Antika Radyonun ne kadarı orjinal !

Ses konusuna değinilmiş.
LW-MW-SW yayınlar var mı hala? Eski model pilli bir radyom var ve aktif yayın olmadığı için radyoyu kullanamıyorum. (Ya da benim burada sinyaller çok zayıf) Radyo sağlam.
Dinleyecek uygun yayın bulamazsanız, radyo "orjinal lambalı" dahi olsa görselden öteye gidemeyecektir.
İki adet eski radyoya şu kitten alıp taktık. Hatta birinde kitin üzerindekini değil direkt radyo üzerindeki potansları kullanmıştık. Radyonun sahibi arkadaş şu anda çok memnun.

https://www.yesilkoyelektronik.com/...arla-uyumlu-monteli-3-9v-sahrak5radyokit.html

• Beğen
Tepkiler: huh
Bulunduğum yerde hiçbir yayını alamıyorum. Biraz gezerek denemek lazım öyleyse.
Peki pilli radyonun mevcut teleskopik anteni nasıl iyileştirilebilir? Radyo bu tipte.

Ekli dosyayı görüntüle 109666
Aynısı var, ancak bunlar yeni sayılır.
ARRL Amerikan Radyo Amatörleri nin bir kitabı olur , her sene çıkar, bendeki 1976 yılının
Bu kitaptan bakar size yazarım. Bunun teleskopik antenine bağlayabilirsiniz

• Beğen
İki adet eski radyoya şu kitten alıp taktık. Hatta birinde kitin üzerindekini değil direkt radyo üzerindeki potansları kullanmıştık. Radyonun sahibi arkadaş şu anda çok memnun.

https://www.yesilkoyelektronik.com/...arla-uyumlu-monteli-3-9v-sahrak5radyokit.html
Teşekkürler.
Ama istediğim FM değil, o yayınları zaten bir şekilde dinliyoruz.
LW-MW-SW nostaljik yayınları alması amacım.
Aynısı var, ancak bunlar yeni sayılır.
ARRL Amerikan Radyo Amatörleri nin bir kitabı olur , her sene çıkar, bendeki 1976 yılının
Bu kitaptan bakar size yazarım. Bunun teleskopik antenine bağlayabilirsiniz
Görmek isterim. Teşekkürler.

Son düzenleme:
biliyor musunuz? güzel insanlar, insanlar rahata kolay alışır. evet belki o radyolar tarih oldu, yayınları bitti, olabilir ama hala çalışır bir vaziyette elimizde olması bile nimet. bu arada eskiden, radyo ne yayınlarsa onu dinlerdim. :( beğenmezsem başka kanal arardım. şimdi zibilyon tane seçeneğin içinde hangisini değil, istediğimi dinliyorum. inanmadığım ruhumu dinlendiriyorum. bu arada artık dinlenmiyor, demode oldu, tasarruf edelim , vb bir çok nedenlerle bu kanallarda yayınları kaldıranlara en iyi dileklerimi sunuyorum. umarım bir gün o dijital felaket gelmez ve yine kanal aramak zorunda kalmayız.

Ama istediğim FM değil, o yayınları zaten bir şekilde dinliyoruz.
LW-MW-SW nostaljik yayınları alması amacım.
LW de yayın yok. Bildiğim kadarıyla ağrıdan yayın yapan 245kHz te bir yayın vardı.
MW de İstanbul Trabzon radyoları vardı. Mersin tarafında var mı hatırlamıyorum
SW de ise eskiden POLİS radyosu meteoroloji ve Türkiyenin sesi radyoları vardı.
Bunun dışında akşam saatlerinde bol bol arapça yayınlar da vardı.
İyi kalite bir radyo ile SW ve MW yayınlarını akşam saatlerinde dinleyebilirsin.
Bu yayınları dinleyebilmenin ilk şartı ise anten ile ilgilidir.
SW de anten pek sıkıntı olmasa da MW için oldukça zahmetlidir.
İyi hesaplanmış bir LOOP anten ile o radyo ile bile dinleyebilirsin. Ancak o radyonun alış hassasiyeti deforme olmamış olmalıdır.

