aynı pini giriş -çıkış olarak kulanma.

herkeze selamlar.
ben asm ile basit bir transistör test devresi yapmak istiyotum.
transistörü taktığımda, sağlamlığını, PNP mi NPN mi ve emiter, beyz, colektör
uclarını tespit ederek lcd gösterecek.

benim sorunum transistöre 628A ile değişik kombinasyonlarda testler için giriş- çıkış vermek.

mesela transisrötün 2 nolu orta ucuna 628a nın RA0 pinini bağladık.
ilk teste bu pin çıkış, ikinci teste giriş olacak ve bu şekilde devam decek.

programda TRISA ile RA0 portunu çıkış olarak ayrlıyorum. çıkış ile ilgili test bölümleri bitince, tekrar TRISA ile giriş ile ilgili tesler için giriş olarak ayarlıyorum.
derleme sırasında hata veriyor.

bir yazılımda PİC aynı pini, yazılım sonuna kadar ya çıkış, yada giriş olarakmı kullanılıyor.

Kolay gelsin kardeş. TRIS kayıtçısı ilgili portun (trisa - porta, trisb-portb) giriş yada çıkış olmasını ayarlar. örneğin; trisa nın 0. bitini 0 yaparsan porta nın 0. biti çıkış olur. Tersi durumda trisa nın 0. bitini 1 yaparsan porta nın 0. biti giriş olur. Bu durum bütün portlar ve trislar için geçerlidir. Unutmaman gereken her port için kendine özel tris olduğudur. Programda tris kayıtçısına değer atadığın anda port senin istediğin şekilde giriş yada çıkış olarak yönlenir.

herkeze selamlar.
ben asm ile basit bir transistör test devresi yapmak istiyotum.
transistörü taktığımda, sağlamlığını, PNP mi NPN mi ve emiter, beyz, colektör
uclarını tespit ederek lcd gösterecek.

benim sorunum transistöre 628A ile değişik kombinasyonlarda testler için giriş- çıkış vermek.

mesela transisrötün 2 nolu orta ucuna 628a nın RA0 pinini bağladık.
ilk teste bu pin çıkış, ikinci teste giriş olacak ve bu şekilde devam decek.

programda TRISA ile RA0 portunu çıkış olarak ayrlıyorum. çıkış ile ilgili test bölümleri bitince, tekrar TRISA ile giriş ile ilgili tesler için giriş olarak ayarlıyorum.
derleme sırasında hata veriyor.

bir yazılımda PİC aynı pini, yazılım sonuna kadar ya çıkış, yada giriş olarakmı kullanılıyor.
kardeşim yaptığın programı benimle paylaşabilirmisin çok işime yarıyacak bişeyde :)

bitirince devreyide programıda paylaşacam.
bir transistörün tipini ve uclarını belirlemek için yaklaşık 14-20 test yapmak gerekiyor.
bunu işlemci 2-4 milisaniyede yapacak..

biraz daha araştırma yaptım, pic pinlerini bir yazılımda ya giriş yada çıkış olarak kullanılıyor.
aynı pin hem giriş hem çıkış olarak kullanılamıyor.

bende devremde transistörün her bacağı için 2 adet pin kullanacam. teki çıkış , tekide giriş. çıkışa bir diyot bağlamayı düşünüyorum.

...biraz daha araştırma yaptım, pic pinlerini bir yazılımda ya giriş yada çıkış olarak kullanılıyor.
aynı pin hem giriş hem çıkış olarak kullanılamıyor...
Yanlış bilgi. İstediğin anda teris? ile istediğin bacağın yönünü çıkış veya giriş olarak değiştirirsin.

628 Pin_A4 sadece giriş olabilir. Diğer a portunu da önce dijital i/o moduna getirmen gerekir (CMCON=7).

sn ze tr aydınlattığınız için teşrkkürler.
dün cmcon v.b gerekli ayarları yaptıktan sonra, anaproğramda A0 pinini çıkış olarak ayarladım.
B0 pinine gelecek ikaz ile program, GOTO ile alt programa dallanacak.
bu alt programda ilk iş TRISA nın olduğu banka geçerek, A0 pinini giriş olarak ayarladım.
derleme hatası verdi.
bende sorunun pin değiştirmeden olduğunu zannettim. zaten deneme için özenmeden yazılan bir programdı. mümkün olduğunu söylediğinize göre, muhtemelen sorun baska yerde.

dökümanlarda, kitaplarda, nette buna benzer bir örnek bulamadım ve pic lerde böyle bir özellik olmadığı hissine kapıldım.
cevap veren herkeze teşekkürler...

Son düzenleme:
Ze tr'ye ben de katılıyorum, giriş-çıkış özelliğine sahip pinler, programda herhangi bir zamanda, ilgili tris yazmacına yazılarak giriş veya çıkış olarak kullanılabilirler. Bunun en basit örneği ds1820 sıcaklık sensörü ile haberleşmede one-wire protokolü kullanılması. Bu sensörün kullanıldığı projelerin yazılımlarını incelerseniz, haberleştiğiniz portun önce çıkış yapılıp sensörün sorgulandığını, sonra tekrar giriş yapılıp veri alındığını göreceksiniz. Selamlar

slm

arkadaşların yazdıklarına ben de katılıyorum. Buna benzer bir program yapmıştım. Bir pini önce çıkış sonra giriş olarak kullanmıştım. yazdığım programı bulabilİrsem paylaşırım.

Forum istatistikleri

Konular
129,459
Kullanıcılar
452,016
Son üye
kartalerdal67

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri