AVM lerde kompanzasyon

Şerif 58

Üye
Alışveriş merkezlerindeki mağazalarda kompanzasyon.aydınlatma ağırlıklı ve elektronik balans kullanılıyor.%30 mekanik güç oluyor.mecbur tutuluyor ama kompanzasyon sistemi sağlıklı çalışmıyor.bu konuyla ilgili değerlendirmeleriniz olursa teşekkür ederim.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Sn. Şerif 58

* Elektronik balastlı yükler, kapasitif yük meydana getirir.

* Aydınlatma yüklerinin ağırlıklı olduğu işletmelerde genellikle faz dengesizliği meydana gelebilir. Bunu en iyi anlamanın yolu iyi bir güç analizinden geçmektedir.

* İşletmenizdeki yük yoğunluğu nedir, bunu ölçmeniz gerekir. Ek bilgi olarak; kapasitifi önlemek için, endüktif üretmeniz gerekir, endüktifi kompanze edebilmeniz için, kapasitif üretmeniz gerekir. Temel bu mantık üzerinedir.

aydınlatma gücü 18.5 KW mekanik güç 1.5 KW TOPLAM 20 KW kurulu güç var. kompanzasyon sistemi nasıl olmalı

Sn. Şerif 58

* Elektronik balastlı yükünüz toplam 18,5 kW ve endüktif balastlı yükünüz 1,5 kW ise, bu durumdaki yükleriniz için;

Toplam kapasitif gücünüz: 18,5 kW

Toplam endüktif gücünüz: 1,5 kW

İşletmenizde var olan kapasitif güç, endüktif güce göre çok daha fazla olduğundan dolayı, bu şartlar altında, kompanzasyon yapmadığınız takdirde kapasitiften cezaya girersiniz. Dolayısıyla kapasitif yükü kompanze edebilmeniz için, şönt reaktör kullanarak endüktif yük oluşturursunuz.

Gerekli güç analizini yapınız ve fazların yüklenme durumunu belirleyiniz. Her faz için, şönt reaktör kullanmak üzere kademelendirme yapmanız gerekmektedir.

sn. şerif 58;
daha önce bu forumda defalarca konuşuldu ama hala meslektaşlarım çözüm arayışı içindeler, bunun sebebini gerçekten anlamış değilim.
--reklam yapmak amacıyla değil, ihtiyaca çözüm olduğu için yazma zorunluluğu hissediyorum--
forumda okuyorum;
krizin kapıya dayandığı bu günlerde pekçok işletme çalışma tempolarını ve faaliyetlerini düşürdü veya durdurdu, yüksüz kompanzasyonda zorluk çekiyorlar,
okullar,avm ler gibi faz dengesizliği yaşanan yerler kompanzasyonda zorluk çekiyorlar,
kaynak makinaları gibi devreye ani girip çıkan işletmeler kompanzasyonda zorluk çekiyorlar,
harmonikli işletmeler zorluk çekiyorlar,
kapasitif yükü olan işletmeler zorluk çekiyorlar,
vs.. vs..
yerli malı bir ürün, tüm bu sorunlar için birebir çözüm sunuyor.ben sadece kendi işletmemde kullandığım için biliyorum.
bizde klasik sistemleri denedik, kademe sayısı sorun oluyor, hız sorun oluyor, en önemlisi dengesizlik sorun oluyordu.
hala okuyorum, çift röle deneniyor, dengesizliği iyi analiz edin deniyor vs.vs.
dengesizlik sabit oranda olsa, hep aynı şekilde dengesiz kalınsa tamamda işletmemizde 40'ı aşkın dengesiz hızlı yük var, hep aynı sırayla çalışmıyorlarki, dengesizlikte dinamik.
biz otomotiv yan sanayii'yiz, tam yükte çalışırken oranlarımız %5-7, 1-3 arasında idi, yaklaşık 3 aydır işletme duruyor, sadece idari bina ve gece çevre aydınlatma çalışıyor.
kompanzasyona esas akım trafolarımız hala 800/5, akımlar yok denecek kadar az, ona rağmen reaktif oranlarımız %4'ü geçmiyor.

Alron Elektronik - Anasayfa siteden inceleme yapabilirsiniz.

Sn. izmir

Haklısınız, doğrudur. Fakat sisteminizin maliyeti ile normal sistemler arasındaki maliyeti oranladığınızda oran kat sayısı nedir.

sn. roboelektronik;

oran kat sayısından kastınız nedir anlayamadım ama ben size karşılaştığım çözüm önerilerini anlatayım.
bizim 210 kVAr gücünde 12 kademeli kompanzasyon panomuz vardı,rölemiz 3 akım trafolu idi.oranlarımız %50 endüktif %30 kapasitif ortalamalarında idi.
siemens çözüm ortağı enerji analizörü ölçümü sonucu 400 kVAr lık harmonik filtreli tristörlü statik kompanzasyon önerdi,
circutor firması 350 kVAr lık benzer sistemi önerdi,
her ikiside eski panoyu atıp, yeni pano koyacaklardı,
siemens ve circutor çözümleri trifaze kondansatör grupları kullandığı için bizim için zaten çözüm olamayacaktı, o nedenle denemedik.
alron ise mevcut panomuzu iptal etmeden, trifaze kondansatör gruplarını kullanarak, sadece reaktif güç kontrol rölesini iptal etti, kumandalarını kendi rölelerine bağladı.
ilave olarak sadece 50 kVAr gücünde monofaze dinamik yük ve sürücü ilave etti.
siemensin teklifi 24000 uero+kdv idi,
circutorun teklifi 17000 euro+kdv idi,
alrona 3000 euro+kdv ödedik, buda bizim yaklaşık 4 aylık cezamıza eşitti.

sayın izmir;

3000 euro +kdv yaklaşık 7,186 TL ederki bu miktar sizcede çok değilmi!
Bu kriz ortamında bu miktar çoğu işletme için bi hayli zorlayıcı.Kriz ortamı olmasa bile yinede çok.
Acizane görüşüm çok iyi bir güç analizi ile normal sistemle çözme imkanı yüksek ama 24 kademe ama 18 kademe bi şekilde olur.
Tavsiyem fiyatlarını makul bi seviyeye çekinsinler sürümden kazansınlar.Bu sistemin ederi bu kadar yüksek olmamalı.Az çok bizde bu işin içindeyiz.

Son düzenleme:
sn. fabia;

kazıklanma ihtimalimi aklıma getirmeniz beni çok rahatsız etti; çünkü kompanzasyon sorunu yaşayan herkese ben alron sistemini öneriyorum, "insanları kazıklanmaya mı teşvik etmiş oluyorum acaba" endişesi duymaya başladım.
sizde madem bu işin içindesiniz bana bu konuda yardımcı olmanızı rica ediyorum.
lütfen çalıştığım işletme için olması gereken çözüm ve fiyat konusunda önerilerinizi yazarmısınız.
güç 400kVA,
11 adet difaz punta kaynak makinası (0,25 sn devrede kalıyor),
24 adet gazaltı kaynak makinası ( ortalama 1,5 sn devrede kalıyor),
monofaze iç ve dış aydınlatmalar,
bunların yanında kompresör, soğutma sistemi,pres, vs. gibi yaklaşık ortalama 25kw kararlı yüklerimizde var.
toplam kondansatörümüz 210kVAr.

Forum istatistikleri

Konular
128,818
Kullanıcılar
450,908
Son üye
mert095

Yeni konular

Geri