Artech CP30 ve Balluf BAW M18MI-UAC50B-S4G Projesi hakkında.

cagatay_B

Üye
Merhabalar.

Tüm forum üyelerini öncelikle buradan selamlarım.

Özel bir şirkette Uygulama geliştirme Müh. Olarak çalışıyorum.
Son zamanlarda otomasyon için .Net tabanlı uygulamalar geliştirmeye başladım.Bir kaç projede yer aldım.Şuanda ise önümde Artech CP30 ile bir hızlı sensör uygulaması bekliyor ancak işin içinde takılıp kaldığım noktalar var...

Ekipmanlarım şöyle:

1.Artech CP30 PLC (Windows Ce .Net desteği) (11+1 bit analog çıkışları kullanıyorum)
2.Balluf BAW M18MI-UAC50B-S4G (Analog) Marka indüktif Metal algılama sensörü.

Proje özetle şu şekilde.2 Adet Sensör 10 CM uzaklıkla seri bir şekilde hatta konulacak.
ilk sensörün altından bir metal geçicek ve ikinci sensörün altından çıkış yaparak hat üzerinde devam edicek.

Metal parça ikinci sensörden çıkar çıkmaz da ilk sensöre diğer bir parça girerek oda aynı şekilde ikinci sensörün altından geçip gidecek.Bu işlem seri şekilde yüksek hızda tekrar edicek.

Amaç: Her bir metal parçanın iki sensör arasında kat ettiği zamanı milisaniye cinsinden bulmak.

Uygulamam şu şekilde çalışıyor.15 ms yada 50 ms lik bir timer ile Analog sensörlerimi kontrol ediyorum.ilk sensörün altından metal geçince ilk zamanı alıyorum, ikinci sensörün altından da geçinde faz tamamlanmış oluyor her iki zamanı bir birinden çıkarıyor ve sonuca ulaşıyorum..Lakin şöle bir sorunum var.Bu işlem yavaş süratlerde çalışıyor fakat yüksek hızlarda bir türlü stabil değil.

Nedeni ise şu Sensör boşta iken okuduğum değer 2039 altına metal geldiğinde bu rakam değişiyor, çıkınca tekrar 2039 a ulaşmasını bekliyorum.Yavaş geçişlerde ikinci metal parçadan hemen önce 2039 u ilk sensörde okuyabiliyorum ama arka arkaya seri geçişlerde bu değeri bir türlü yakalayamıyorum.

Ekipmanları tanıyan bilen arkadaşlardan elektronik konusunda yabancı olan bana yardım etmelerini umuyorum : )

şimdiden buraya kadar okuyan ve ilgi gösteren herkese çok teşekkürler...

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
Anlattıklarından anladığım kadarı ile bu sensör analog çıkışlı ve sen sıfırı görmek için minumum değeri kontrol ediyorsun.
Böyle bir kontrol mekanizması çok hızlı bir geçişte düzgün çalışmaz.Sensörün tepki süresi analog değerin çevrimi
sana zaman kaybettirir.Neden direk transistör tetklemeli npn veya pnp sensör kullanmıyorsun.Önüne metal geldimi
sinyal alırsın geçince almazsın transistör tetklemeli olduğu için çok hızlı bir şekilde ölçüm yapabilirsin.

Evet aynen öyle sensörümüz analog çıkışlı ve CP30 un analog inputlarına giriyorum.

Asıl işim .Net tabanlı uygulamalar elektronik den dediğim gibi derinlemesine anlamamak sanırım bu noktada eksikliğim.Peki bu noktada bilindik bir marka model öneriniz olabilirmi en azından datasheetini incelerim yada bağlantıları nasıl yapılır onları görürüm...

ilginiz için teşekkürler.

linklerden seçebilirsin.farklı markalarda bir sürü bulabilirsin.
_http://www.trerk.com/u2/98/m5-%C3%986.5_enduktif_sensor/index.html
_http://www.ifm.com/products/tr/ds/I15005.htm

Forum istatistikleri

Konular
128,818
Kullanıcılar
450,908
Son üye
mert095

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri