Analog Sensör Çıkışından Ayarlanabir Switching.

cody

Üye
Selamlar,

İş yerinde bi proje için analog sensör kullanıcaz, sensör 0-10 V lineer çıkış veriyor. Bu çıkışı yorumlayacak, ve bizim programladığımız değerde anahtarlama yapacak (en az 2 kontaktör çıkışlı) bi cihaz tavsiye edebilir misiniz?

Cihaz dijital (A/D converter) yada analog olabilir. Ama hassas olması önemli. Basit bi PLC ile de halledilebilir sanırım, ama daha basit alternatif malzemeler var mı diye merak ediyorum. Üzerinden değer okunabilecek bi ekranı olursa artı olur.

Teşekkürler.

Piyasada bu şekilde hazır bir ürün bulamazsınız ancak özel olarak yaptırabilirsiniz.

0-10 volt analog giriş möeller easy serisi akıllı rölelerde mevcut bunlarla yapabilirsiniz.

siemens logo ilede yapabilirsin
ama EMKO anlog giriş üç çıkış modüllü bir panelmetre tipi kontrolör kullanabilirsin.
displayde değeri okuyup üzerindeki tuşlarla set girebilirsin.deadband ayarlarınıda yapabilirsin.
analog çıkışından veya rs 485 çıkışlarından bilgiyi uzak noktalarada taşıyabilirsin sensörünüde bunun üzerinden besleyebilirsin.
daha detay istersen verebilirim...

en temeli transistör op-amp devresiyle gerilim değerini algılayıp tetiklemek.

Ordelin proses kontrol röleleri /cihazları var. PID kontrol cihazı dahi çok hesaplı sanırım 150 TL den başlıyor. 2 Röle çıkışı sipariş edip setpoin 1 setpoin 2 gibi değerlerle en basit şekilde ayar yapabilirsin. Firmayadan daha ayrıntılı bilgi alabilirsiniz

Cevaplarınız için çok sağolun arkadaşlar.

Projede üzerinde röle çıkışları olan A/D bi cihaz kullandım, ama malesef bana yetmediğini gördüm: cihaz analog girişin maksimum ve minimum değerlerini sürekli takip edip aralarındaki farkı sabit bir değerle kıyaslayabilmeli, yani hem logic, hemde toplama/çıkarma özelliği olmalı.

Acaba bahsi geçen akıllı röleler toplama/çıkarma yapılabiliyor mu? Yoksa plc mi lazım?

Teşekkürler

Moderatör tarafında düzenlendi:
crouzet marka akıllı roleler dört işlem yapa biiliyor diye hatırlıyorum.

Teşekkürler. Görünüşe göre PLC kullanıcam.

Forum istatistikleri

Konular
128,815
Kullanıcılar
450,906
Son üye
Ümitgüçlü71

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri