avköpeğin tasmasına takmak için beeper yapmak

kocaer

Üye
arkadaşlar ben ilginç bir devre isticem eğer yardım ederseniz şimdi ben avcılık sporu ile uraşıyorum av köpeğim var av köpeğime bi beeper yapmak istiyorum piyasada pahalı onun için size anlatayım ne istediğimi
şimdi avköpeğime tasmasına takmak için beeper yapmak istiyorum
nasıl çalışcak?
şimdi av köpeğim avlakta gezerken değişik bir zil tonu çıkacak kutdan köpeğim kuşu buldugu zaman heykel gibi donar beni bekler yani hareketsiz kalır kuşu buldugunda biz avcı diliyle ferma diyoruz
hareketsiz kaldıgı zaman zil ses tonu değişcek başka zil ses tnu çıkıcak

bunun için ne gerekli haraket sensoru felanmı elektorink devre hangi kod gerekli size zahmet bir el atın

arkadşalar kısacası şu size örnek vereiyim

araba hareket halindeyken bir zil tonu araba durdugu zaman 2.bir zil tonu çalcak harekete duyarlı veya titreşime duyarlı birşey olacak

bence basıt bır devre ıle olur yanlız bu ses tonunu RF ılemı taşıyacaksın gerçi orası değişik yol bulunur senın ıstedığın hareket durdu o anda senı bılgılendırecek devre ıstıyorsun buysa ıstedığın fotodrenç uzerıne duşen işik şiddetı hareket halınde değişecektır hareket olmadığı zaman işik sabıtlenır bu referansı kullanarak yapabılırsın çokta basıt olur bu mantıkla ben bır laboratuvar test cihazı yapmıştım kum saatı duşun içinden geçen kum tanelerı benım fotodrencin işiğini etkılıyordu devre buradan referans alıyordu bu referansı işlemcıyle okuyup cihazımı çalıştırıyordu

hayır ışıkla alakası varmı bilmembu titreşime bağlı olcak titreşim durdugu zmanma 2.zil tonunu çalcak

Dostum bunu basit bir timer devresi E bir hareket sensörü ile halledebilirsin.
Hareket sensörünü küçük plastik bir kutu içine sabitleyeceğin yumuşak bir yay ve sallandığında yayın ucuna dokunacak başka bir metal uç koyarak halledebilirsin.
Köpeğin koşarken yay sürekli bu uca dokunacak Köpeğin durup sabit kaldığında uçlar birbirine dokunmayacak.
Bu iki ucu bir timer devresine bağlarsın. Timer zaman gecilmeli kapanana veya açılan bir devre olabilir. Devre çıkışındaki röle ile de istediğin 2 melodiye akımı yonlendirirsin.
Bu devre 5 sn. kadar gecikme verse yeterli olur kanaatindeyim. Anlayamadığın bir şey olursa cevaplarım....

Forum istatistikleri

Konular
128,818
Kullanıcılar
450,908
Son üye
mert095

Yeni konular

Geri