Bilgisayar fanı ile ampul yakmak

Arkadasimiz hareketide sabit miknatisla vermeyi planliyor. Sorunda burda. Her motorda hareket olusturmak icin degisken bir manyetik alan lazim.

Sabit miknatisla fani nasil dondurecek ben bunu merak ediyorum. Izliyorum.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
olayın özeti; fan kanatları üzerine aynı kutuplar yukarı bakacak şekilde mıknatıslar yapıştırılıyor. sonra bir adet mıknatısın aynı kutbunu fanın kanatlarındaki mıknatısa yaklaştırınca aralarında bir itme kuvveti oluşuyor ve fan dönüyor. bir sonraki kanattada aynı itme kuvveti olduğu için bu döngü devam ediyor ve fan hızla dönmeye başlıyor. Mantık bu kadar. geriye sadece DC motorun dinamo görevi görmesi kalıyor.

**tt ile mobilden yazıyor...

bir zaman çok denedim olmadı. kanatlara N kutubu yukarıya bakacak şekilde neodyumları yerleştirdim. daha güçlü bir başka mıknatısında N kutubunu yaklaştırdım. itme oldu fakat kanatlar arasındaki mesafede N kutubundan fazla S kutubu oluştugundan bu seferde bir tur atıyor sonra çekme kuvveti itmeyi yendiğinden hareket tamamlanmıyordu. iki kanat arasındaki boşlukta yaklaştırdığınız mıknatısı geriye çeker ve tam kanat üzerinde tekrar yaklaştırırsanız pervane dönüyor. bu hareketi ne kadar hızlı tekrarlar iseniz o kadar hızı artıyor. bu mekanik bir düzenek ile yapılabilir ( belkide yapılamaz) . derseniz ki aga ben elektrik üretecem.... zaten kendi başına zar zor çalışan bir döngüye ne kadar tork uygulayabilirsiniz orası muallak...

Açıkçası ben denemedim ama çalışma mantığı aklıma yattı, yapılabilir gibi geliyor. Deneyecek miyim, hayır. Çünkü gereksiz bir şey.

Açıkçası ben denemedim ama çalışma mantığı aklıma yattı, yapılabilir gibi geliyor. Deneyecek miyim, hayır. Çünkü gereksiz bir şey.

her deneme bir başarıdır. deneyin . o videoların bir çoğu neodyum mıknatısçılar lobisinin eseri :) denenmiş ve başarılı olunmuş döngü bence paylaştığım videodur. onda bile sürtünmeyi düşürmek için adam statoru havaya kaldırmış stator uçuyor. artık tork uygulasa ne kadar başarısız olur siz düşünün.
.

Mıknatısla uğraşmaya ne gerek var, pc fanına rüzgar gülü bağlarım olur biter, rüzgar santrali yaptım derim havam olur :)

bir zaman çok denedim olmadı. kanatlara N kutubu yukarıya bakacak şekilde neodyumları yerleştirdim. daha güçlü bir başka mıknatısında N kutubunu yaklaştırdım. itme oldu fakat kanatlar arasındaki mesafede N kutubundan fazla S kutubu oluştugundan bu seferde bir tur atıyor sonra çekme kuvveti itmeyi yendiğinden hareket tamamlanmıyordu. iki kanat arasındaki boşlukta yaklaştırdığınız mıknatısı geriye çeker ve tam kanat üzerinde tekrar yaklaştırırsanız pervane dönüyor. bu hareketi ne kadar hızlı tekrarlar iseniz o kadar hızı artıyor. bu mekanik bir düzenek ile yapılabilir ( belkide yapılamaz) . derseniz ki aga ben elektrik üretecem.... zaten kendi başına zar zor çalışan bir döngüye ne kadar tork uygulayabilirsiniz orası muallak...

Uzat elini opucem dostum.

O manyetik alan içindeki bobin, dışarıdan bir kuvvet uygulanmadan durduk yere niye dönüyor.

NrYrzg.png

Bu tür yalıtılmış mıknatısla yapsam olur mu peki? Eğer yanlış bilmiyorsam saf demir(?) mıknatısın manyetik alanını engelıyebiliyormuş.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,817
Kullanıcılar
450,907
Son üye
saitdemircigil

Yeni konular

Geri