Asenkron motorlar

Statora uygulanan gerilim Ile devir sayisi degisir mi

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
ASENKRON MOTORLARDA HIZ AYAR İLKELERİ
Asenkron motorlarda hız ayar ilkeleri aşağıdaki gibi sıralanabilir.
1-) Statora uygulanan gerilim frekansının değiştirilmesi
2-) Statora uygulanan gerilim değerinin değiştirilmesi
3-) Stator sargısı kutup sayısının değiştirilmesi
4-) Rotora bağlanan direncin değiştirilmesi
5-) Rotor sargılarına dış kaynaktan uygun gerilim uygulanması

Internette bu bilgi var dogrumu bilgisi olan arkadaslarin yorumlarini bekliyorum

Statora uygulanan gerilim değerinin değiştirilmesiyle fırçalı motorların hız ayarı değişir diğer piyasada satılan Asenkron motorların hız ayarını sargılarına müdahale etmeden motor sürücüsü veya invertörde denen frekans değerini değiştirirenler cihazlarla yapılır!

Asenkron motorun devir sayısı frekans ile değiştirilebilir.

Baslik dikkat ederseniz asenkron motorlarda diyor hic frekansa beta kutup sayisina girmiyelim

ns=(60*f)/p
ns = devir sayısı (RPM)
f= frekans (Hz)
p= kutup sayısı

demekki devir sayısının kutup sayısı ve frekans ile doğrudan ilişkisi var.
frekans arttıkça devir artar, kutup sayısı arttıkça devir azalır.
Yani gerilimle bi alakası yok.

Rotoru sargılı asenkron motorlarla ilgili bir şey söyleyemem. Çünkü pek bi bilgim yok.

Tmm frekans 've kutup sayisi konu dagilmasin ve uzamasin diye dedim...

Ben statora uygulanan gerilimle nasıl değişir. Bu doğru bir bilgimi yanlis mi doğruysa nasıl değişir onu merak ettiğim için actim

Rotoru sargili asenkron motorlarda ilk kalkınma momenti düşük olsun diye kullanıldığını hatırlıyorum hızla alakaliysa onu tartisa biriz bilen arkadaşlar varsa yardımcı olsunlar lutfwn

Şöyle düşünelim, asenkron motorlara yol vermek için yıldız ve üçgen bağlantı kullanılır. Yıldız bağlantıda sargılar üzerine 220v gerilim düşer ve motor örneğin 1500 d/d ile çalışır. Üçgende ise sargılar üzerine 380v gerilim düşer ancak devir sayısı yine aynıdır, değişmez.

Forum istatistikleri

Konular
128,829
Kullanıcılar
450,922
Son üye
yusuf4141.

Yeni konular

Geri