984
Son üye
ishak42
Geri