Besleme arizasi yardim lutfen

bu akşam balık yeme günüm olmasaydı, kesin arızayı bulup söylerdim. :p:p:p
Siz müsait değilsiniz. Arızanın yerini ben yazayım.
Adsız1.jpg

Olay mahalli kare ile gösterilen yer.
Trafodan gelen AC köprüden doğrultularak 5V DC gerilim beklenirken 22 V dc çıkıyor. ( 22 V DC olayı da garip. 5v ihtiyaç olan yere 22 v gönderilmez. 22-5 = 17 v ısıya dönüşüyor bu da gereksiz enerji sarfiyatı.)
Burada insanın aklına kısa devre veya bir yerden 5 v hattına kaçak var mı? gibi geliyor.
Tekrar konuya dönelim 22 v DC gelince C147numaralı 2200uf 16V kondansatörü patlatıyor.
Patlayan kondansatörün yerine yeni takılan kondansatör de yanlışlıkla ters takılınca;
ifadeye göre transistörler de aşırı ısınma gerçekleşiyor.
Burada oluşan 5V DC voltaj kulaklık katının beslemesinde kullanılıyor.
Senaryo bu...

Yazılması gerekenleri yukarılardaki mesajlar da yazdım da...
Konu bir türlü nihayetlenmiyor.

Yorumlar varsa devam edilsin.

Son düzenleme:
Siz müsait değilsiniz. Arızanın yerini ben yazayım.
ustam latife yapıyordum. genelde balık yemediğim günlerde de demlenirim. ben emekli olduktan sonra kart tamircisi oldum. o paylaştığınız şemayı karta bakarak ancak akşama kadar anlarım. o da bileşenler üzerinden. ben mekanik üzerinden giderim genelde. öyle mühendislik bilgisi filan, o bileşen ne işe yarar filan anlamam. alldatasheette bulurum, aynısı varsa alır takarım, yoksa eş değer arar bulurum. yani benden bir cacık olmaz, bilgim yetmez.

@Mert-77
Şu denenebilir.
D112 - Köprünün pozitif bacağı devreden ayrılır. veya köprüyü geçici olarak hasar vermeden, devreden tamamen çıkartın.
Dışarıdan 5 veya 6 V DC yi devredeki köprü diyotun bulunduğu yerin pozitif bacağına uygulayın. gnd yi de bağlayın.
Voltajları yazdığım yerlere uygulayın. Başka yerlere temas ettirmeyin. Yanlış yerlere voltaj vermeyin cihaz da hasar daha da büyümesin.
Şimdi dikkatlice kontrollerinizi yaparak cihazı çalıştırın. Cihazın çalışması lazım.
ve ...
Aşırı ısınmalar kesilecek mi?
Bilgilendirin...

Son düzenleme:
ustam latife yapıyordum. genelde balık yemediğim günlerde de demlenirim. ben emekli olduktan sonra kart tamircisi oldum. o paylaştığınız şemayı karta bakarak ancak akşama kadar anlarım. o da bileşenler üzerinden. ben mekanik üzerinden giderim genelde. öyle mühendislik bilgisi filan, o bileşen ne işe yarar filan anlamam. alldatasheette bulurum, aynısı varsa alır takarım, yoksa eş değer arar bulurum. yani benden bir cacık olmaz, bilgim yetmez.
Üstad;
Bir çok tamirci de öyle, pratikte iyiler... Ütü, kombi, vana, elektirkli bisiklet vs.vs.. bende hiç anlamam bu işlerden. :)
Ayrıca herkes mühendis değil. Üniversite bitirmiş olan Mühendis , üniversiteye gitmemiş olan usta ; çok büyük fark yok. Biri teoride diğeri pratikte iyi.
Hem teoride çok iyi, hem pratikte süper, (belki vardır da...) ben görmedim.
Herkes her şeyi bilemez. Bizlerin de bilmediği çok şey var.
Elektronik mühendisi de bazen yeri geldiğinde bize soruyor. Forumlarda çok yardım ettiğim olmuştur. Teorik olarak iyiler de... pratikleri zayıf.
Örnek :
DSP-Chiips-2808pza-32bit-Digital-Signal-Processor-100MHz-128-Kb-Flash-100-Pin-Lqfp.webp

TQFP , LQFP çipleri
3 dakika devreden çıkartırım 5 dakikaya devredeki yerine takarım.
çipe hasar vermeden, aynı fabrikasyon montaj gibi.
Mühendise kaç kere anlattım şöyle yap, böyle yap.
olmadı ,parçaladı çipi pratiği eksik...
Hafta da 2-3 kez bu tip çipleri kartlardan söker takar, el becerisini kaybetmemek için, pratik yaparım.
Gerçek hayatta sizin gibi piyasa insanlarıda çok becerikliler,
Mekanik, elektrik, elektronik, bilge insanlar çok...
Önemli olan gurur yapmadan, mütevaziliği bozmadan, insanlara tepeden bakmadan...
İşini yapmak.

bizlerde bunu yapmaya çalışıyoruz.

Konu nerelere geldi... :)

Son düzenleme:
Hem teorikte çok iyi, hem pratikte süper, (belki vardır da...) ben böylesini görmedim.
orta 2 terk böyle bir ustanın yanında yetiştim. ama dediğiniz gibi bazı konularda ondan çok daha üstündüm ama lafı edilmez. elektrik, elektronik üzerine kimse eline su dökemezdi. ışıklar içinde uyusun diyemeyeceğim hakkında. çünkü çok ş*r*fsiz bir karakteri vardı.

@Mert-77
Şu denenebilir.
D112 - Köprünün pozitif bacağı devreden ayrılır. veya köprüyü geçici olarak hasar vermeden, devreden tamamen çıkartın.
Dışarıdan 5 veya 6 V DC yi köprü diyotun pozitif bacağına uygulayın. GND yi de bağlayın.
Voltajları yazdığım yerlere uygulayın. Başka yerlere temas ettirmeyin. Yanlış yerlere voltaj vermeyin cihaz da hasar daha da büyümesin.
Şimdi dikkatlice kontrollerinizi yaparak cihazı çalıştırın. Cihazın çalışması lazım.
ve ...
Aşırı ısınmalar kesilecek mi?
oncelikle basinizi agirtim belki hepinize cok tesekkur ederim!

bu dediginizi deneyecegim Muhsin ustam
isin kotusu yurtdisnda yasamaktayim. yoksa ugrasmam servisine gonderirdim.
dogru durust servis yok! Soundcraft Spirit calisan mixerimi restorasyon icin verdim sol kanal vu metresini mi bozmadilar
sol master kanal ses dustu. Turkiyedeki ustalar yurtdisina gore kingler vallahi.

oncelikle basinizi agirtim belki hepinize cok tesekkur ederim!

bu dediginizi deneyecegim Muhsin ustam
isin kotusu yurtdisnda yasamaktayim. yoksa ugrasmam servisine gonderirdim.
dogru durust servis yok! Soundcraft Spirit calisan mixerimi restorasyon icin verdim sol kanal vu metresini mi bozmadilar
sol master kanal ses dustu. Turkiyedeki ustalar yurtdisina gore kingler vallahi.
biz Türkiye'deki ustalar genelde rakı power ile çalışırız ama dikkat etmek lazım, hepsi değil. gavur dediklerimizde de büyük ustalar var bulmak lazım değil mi?

regulatorlerin cikis voltajlari'
Q111 - d313 (6v) (12.6) (5.7)

Q109 - d313 (-11.7v) (-22.6v) (-11.4v)

Q110 - b507 (-11.7v) (-22.7v) (-11.5v)

U131 - 78m12 (22.1v) (GND) (11.7v)

Q107 - d313 (07.3v) (11.7v) (06.8v)

U132 - 79M12 (GND) (-22.3v) ( 11.7v)

Q108 - b507 (-07.3v) (-11.7v) (-06.8v)
Şimdi dikkat ettim de...
Bu voltajlar doğru.
Regülatöre giren voltaj ve çıkan voltaj, şemadaki verilere göre olması gereken voltajlardır.
Besleme regülatörleri çalışıyor.

Tekrar başa döndük;
Cihazın çalışması lazım.
Peki cihazdaki sorun nedir?

Forum istatistikleri

Konular
128,793
Kullanıcılar
450,879
Son üye
arifardaozdemir

Yeni konular