AutoCad Elektrik Proje Çizimleri

Selamlar. Mekatronik II Öğrencisiyim AutoCad Hariç Elektrik- Elektromekanik- Hidrolik-Pnömatik-Plc- Mekanik- Makina Programlarına İhtiyacım Var Yardımcı Olursanız Sevnirim Şimdiden Teşekkürler...!

teşekkür ederim arkadaşım çok işime yaradı

amatörce bi soru ama konuya hakim bi arkadaş yanıtlarsa benim durumumda olanlar için yararlı ve yönlendirici olacak. Autocad ya da benzeri programlarda AG-OG Aydınlatma, iç tesist, pano, kolon hattı gibi proje çizimi ve hesaplamaları bizzat mühendis mi yapıyo yoksa sorduğum herkesten aldığım yanıta göre tüm işi (autocad çizimi, hesaplamalar vb.) teknisyen ve teknikerler yapıyo da mühendis yalnızca gözden geçirip dosyalayarak teklif ve hakediş falan mı hazırlıyo!!! ben de proje de çalışma hazırlığındayım ve bilgiler bulamaç haline döndü! Mühendis dediğimiz kişi yalnızca birkaç ayrıntıya onay veren gözden geçiren birimi? Öyleyse neden mühendislik okur? bi arkadaş iki kelimeyle açıklarsa çok sevinirim..

amatörce bi soru ama konuya hakim bi arkadaş yanıtlarsa benim durumumda olanlar için yararlı ve yönlendirici olacak. Autocad ya da benzeri programlarda AG-OG Aydınlatma, iç tesist, pano, kolon hattı gibi proje çizimi ve hesaplamaları bizzat mühendis mi yapıyo yoksa sorduğum herkesten aldığım yanıta göre tüm işi (autocad çizimi, hesaplamalar vb.) teknisyen ve teknikerler yapıyo da mühendis yalnızca gözden geçirip dosyalayarak teklif ve hakediş falan mı hazırlıyo!!! ben de proje de çalışma hazırlığındayım ve bilgiler bulamaç haline döndü! Mühendis dediğimiz kişi yalnızca birkaç ayrıntıya onay veren gözden geçiren birimi? Öyleyse neden mühendislik okur? bi arkadaş iki kelimeyle açıklarsa çok sevinirim..

Mühendisler çizim yapmaz bilgi birikimi ve deneyimlerini projeye aktarırlar,dediğin gibi herşeyi teknik ressam yapıyor mühendis onun üzerine konuyor diye bir durum söz konusu değil.Çizim ve tasarımı karıştırıyorsun.
Çizim yapanlar ise mühendis değil mühendiscikler :)
bide hem tasarlayıp hem çizenler var onlar hangi sınıfa giriyor bilmiyorum.

Mühendisler çizim yapmaz bilgi birikimi ve deneyimlerini projeye aktarırlar,dediğin gibi herşeyi teknik ressam yapıyor mühendis onun üzerine konuyor diye bir durum söz konusu değil.Çizim ve tasarımı karıştırıyorsun.
Çizim yapanlar ise mühendis değil mühendiscikler :)
bide hem tasarlayıp hem çizenler var onlar hangi sınıfa giriyor bilmiyorum.
kinetikenerji tasarım ve çizim farklı şeyler yani? çizim Cad programlarında proje çizimiyse tasarım nedir? hangi hatta kaç mm2 kablo kesiti kullanmak mı? yoksa başka bişey mi? bana sanki elektrik mühendisi meslektaşlar pekte öğrendikleriyle ya da öğrenmeleri gerektiğiyle ilgili iş yapmıyorlar gibi gelmeye başladı! çizimler yapılsın, projeler çizilsin, hesaplar yapılsın, ben de alıp; hmmm olmuş olmuş, iyi olmuş deyip hakediş ve maliyet hesabı yapayım! maliyeci miyim ben yavv :)

Bir Hastanede Yangın Algılama & Yangın Söndürme Sistemlerinin Projelendirilmesi
bu konuyla ilgili elinde autocad dökümanı olan varsa paylaşırsa çok makbule geçer.

yukarıda yazdıklarımı geri alıyorum yok efendim tasarım yaparmışızda çizim yapmazmışız bilmem ne,amele çavuşluğu yapıyosun,maaşı
saate vurunca ilkokul mezunu işçiler senden daha fazla kazanıyor.Başka bir yerde daha yazmıştım 8 ekim 1856 tarihli bi kanuna göre yük eşşeklerin haftada bir gün izinleri varmış bizde o bile yok 15 günde 1 tatil.eşşek kadar değiliz ama gelmişiz, forumda yok kablo kesiti yok bilmem ne.zaten inşaat firmalarıda genel olarak elektrik mühendisi çalıştırma taraftarı değil şartnamede olduğu için çalıştırıyorlar.Normalde proje müdürü işi elektrik firmasına taşero eder sonra körler sağırlar birbirini ağırlar..

sistemi hangi firmadan almak istiyorsanız o firmadan bilgi alırsanız daha sağlıklı olur.Mesela bir firmanın yangın sistemi aynı kablo ile 1 loopta 256 elemanı destekleyip en çok 3km uzunluğa çıkabiliyorken başka birininki 128 eleman ve 900 mt'yi destekliyor.zayıf akım sistemleri firmadan firmaya farklılık gösteriyor.

Forum istatistikleri

Konular
128,825
Kullanıcılar
450,912
Son üye
mustafatlanm

Yeni konular

Geri