LW de yayın yok. Bildiğim kadarıyla ağrıdan yayın yapan 245kHz te bir yayın vardı.
MW de İstanbul Trabzon radyoları vardı. Mersin tarafında var mı hatırlamıyorum
SW de ise eskiden POLİS radyosu meteoroloji ve Türkiyenin sesi radyoları vardı.
Bunun dışında akşam saatlerinde bol bol arapça yayınlar da vardı.
İyi kalite bir radyo ile SW ve MW yayınlarını akşam saatlerinde dinleyebilirsin.
Bu yayınları dinleyebilmenin ilk şartı ise anten ile ilgilidir.
SW de anten pek sıkıntı olmasa da MW için oldukça zahmetlidir.
İyi hesaplanmış bir LOOP anten ile o radyo ile bile dinleyebilirsin. Ancak o radyonun alış hassasiyeti deforme olmamış olmalıdır.
leyn angaralı yine uyuyan öküzün aklına karbız gabuğu düşürüyon. hani 30 yıl filan eskiden kalma o zamanların müzik seti çift kasetçalarlı amcayı benim ardiyeden çıkar çalıştırt diyorsun. gelip seni fururum haberin olsun.
işin şakası bir yana denemekten zarar gelmez. gerçi FM kanalında bile ses bulmam mucize, o kadar ince ayar yapmak benim için çok zor olacak. (çalıştır diyenler el kaldırsın)

Ancak o radyonun alış hassasiyeti deforme olmamış olmalıdır.
80'lerden kalma bir radyo. Büyük boy pillerle çalışıyor. Ben telefon şarj cihazının kablosunun ucuna jak yaptım öyle çalıştırıyorum. Çok uzun süre çalıştırılmadığı için kondansatör veya bir başka elemanın hassasiyeti zamanla bozulmuş ve yayın alma kalitesi bu nedenle düşmüş olabilir mi?

(çalıştır diyenler el kaldırsın)
✋

80'lerden kalma bir radyo. Büyük boy pillerle çalışıyor. Ben telefon şarj cihazının kablosunun ucuna jak yaptım öyle çalıştırıyorum. Çok uzun süre çalıştırılmadığı için kondansatör veya bir başka elemanın hassasiyeti zamanla bozulmuş ve yayın alma kalitesi bu nedenle düşmüş olabilir mi?

✋
Ben zamanında o radyonun küçük el tipi olanı ile askerdeyken KARS'tan kıbrıs bayrak (1098kHz) radyosunu bile dinlerdim.
STANDART marka olup bilenler bilir. İki dalga OD ve UD idi.
Askerde muhbare kademeye geçince kimselerin kullanmayı bilmediği sinyal jeneratörü ile o radyoyu ayarlamıştım. Öyle bir ayar çekmiştim ki akşam yemekten sonra saat 8:00 gibi arkadaşlarla çayımızı çorbamızı alıp hemen bayrak radyosunu dinlemeye kösülürdük.
Bazen radyoda güzel pr. olmazsa rasgele arap radyoları arar arabesk bi eser bulunca kösülürdük.
Tatbikat için 1 aylığına dağlara da çıkmıştık. Yan çadırda İstanbullu Hasan arkadaş vardı. Rüşvet karşılığı Hasan'ın çadırına hat çektim. Hasana da bir hoparlör ayarlamıştım. Akşam yemekten sonra hem muhabbet eder, hem de bol bol radyo dinlerdik.
O radyonun hassasiyeti normal kondansatörlere göre pek değişmez. Çoğunlukla elektrolitik kondansatörler kurur. Bu da sesteki farkı ile belli olur. Mercimek tipi seramik kondansatörler çoğunlukla değer değiştirmez. Ancak bazı muayyen trafoları oynamadan dolayı kaymış olabilir. Oynama olmamışsa bile bazı çevresel etkenlerden dolayı da kayabilmektedir.
Şimdilik test için kırık antene 0.75 lik 2m uzunluğunda bir kablo bağlayıp akşam kısa dalgada arama yapabilirsin.
Bir aksaklık görmezsen iyi bir anten yapımı için yardımcı olabilirim.
Bu linkte Türkiye'nin sesi radyosu frekans ve yayın saatlerini görebilirsiniz.
https://tr.wikipedia.org/wiki/Türkiye'nin_Sesi_Radyosu

Son düzenleme:
  • Beğen
antene 0.75 lik 2m uzunluğunda bir kablo bağlayıp akşam kısa dalgada arama yapabilirsin.
Şimdi denedim, sonuç olumsuz.
Bulunduğum yer eskiden antenli dönem TV yayınlarında da hep sıkıntılıydı. Uydu alana kadar anten ile hiç net yayın alamadık. Başka bir yerde denemek lazım herhalde.

Forum istatistikleri

Konular
129,104
Kullanıcılar
451,423
Son üye
ZALİMFİRARİ27

Yeni konular

Geri