ALSTOM Trafo Kullanım kılavuzu arıyorum.

yaman9

Üye
Elimde kullandığım 2 adet 2003 imalat tarihli 1000kva Alstom trafo var. Bakım ve kullanım kılavuzlarını bulamadım. Elinde olan varsa yardımcı olabilir mi?

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Sıradan bir yağlı trafo.Bakım ve kullanım derken,tam olarak neyi kasdediyorsunuz ?

Sıradan bir yağlı trafo.Bakım ve kullanım derken,tam olarak neyi kasdediyorsunuz ?

Doğrudur sıradan bir trafo. Elimde daha yeni olan Areva trafoların bakım ve kullanım kılavuzları var. A.G. VE O.G. buşinglerin çizimleri ve kullanılan keçelerin, o-ringlerin ölçüleri var. Bir de periyodik bakım zaman aralıkları var.
Ama ben elimde Alstom'un resmi bir kılavuzu olsun istiyorum. Hiç bir şekilde bulamazsam zaten Areva'nınkileri de kullanacağım.

Areva ve Alstom aynı fabrikadan çıkan, dizaynı tamamen aynı olan trafo markalarıdır. Hatta internette ufak bir araştırma yaparsanız, şu an Areva olan markanın da Alstom&Schneider ortaklığına satıldığını (özelleştirme) göreceksiniz. Kısacası 2010 itibariyle Areva tekrar Alstom olacak ve kullanım klavuzları da sadece isim değiştirecek. Dokümanları rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Alstom'u Areva'nın satın aldığını biliyordum. Ama tekrar Alstom olacağını yeni duydum. Teşekkür ederim.

Arevanın servis gurubu var oradan isteyebilirsiniz.Arevayı sanırım güç trf. bölümünü alstom dağıtım gurubunu Schneider Electric, aldı diye biliyorum.Arevada osman güven acar bey var servis gurubu yöneticisi ondan temin edebilirsiniz.

slm yaman kardeşim kulanma kulavuzu alabıldınızmı acaba

Bir transformatorun bakimi denildiginde cok sey soylenir.
Onemli olan trafoyu korumaktir. Ne yazik ki TURKIYE trafo arizalanmasi yonunden avrupa da ilk siradadir. Avrupalilar da trafo arizalanmaz Cunku trafoyu iyi korurlar

O nedenle asagidaki kontroller daha onemlidir.

1. Trafonun yuk durumunun kontrolu
2. Asiri akim koruma rolesinin kontrolu
3. Diferansiyel koruma rolesinin kontrolu
4. Parafudr larin kontrolu
5. Yuksek gerilim kesicisinin kontrolu
6. Trafoda yag kacagi olup olmadiginin kontrolu

10.yilini doldurmus bir trafonun yagi degistirilmelidir.
20. yilinda transformator fabrikaya gonderilip kurutma yapilip yagi degistirilmelidir.

slm tam olarak ne istedigini bildirirsen size yardimci olabilirim bana yagli dagitim trafosumu, guc trafosumu veya kuru trafomu oldugunu bildirirsen sevinirim. Bu arada alstom ve arevada calismis biri olarak size sunu soyleyebilirim alstom ve areva kullanim ve bakim kilavuzu resmi olarak ikiside gecerlidir sadece isim farki vardir. saygilarimla

Forum istatistikleri

Konular
128,847
Kullanıcılar
450,950
Son üye
BERKEN

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri