amator cnc calismasi

Kartı tanıtacak bi şey yok. Dert etme o CD de Mach3 vardı bide kartın manueli. Int. bulursun...
5axsis.jpg

step motor baglantı.jpgkazım abi benım motorlar ıcın baglantı seklı bu sekılde gosterıyor. Forumda bazı arkadasların serımı baglasam paralel mı baglasam en ıyısı hangısı olur dıye yazılarını okumustum, serı yada paralel baglantı neye gore secılıyo konudan bıhaberım

Paralel bağlamada yüksek hızlarda (500 üzeri) tork eğrileri daha iyi durumdadır.
Lakin bu durumda seri bağa göre daha yüksek akım çeker.
Ya sürücünün değerlerini aşar ve sürücü akımı kısıtlayacağı için yeteri tork üretilemez ( hem de ciddi kayıpla - mesela yaklaşık yarı yarıya ) ya da power suply daha yüksek değerli seçilmelidir.
Her halükarda makul değil.
MAxxx gibi sürücülerin pdf lerinde söz konusu eğrileri görebilirsiniz.
Genelde ucuz sürücüler ve motorlar için değerlerdir ama olsun az çok doğrudur , bizim gariban işleri zaten öyle.

Paralel bağlamada başka ince ayrıntılarda vardır işi iyi bilenler için .
Empedans düşüklüğü , daha yüksek hızlarda puls lere cevap verme - akım yükselme hızları falan filan gibi.
Ama bu fark , aman illa böyle olsun , dedirtecek kadar değil.

Öyle sürücü ve motorlar ve var ki takımı ( 1 sürücü + 4.5Nm motor ) 3000 ler civarında ps hariç .
5000 devirlerde hala 10 devirdeki gibi tork eğrilerine sahip.

Bunlar teorik bilgiler olarak aklınızda kalsın o kadar.

Step surucudeki akim tablosu nasil okunur ? Bendeki motorlar 4.2 amper dip swichlerin hepsini on konumunami almam gerekiyo acaba ??

KontrolKalemi Mobile ile gönderildi.

Ekli dosyalar

• 1400366020595.jpg
    1400366020595.jpg
    79.2 KB · Görüntüleme: 37
Her zaman dediğim gibi , " muhtaç olduğun kudret help lerde ve pdf lerde mevcuttur ".

Okursan soracağın başka soruların cevaplarını da bulacaksın da o yüzden....

arabaırım pın.jpg aldıgım 5 eksen arabırım kartımın (HY-JK02-M 5-axis interface board) mach3 pin ayarları resımdekı gıbıymıs ayarları mach3 e ekledım x ve z eksenlerı tamam sorunsuz calısıyo. Fakat y eksenınde sorun var y eksenıne manuel yol verdıgım zaman ılk basmamda cık dıyo kalıyo arabırım kartında cok kısa surelı y yonunun eksen ledı yanıyo bır daha tekrarladıgım zaman tık yok. sorun nerdedır acaba? 2. sorunum mach3 de x eksenın pin numarası kafasına gore değişiyo bi bakıyorum 4 olmus bı bakıyorum 6 olmus vs vs bı bakıyom x eksenı calısmıyo gırıp pın numarasını dogruladıgım zaman calısıyo bu sorunlar nerden kaynaklı olabılır acaba ??

hocam kullandığınız mach versiyonu nedir bendede bi aralar böyle sorun vardı başka bi mach3 yükledim düzeldi.

hocam kullandığınız mach versiyonu nedir bendede bi aralar böyle sorun vardı başka bi mach3 yükledim düzeldi.

1.9 ustadim ama pc den bir suru virus cikti harddiski degistim elimde olanlardan simdi tekrar yukluyorum bakalim sonucu yazarim birazdan

KontrolKalemi Mobile ile gönderildi.

Forum istatistikleri

Konular
129,063
Kullanıcılar
451,340
Son üye
enesarnms

Yeni konular

Geri