Asenkron Motor Sorusu

chesttour

Üye
20ocak günü girdiğim makına sınavındakı 30 puanlık soruyu cozemedegımden yardım almak ıstedım salı gunu butunleme sınavında aynı soru gelecegınden sıze danısmak ıstedım cozum bulunursa cok sevınırım şimdiden teşekkürler ...

Asenkron motorun etiketinde 220V∆ .50Hz ,10HP ve 970d/dk yazmakta ve stator terimlerine göre Rs=0,5ohm ,Xs=0,4ohm ,R2=0,3ohm,X2=0,3ohmdur..

a)Motordan maksimum gücün alınabileceği kayma değerini bulun
b)Maksimum kayma değerindeki yükün değerini bulun
c)Verimi %80 olan motora tam yükteki verilen gücü bulun

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
a : Motordan maksimum güç nominal yükte çalışırken alınır.Nominal yük değerleri etikette verilir.

s : (ns-nr)/ns = (1000-970)/1000 : 0,03 = % 3 kaymada motor milinden maksimum güç alınır.

b : Maksimum kayma ilk kalkınma anında yani nr=0 anında olur ve s=1 dir.Ancak burada sorulmak istenenin sanırım maksimum kaymadaki yükün değeri değilde akımın değeri olduğunu düşünüyorum.

s = 1 iken ; Bu durumda Motor milindeki mekanik yükün elektriksel direnç olarak karşılığı Ryük = R2 ( (1-s)/s ) dir.s=1 olduğuna göre Ryük=0 ohm dur.

Bu durumda motor eşdeğer empedansı Z = R1 + R2 + X1 + X2 + Ryük = 0.8 + J0.7 ohm dur.

İlk kalkış akımı ise bu durumda;

I1ilk= Ufaz / Z = 220 / (0,8 + j0,7) Amperdir.

c : Motordan alınan güç 10 HP=7360 Watt dır.

% 80 verimde motora verilen güç 0,8=7360 / Pverilen ise; verilen güç= 9200 wattdır.

kayma değerını bılıyordum onemlı olan b şıkkıydı umarım dediğiniz gibi akımın değerinden bahsediyordur..
Hocam Allah razı olsun ..teşekkür ederim

a-) Bir asenkron motordan maksimum güç etikette verilen güç değildir. Etiketteki güç nominal (tamyük) güçtür. Etiket değerleri ve eşdeğer devre parametreleri verilen bir
asenkron motorda bu değeri hesaplamak güçtür.
s=0.03 değerinde milden nominal güç alınır.
Sorulmak istenen, makismum momentin alınacağı kayma değeri olabilir. Bu değer devrilme kaymasıdır:
s=R2/Xs+X2=0.3/(0.4+0.3)=0.42=%42

b-) s=0.42 değerini eşdeğer devrede yerine koyarak (Rotor direnci R2'yi, R2+R2((1-s)/s) ayırarak, R2((1-s)/s) de harcanan gücü hesaplarsanız, milden alınan mekanik güce karşılık gelir. Ancak Bir asenkron motor milinde maksimum momenti üretirken, aynı zamanda milinden maksimum gücü vermez. Nonlineer bir makinadır. O yüzden etiket ve eşdeğer parametre değerleri ile bu hesaplanamaz dedim.
s=1 durumu, kalkış anı veya kısadevre durumudur. Kalkış anında üretilen güç maksimum değildir. Kısadevre durumunda rotor sükunettedir, zaten milinden güç alamazsınız.

c-) mikro-sim'in çözdüğü gibidir. Doğrudur.

Ancak bu soru böyle sorulmamıştır gibi geliyor bana. Arkadaşamız heralde sınavdan sonra hatırladığı şekilde yazdı. Eğer böyle sorulduysa, vah o hocaya, vahlar o öğrencilere.

aynen soru boyle hocam 3.senedır bu dersı vermeye calısıyorum artık hatırlıyorum :) onemlı olan b şıkkıydı umarım dedüğünüz gibidir teşekkur ederim emegınıze sağlık

Forum istatistikleri

Konular
128,931
Kullanıcılar
451,107
Son üye
Xte13

Yeni konular

Geri