anakarta enerji gelmeme sorunu

İyi Bayramlar;

Anakart power supply'a çalışması için sinyal göndermiyor.
Bu kanıya şöyle vardım son zamanlarda pc'nin power düğmesine bastığımda yaklaşık 5-10 dakika çalışmaz halde bekledikten sonra güç kaynağı çalışıyor anakarta enerji geliyor daha sonra normal bir biçimde windows başlıyorudu. Ama bugün bilgisayar hiç çalışmadı.

Güç kaynağını tek başına çalıştırıp uçlarındaki voltajları ölçüp doğruladım psu da sorun olmadığını düşününüyorum.

Bayramda teknikservis bulamadığımdan bu sorunu tek başıma çözebilir miyim yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.
amd phenom x3 işlemci
gigabyte s-series m61pme-s2p anakart
nvidia geforce 9600GT ekran kartı
Gigabyte 350W psu

Psu'nuz tamamen sağlam olduğuna göre anakartın bileşen bağlantılarında bir sorun bulunmalıdır.

1.Ram slotuna tam olarak oturmuş mu?
2.Ekran kartı slotunda(AGP veya PCI-E) tam oturmuş ve temasta mı?
3.İşlemci yuvasındaki yerine tüm bacaklarıyla temas edip oturmuş mu?Tam olarak düzgün kapatılıp soğutucusu da takılmış mı?
4.Starter işlemini yapan anakartın power-on bağlantı uçlarından çalıştırma butona kadar gelen kablo bağlantısı,elektriki geçirgenlik açısından tam temasta mı?

Yukarıdaki maddelerden birinde bir aksaklık olursa,power-on açma-kapama bağlantı terminali temassızlığının yanında,kuzey köprüsü bileşenleriyle(İşlemci-ekr.kartı-ram)tam bir bütünlük sağlanamazsa pc yine açılmaz.Buna dikkat edin.Bir de pc biraz eski ve bağlantı slotları yıpranmışsa eğer,(Bu tür olaylar eski pc'lerde çok daha sık görülebilir çünkü)temassızlıkla açılmama durumu bazen görülebilir.Pc'nizin 5-10 dak.'lık gecikmeki açılması tüm bu sözü geçen bağlantılardan mı,yoksa psu'daki bir iç arızadan(Bir lehim temassızlığı,başka bir elektriki temassızlık gibi) dolayı mıdır bunu da tam olarak tespit etmeye çalışın.Kolay gelsin.

Forum istatistikleri

Konular
128,950
Kullanıcılar
451,139
Son üye
selvioguz

Yeni konular

Geri