aydınlatma problemi

elektro34

Üye
herkese selam çalıştığımız şantiyede mimarımızın bizden istediği bir aydınlatma isteği var ben bu isteği en kolay şekilde nasıl çözerim.aydınlatma iki bölümden oluşuyor genel aydınlatma ve ürün aydınlatma şeklinde işyeri açıldı genel aydınlatma için girişe bir anahtar koyacağım buradan yanacak ama ürün aydınlatma yandığı anda genel aydınlatmalar otomatik olarak kapanacak bu otomatik kapanma olayıyla ilgili görüşlerinizi alabilirmiyim.şimdiden teşkkür ederim...

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
En ekonomik şekilde 2 anahtar kullanarak yapabilirsiniz.Anahtarlardan birisi aç-kapa diğeri ise vaviyen olmalı.
Vaviyenin çıkışlarına ürün aydınlatma ve genel aydınlatmayı bağlayınız.Vaviyenin orta ucunada elektriği veriniz.Elektriğin olduğu ucun önünede 1 tane aç kapa anahtar koyarsanız istediğiniz lamba grubunu yakabilirsiniz.Ancak bu bağlantıda iki lamba grubu aynı anda yanmaz.
Eğer lamba sayınız fazla ise trifaze besleme yapılmış olabilir.Bu durumda kontaktörde kullanmanız lazım.

bunu anahtarla değil de otomatik olarak kontaktörle falan çözmek istiyorum.şekil çizerek anlatırsanız çok sevinirim.(buradaki amaç genl aydınlatmanın ortamın ışık etkisini bozacağı düşünülerek ürün aydınlatma yandığında genel aydınlatmanın sönerek aydınlatmanın istenilen düzeyde yanması genel aydınlatma sadece içeri girilirken yakılacak mimarın endişesi kimsenin geri dönüp genel aydınlatmayı söndürmiyeceğini düşünerek otomatik bir şekilde çözülmesini istiyor...)

syn alpernbugra mesajınız için sağolun ben en ekonomik değil de en kolay nasıl çözebilirim demişdim.

herkese iyi akşamlar bu konu da bana yardımcı olabilecek kimse yok mu ?

Moderatör tarafında düzenlendi:
Aklıma başka bir yöntem gelmiyor.Öğrenciden bu kadar oluyor idare edin :D

yok mu bana yol gösterecek kimse forum da arkadaşlar......

ürün aydınlatmalarının kontrolünü (anahtarını) nerede yapmak istiyorsunuz?

panodan olacak bütün aydınlatmaları panoda topluyoruz buraya bir uzaktan kumanda modülü koyacağız kumandayla yakacaklar ürün aydınlatmaları sadece genel aydınlatma için girişe bir anahtar koyacağız girerken anahtara basıp genel aydınlatmayı yakacak kumandaya basıp ürün aydınlatmayı yakınca genel aydınlatmalar sönecek şeklinde olacak ali rıza bey ayrıca ilginizden dolayı teşekkür ederim...

Arkadaşım normalde kapalı kontaklı bir kontaktör kullanabilirsin genel aydınlatmanın anahtar ucunu normalde kapalı kontaktan geçir köntaktörün bobin uçunada ürün aydın latma kumanda mödülünden besle kumandaya bastıgında kontaktör çeker genel aydınlatma sönser ürün aydınlatmayı kapattıgım zaman genel aydınlatma yanar çıkarken anahtardan söndürülür

Bunu şekildeki ve örnek panodaki gibi uzaktan kumanda modulü ile çözersin.benzer uygulamayı yapmıştım...

Uzaktan kumanda modülü 2 adet röleyi sürer röleler de iki kontaktörü ...Elektriksel kilitleme yaparsan işi garantiye alırsın...

Ekli dosyalar

• kumanda.GIF
    kumanda.GIF
    8.3 KB · Görüntüleme: 25
  • Uzaktan Enversör.jpg
    Uzaktan Enversör.jpg
    87.2 KB · Görüntüleme: 22

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,873
Kullanıcılar