ana şalter atıyor

arkadaşlar bugün başka kablo ile denedim timer konulmuş gibi 45 dakikada gene attı ana tmş . tmş i görme fırsatım oldu 200 amper markası piyasa malı ama hatırlayamadım b ile başlayan bişeydi ben yeni gördüm......... yorumlarınızı bekliyorum(bu tmş ye bağlı toplam yaklaşık 100 kvalık dalgıçlar ve 20.25de ev var)

100kVA ,152A amper yapar. 25 evden 10 evde 10A çekilse 100A yapar.
toplam 252A bu tahmini bir yaklaşım. Burdan yükün fazla olduğu anlaşılmakta. Daha önce belirttiğim gibi Sıcaklığında açma eğrisine muazzam etkisi var.
B harfi ile başlayan kompakt şalter bildiğim BOPA var artık üretilmiyor kaliteli bir tmş de değil.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
100kVA ,152A amper yapar. 25 evden 10 evde 10A çekilse 100A yapar.
toplam 252A bu tahmini bir yaklaşım. Burdan yükün fazla olduğu anlaşılmakta. Daha önce belirttiğim gibi Sıcaklığında açma eğrisine muazzam etkisi var.
B harfi ile başlayan kompakt şalter bildiğim BOPA var artık üretilmiyor kaliteli bir tmş de değil.

cevap içinde gizli sanırım :)

arkadaşlar yarın bir operasyonla bu tmş i 300 315 amperle deiştirecem sonucu paylaşırım 45 dakka sendromunu aşarız inşallah yalnız 300 315 siemens işimizi görür heralde teşekkürler.........

arkadaşlar yarın bir operasyonla bu tmş i 300 315 amperle deiştirecem sonucu paylaşırım 45 dakka sendromunu aşarız inşallah yalnız 300 315 siemens işimizi görür heralde teşekkürler.........

Mademki artık panoya müdahale edebiliyorsunuz yarın bir zahmet pensmapermetre ile gidin panoya ;)

analizör size bir sorum olacak şimdi biz 24 kw motora 100 kva servo regülatör aldık bu yeterlimi sizce...... birde gerilm düşümü olan yerde regülatör kendi için ne kadar güç çeker yani bizim motora 380 v ayarlıalım derken bu hat üzerindeki dier cihazlara zarar verirmiyiz (evlerde ampuller kısık yanıo bualet çalınca dediler)

analizör size bir sorum olacak şimdi biz 24 kw motora 100 kva servo regülatör aldık bu yeterlimi sizce...... birde gerilm düşümü olan yerde regülatör kendi için ne kadar güç çeker yani bizim motora 380 v ayarlıalım derken bu hat üzerindeki dier cihazlara zarar verirmiyiz (evlerde ampuller kısık yanıo bualet çalınca dediler)

Servo regülatörler için üreticilerin kataloglarında verim %95 - %97 arasında gezsede primer devreye verimden doğan kaybın yanında sargılarından dolayı endüktif yükte yükler. Bunuda pensampermetre ile gözlemleyebilirsiniz. Motor gücünün 4 katı seçilmiş değer büyük olunca kayıpta büyük oluyor haliyle.

Servo regülatörler için üreticilerin kataloglarında verim %95 - %97 arasında gezsede primer devreye verimden doğan kaybın yanında sargılarından dolayı endüktif yükte yükler. Bunuda pensampermetre ile gözlemleyebilirsiniz. Motor gücünün 4 katı seçilmiş değer büyük olunca kayıpta büyük oluyor haliyle.

bu kayıpları telafi etmenin bir yolu varmı ?

bu kayıpları telafi etmenin bir yolu varmı ?

Aktif kayıplarını telafi etmek mümkün olmaz ama reaktif kayıpları ölçüm neticesi uygun değerde kondansatör bağlayarak giderebilirsin. Enerji aldığın panonun bahsetmiş olduğun t.m.ş çıkışında kompanzasyon varsa şalterden geçen akım değerini etkilemeyecektir. Kompanzasyon yok ise hem kablondaki gerilim düşümü hem şalterden çekilen akım açısından avantaj sağlarsın.

kusura bakmayın biraz geç kaldım dün şalteri deiştirdim motora 2 saat yol verdim çalıştı analizör beyin dediği gibi elime pensampermetreyi aldım motora bağlı u v w uçlarına tuttum 35 amper okudum regülatörü beslediim alpek de 90 amper okudum benim ölçü aleti bozukmu acaba derken regülatördeki multimetredede aynısını okudum yani motor 35 amper tek fazı çekerken ana beslemeden 90 amper çekilmesi anormal birşeymi ben arasında yüzde 10 fark olur die biliyorum bu arada ana beslemei aldıımız evdeki prizleri ölçtüm motor çalışırken 175 volta düştü napacamı bilmiorum bir aydır bu motora yol veremioruz çözüm yok heralde yorumlarınızı bekliorum saygılar......

200 metrede 24kw motorun düşüreceği gerilimi ve buna bağlı olarak fazladan çekeceği akımı dolayısıyla atan tmş nin çekirdek sıcaklığını göz önüne alırsak...hemşerim en iyisi panoyu bir şekilde açtır ve toplam akımı gör...başka türlü kendi tesisatını altın kaplama yapsan hikaye...saygılar...

Forum istatistikleri

Konular
129,192
Kullanıcılar
451,555
Son üye
mundasolar

Yeni konular

Geri