arçelik 3340 uçuyor

aytes

Üye
slm dostlar arcelık 3340 makına sualıyor daha sonra yıkamaya baslıyor derken hızlanıyor sonra anıden ters yone donuyor hızlanıyor sıkma yaparmıs gıbı calısıyor kart tako kontrol ettım acaba baska nerden yapabılır

motor tako mıknatısı kırık olabilir.

motorun tako uçlarını voltmetreyle ölçerek çalıştır motor devri yükseldikçe ürettiği voltajında artması gerekir yaklaşık 20-25V civarında değer okursan motor tamamen normal demektir.takodan elektronik karta giden kablo ve soket temassızlığını kontrol et bu da normalse elektronik karttaki triyakı ve onu süren devreyi kontrol et.herşey normalse sadece nemden yada ıslanmadan dolayı elektronikkart dengesizlik yapıyordur bu durumda kartı koruma spreyi ile neme karşı korumalısın.

slm dostlar arcelık 3340 makına sualıyor daha sonra yıkamaya baslıyor derken hızlanıyor sonra anıden ters yone donuyor hızlanıyor sıkma yaparmıs gıbı calısıyor kart tako kontrol ettım acaba baska nerden yapabılır
Benzer bir durum benim makinamda da olmuştu. Takodan gelen ve karta giren hattın devamındaki 10k lık direnç yanmıştı. Kartta kullanılan Pic'in yazılımında hata var. Kart motora yol verdiğinde, timer0'a hiç bir pals gelmediğini görüp triyakın tetiklemesini durdurması gerekiyor. Ama bunu yapmadığı için motor alıp başını gidiyor.

Direnci değiştirmiştim. Makina normale dönmüştü. Bir süre sonra tekrar aynı direnç yandı. sonra motor ve kartı değiştirdim. Eski motoru açtığımda, makina 10 yıldan fazla kullanıldığı ve kömürlerin yeri takonun yanı olduğu için, zamanla kömür tozları takonun etrafına dolmuş. Kısa devre yapmaya başlamış. Yeni motorda takonun yerini kömürden en uzak olan yere taşımışlar.

benim 3340 makindada aynı sorunvar su alıyor 1 2 dönüyor aniden hızlanıyor acaba ne yapmalıyım beyinden dedi bazı arkadaşlar beyinin yenisini bulabilirmiyim.birde karta baktım falan yazmış arkadaş kartı göremedim makinanın alt kısmındamı.elinde şeması olan varmı acaba.

kart ön duvar altında kapı kilidinin hemen altında. bunun için ön duvarı sökmeniz gerekiyor. çalıştığı ortamda rutubet nem var ise nemden dolayı da yapabilir. yok ise kartı değiştiriniz

o sorundan dolayı ayni makinadan banada gelmişti.tako çatlak çıktı .çok dikkatli bir şekilde gözlemlemek gerekiyor.tornavidayla dokununca tako mıknatısı açılıyor.

teşekkürler kartı bir kontrol edeyim yapabileceğim birşey varmı

benim 3340 makindada aynı sorunvar su alıyor 1 2 dönüyor aniden hızlanıyor acaba ne yapmalıyım beyinden dedi bazı arkadaşlar beyinin yenisini bulabilirmiyim.birde karta baktım falan yazmış arkadaş kartı göremedim makinanın alt kısmındamı.elinde şeması olan varmı acaba.

motorun takoları arızalı gibi görunuyor.

Arkadaşlar Arçelik 3340 Çamaşır Makikanım hız kontrol ünitesi (Hız Modülü) yandı. yenisini aldım taktım ama sanırım uçları yanlış bağladım. makina su alıyor fakat kazan dönmüyor. Hız Kontrol Ünitesinin soketindeki kabloların bağlantı şeması veya renklerini verebilirmisiniz. örn. 1. - Pembe 2- Mavi .... v.s. şeklinde. şimdiden teşekkürler

Forum istatistikleri

Konular
128,944
Kullanıcılar
451,124
Son üye
MEK3232

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri