Besleme Voltajı, Güç Kaynağı Seçimi

KAYSERİ

Profesyonel Üye
Step motorları hep 24 volt ile besledim. Artık paraya kıyıp 48 volt toroid trafo sardırmak istiyorum. Ama buna ne kadar değer acaba ? Motorların gücünde fark edilir güç artışı olur mu ?

Birde trafo sardırmak yerine 2 tane 24 volt güç kaynağını birleştirmek doğru olur mu ?

yeni soru: Toroid trafo mu yoksa normal klasik tipte trafo mu yaptırayım ?

Son düzenleme:
merhaba bir ata sözumuz var attığın taş kurbağayı urkuttuğune değmelı şimdi toroid trafo yaptırırsın neden olmasın step motor veya servo motor burada çekılen akim güç önemlı mantıklı duşunursek 3-4 amper için gerek yok yuksek akimlar için değer iki kaynağı serı bağlama işi ben olsam kullanmam :) bu benım fikrım kolay gelsın

dun bana bır cihaz geldı almanlar yapmış ekovat arızalı arızasını soylıyeyım şaşıracaksınız:) 3 watt power katı trafosuna adamlar termık koymuşlar trafoda primer katına serı termık isininca devreyı açiyor bunu neden yazdım eğer cihaz fiyat olarak değerse koruma önlem alınır biz türkler değil termik koruma sıgorta dahı koymayız ben yuzlerce cihaz yaptım koymadım açikçası ekovatt ın değerı şuan yanılmıyorsam 1500 tl ha arızayıda trafo kapalı tip termik iki ucunu açtım lehımle kısa devre yaptım yanı türk iş:) ısınma olursa kısa devreyı yaptığım lehım telı açılabılır açılmazsa geçmış ola

Son düzenleme:
merhaba bir ata sözumuz var attığın taş kurbağayı urkuttuğune değmelı şimdi toroid trafo yaptırırsın neden olmasın step motor veya servo motor burada çekılen akim güç önemlı mantıklı duşunursek 3-4 amper için gerek yok yuksek akimlar için değer iki kaynağı serı bağlama işi ben olsam kullanmam :) bu benım fikrım kolay gelsın

Ne yapmak mantıklı yani ? :) Biraz karışık oldu sanki ?

Ne yapmak mantıklı yani ? :) Biraz karışık oldu sanki ?
merhaba ılave ekledım sonrası gordum yazdığınızı ben yapsam elımde step motor eğer 5-6 amper uzerı guçlu stepse hıç tereddut etmeden totoıd trafo takarım ama duşuk guçteyse iki guç kaynağı serı kesınlıkle bağlamam 48 volt guç kaynağı alır çalıştırırım

Benim kullandığım stepler 4.2 amper 3N ama illaki daha büyük motor kullananlarda vardır :)

Fast in 48v ve uygun değerde A ile smpt trafosunu denemelisiniz. Sardirilmiş ve doğrultulmuş bir trafo ile arasindaki farki makinenin kullanimi sirasinda farkedeceksiniz. Dc Ac çevriminde 1.40 oraninda trafo düşük voltajda sardirilmali.

Fast in 48v ve uygun değerde A ile smpt trafosunu denemelisiniz. Sardirilmiş ve doğrultulmuş bir trafo ile arasindaki farki makinenin kullanimi sirasinda farkedeceksiniz. Dc Ac çevriminde 1.40 oraninda trafo düşük voltajda sardirilmali.

Smpt tipi güç kaynaklarının sanılanın aksine çok sağlıklı olmadığını duydum hep.

Smpt ile sardirilip dogrultulmus trafoyu ayni makinanin panosuna bağlayip deneyebilirsiniz. Smpt trafolar daha kararli gözüküyor. Ama daha pahali.

Toroid trafo ile normal trafo arasında ,Toroid trafonun daha az kayıp olması ve daha küçük hacimde olması.48 volt SMPS de olur.ama toroidle yaklaşık aynı fiyat toroidi öneririm.

Forum istatistikleri

Konular
128,802
Kullanıcılar
450,892
Son üye
ibrahimkoc1453

Yeni konular

Geri